W Bieszczadach będą protestować. Trwa akcja zbierania...

  W Bieszczadach będą protestować. Trwa akcja zbierania podpisów

  Wojciech Zatwarnicki

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Pod protestem mogą podpisywać się zarówno mieszkańcy Bieszczadów jak i turyści.

  Pod protestem mogą podpisywać się zarówno mieszkańcy Bieszczadów jak i turyści. ©Wojciech Zatwarnicki

  Na terenie Bieszczadów trwa akcja zbierania podpisów pod Protestem Obywatelskim przeciwko zmianom w ustawie o ochronie przyrody.
  Pod protestem mogą podpisywać się zarówno mieszkańcy Bieszczadów jak i turyści.

  Pod protestem mogą podpisywać się zarówno mieszkańcy Bieszczadów jak i turyści. ©Wojciech Zatwarnicki

  - Proponowane przez Sejm zmiany mogą doprowadzić do pozbawienia społeczności lokalnych prawa do uzgadniania, tworzenia nowych i powiększania granic już istniejących parków narodowych - informuje Urząd Miasta i Gminy Ustrzyki Dolne.

  - Zamiast uzgadniania, lokalne władze będą mogły jedynie zaopiniować utworzenie lub zmianę granic parku, a opinia samorządu nie będzie dla nikogo wiążąca.

  Pod protestem mogą podpisywać się zarówno mieszkańcy Bieszczadów jak i turyści. Akcja zbierania podpisów prowadzona jest również w innych częściach Polski.

  Chcący wesprzeć akcję mogą składać swoje podpisy w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych, u sołtysów, placówkach handlowych i usługowych, w zakładach pracy na terenie bieszczadzkich gmin.

  Treść protestu (Pisownia oryginalna)

  OBYWATELSKI SPRZECIW WOBEC PROPONOWANYCH
  ZMIAN W USTAWIE O OCHRONIE PRZYRODY


  Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec projektu zmian w ustawie o ochronie przyrody polegających na pozbawianiu samorządów prawa współdecydowania o określaniu i zmianie granic parków narodowych. Jesteśmy częścią przyrody i chcemy jej ochrony. Ale nie pozwolimy, aby inni decydowali za nas. Proponowany projekt zmian w ustawie jest zaprzeczeniem idei państwa obywatelskiego.

  W praktyce wprowadza wielkie uprawnienia dla organizacji ekologicznych, które będą decydować o losie mieszkańców miast i wsi leżących w sąsiedztwie Parków Narodowych. Tymczasem mieszkańcy nie będą mieli żadnych praw w decydowaniu o terenach, na których mieszkają, pracują i odpoczywają. Nasze obawy potwierdza sposób wprowadzenia obszarów Natura 2000 w Polsce. Nie liczono się z opiniami mieszkańców i wbrew ich woli wprowadzono większość pomysłów organizacji ekologicznych. Dlatego uważamy, że proponowana nowelizacja ustawy jest zamachem na samorządność i wolność.

  Postulujemy o wprowadzenie ustawowych rozwiązań systemowych zapewniających szeroki społeczny udział w dochodzeniu do decyzji określających lub zmieniających granice parków narodowych i muszą być one bezwzględnie poprzedzone analizą skutków społeczno-gospodarczych oraz uwzględniać wynikające z tych analiz rekompensaty dla lokalnych samorządów.
  Jesteśmy przekonani, że tylko formuła uzgodnienia, jako najdalej idąca forma współdziałania organów w procesie tworzenia prawa jest w stanie zapewnić bezkonfliktowe tworzenie i funkcjonowanie parków narodowych.

  Nie jesteśmy przeciwko ochronie przyrody. Wręcz przeciwnie. Ale nie zgadzamy się na ograniczenie naszych praw. Uważamy, że znacznie ważniejsza jest edukacja ekologiczna, która w dłuższym okresie przyniesie lepsze rezultaty. Obawiamy się, że w tej nowelizacji ustawy nie chodzi o przyrodę, lecz o pieniądze, które z różnych opracowań i raportów środowiskowych, będą zasilać budżety wąskiej grupy osób, kosztem milionów mieszkańców terenów graniczących z Parkami Narodowymi.

  Nowelizacja ustawy w proponowanym kształcie wpłynie negatywnie na rozwój gmin. Ograniczy też wolność mieszkańców doprowadzając do konfliktów społecznych. Dlatego wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec nowelizacji Ustawy o Ochronie Przyrody o przepisy, które umożliwiają powiększenie granic lub tworzenie Parku Narodowego bez zgody mieszkańców. Nic o nas bez nas.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.nowiny24.pl

  Zobacz zagrodę żubrów

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Spektakl

  Spektakl "Mężczyzna idealny" w październiku w Filharmonii Podkarpackiej

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej