Transeuropejska Sieć Transportowa to instrument koordynacji inwestycji infrastrukturalnych w Unii. Przełomowa decyzja zapadła na spotkaniu ministrów transportu państw członkowskich UE, a następnie potwierdzona w poniedziałek 5 grudnia przez Komisję Europejską.
- To wielki dzień dla Podkarpacia i dla Polski Wschodniej – mówi europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba.
- Walczyliśmy o to w Brukseli od lat. Dziś spełniły się marzenia. Jeszcze kilka lat temu, ani w Parlamencie Europejskim, ani w Unii Europejskiej niemal nikt nie kojarzył nazwy Via Carpatia. Dzisiaj ta droga nie tylko się buduje, ale będzie również współfinansowana ze środków europejskich w kolejnych latach na całej długości. A to oznacza, że na pewno powstanie. To wielki dzień dla Polski Wschodniej i dla Podkarpacia, ale też dla całej Unii, bo to zwiększa bezpieczeństwo naszego regionu i przełoży się na inwestycje – dodaje europoseł Poręba, autor przyjętego przez Parlament Europejski raportu w sprawie transportu w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym Via Carpatia po raz pierwszy została wskazana jako priorytetowa inwestycja Unii.
Via Carpatia. Sztandarowa inwestycja Trójmorza
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił w Brukseli, że starania o wpisanie Via Carpatii do sieci TEN-T zostały podjęte na przełomie 2015 i 2016 roku.