MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W ciszy i spokoju

ANDRZEJ PIĄTEK
Raj dla narciarzy. Puszysty śnieg na wyciągu.
Raj dla narciarzy. Puszysty śnieg na wyciągu. AUTOR
Lasy iglaste, które zarastają Rymanów - Zdrój mają decydujący wpływ na jego klimat. Nasłonecznienie, łagodne wiatry i zawartość jodu w powietrzu powodują, że uzdrowisko to ma swoisty mikroklimat, o charakterze bodźcowym.

NIektórzy twierdzą, pomiędzy mostami na rzece Tabor powietrze jest tak pełne jodu, jak nad Bałtykiem. A są tacy, co uważają, że dobre wiatry przynoszą go aż znad Morza Czarnego.
Rymanów - Zdrój szczyci się łagodnymi stokami

z których można zapamiętale szusować,

nierzadko ucząc się jazdy na rtach w szkółce przy wyciągu za przytulnym hotelikie z reastauracją o znamiennej nazwie "Zacisze". Szczyci się również pięknie odrestaurowanym w dawnym stylu szwajcarskim sanatorium "Maria", którego budynek z modrzewia pochodzi z 1886 roku. Na zewnątrz i wewnątrz dominuje uspokajająca kolorystyka ciemnej i jasnej zieleni. Obiekt uzupełnia wieża z tarasem, z którego można podziwiać całą panoramę Rymanowa - Zdroju. Wewnątrz są gustownie urządzone pokoje, w tym dwa apartamenty. Przy każdym klimatyzowana łazienka z kabiną natryskową. W stołówce w holu na parterze zwracają uwagę kute krzesła i stoliki. Wewnątrz budynek ma formę patio - na parterze hol, dookoła balkon z którego wchodzi się do pokoi, na górze przeszklony dach. Sanatorium przystosowano do potrzeb niepełnosprawnych - jest tu podjazd dla wózkow inwalidzkich i pokoje na parterze.
"Maria" leży w malowniczym zakątku, na wzgórzu przy ścianie lasu, która zasłania ją od wiatrów. Takich jest wiele w Rymanowie Zdroju. Stanowią ostoję ciszy i spokoju -

z jednej strony las, z przodu duży park,

za którym znowu ściana lasu. "Maria" to perełka architektoniczna, swą kameralnością i ciepłym, przyjaznym wnętrzem zachęca kuracjuszy i wczasowiczów by przyjeżdżali tu na wypoczynek. By dostać się tu - podobnie jak do każdego sanatorium, trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego i decyzję kasy chorych. Ale można tu wypoczywać bez tych formalności, ale wówczas dla przykładu doba hotelowa w pokoju dwuosobowym, z wyżywieniem wyniesie jednego kuracjusza 70 złotych. Apartament będzie kosztował jedną osobę 180 złotych za dobę - dwie osoby 200 zł. Najtańszy zabieg - inhalacja zbiorowa i indywidualna, kosztują komercyjnego kuracjusza 4 i 5 złotych, najdroższy - masaż podwodny 12 zł. Nie jest to drogo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24