W Bieszczadach będą protestować. Trwa akcja zbierania...

  W Bieszczadach będą protestować. Trwa akcja zbierania podpisów

  Wojciech Zatwarnicki

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Pod protestem mogą podpisywać się zarówno mieszkańcy Bieszczadów jak i turyści.

  Pod protestem mogą podpisywać się zarówno mieszkańcy Bieszczadów jak i turyści. ©Wojciech Zatwarnicki

  Na terenie Bieszczadów trwa akcja zbierania podpisów pod Protestem Obywatelskim przeciwko zmianom w ustawie o ochronie przyrody.
  Pod protestem mogą podpisywać się zarówno mieszkańcy Bieszczadów jak i turyści.

  Pod protestem mogą podpisywać się zarówno mieszkańcy Bieszczadów jak i turyści. ©Wojciech Zatwarnicki

  - Proponowane przez Sejm zmiany mogą doprowadzić do pozbawienia społeczności lokalnych prawa do uzgadniania, tworzenia nowych i powiększania granic już istniejących parków narodowych - informuje Urząd Miasta i Gminy Ustrzyki Dolne.

  - Zamiast uzgadniania, lokalne władze będą mogły jedynie zaopiniować utworzenie lub zmianę granic parku, a opinia samorządu nie będzie dla nikogo wiążąca.

  Pod protestem mogą podpisywać się zarówno mieszkańcy Bieszczadów jak i turyści. Akcja zbierania podpisów prowadzona jest również w innych częściach Polski.

  Chcący wesprzeć akcję mogą składać swoje podpisy w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych, u sołtysów, placówkach handlowych i usługowych, w zakładach pracy na terenie bieszczadzkich gmin.

  Treść protestu (Pisownia oryginalna)

  OBYWATELSKI SPRZECIW WOBEC PROPONOWANYCH
  ZMIAN W USTAWIE O OCHRONIE PRZYRODY


  Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec projektu zmian w ustawie o ochronie przyrody polegających na pozbawianiu samorządów prawa współdecydowania o określaniu i zmianie granic parków narodowych. Jesteśmy częścią przyrody i chcemy jej ochrony. Ale nie pozwolimy, aby inni decydowali za nas. Proponowany projekt zmian w ustawie jest zaprzeczeniem idei państwa obywatelskiego.

  W praktyce wprowadza wielkie uprawnienia dla organizacji ekologicznych, które będą decydować o losie mieszkańców miast i wsi leżących w sąsiedztwie Parków Narodowych. Tymczasem mieszkańcy nie będą mieli żadnych praw w decydowaniu o terenach, na których mieszkają, pracują i odpoczywają. Nasze obawy potwierdza sposób wprowadzenia obszarów Natura 2000 w Polsce. Nie liczono się z opiniami mieszkańców i wbrew ich woli wprowadzono większość pomysłów organizacji ekologicznych. Dlatego uważamy, że proponowana nowelizacja ustawy jest zamachem na samorządność i wolność.

  Postulujemy o wprowadzenie ustawowych rozwiązań systemowych zapewniających szeroki społeczny udział w dochodzeniu do decyzji określających lub zmieniających granice parków narodowych i muszą być one bezwzględnie poprzedzone analizą skutków społeczno-gospodarczych oraz uwzględniać wynikające z tych analiz rekompensaty dla lokalnych samorządów.
  Jesteśmy przekonani, że tylko formuła uzgodnienia, jako najdalej idąca forma współdziałania organów w procesie tworzenia prawa jest w stanie zapewnić bezkonfliktowe tworzenie i funkcjonowanie parków narodowych.

  Nie jesteśmy przeciwko ochronie przyrody. Wręcz przeciwnie. Ale nie zgadzamy się na ograniczenie naszych praw. Uważamy, że znacznie ważniejsza jest edukacja ekologiczna, która w dłuższym okresie przyniesie lepsze rezultaty. Obawiamy się, że w tej nowelizacji ustawy nie chodzi o przyrodę, lecz o pieniądze, które z różnych opracowań i raportów środowiskowych, będą zasilać budżety wąskiej grupy osób, kosztem milionów mieszkańców terenów graniczących z Parkami Narodowymi.

  Nowelizacja ustawy w proponowanym kształcie wpłynie negatywnie na rozwój gmin. Ograniczy też wolność mieszkańców doprowadzając do konfliktów społecznych. Dlatego wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec nowelizacji Ustawy o Ochronie Przyrody o przepisy, które umożliwiają powiększenie granic lub tworzenie Parku Narodowego bez zgody mieszkańców. Nic o nas bez nas.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.nowiny24.pl

  Jak się żyje w Bieszczadach

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej