Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czym pomoże polubowny sąd konsumencki?

Stanisław Siwak
- Co trzecia sprawa rozpatrywana u nas kończy się polubownie -  mówi Urszula Nikiel, przewodnicząca sadu konsumenckiego w Rzeszowie.
- Co trzecia sprawa rozpatrywana u nas kończy się polubownie - mówi Urszula Nikiel, przewodnicząca sadu konsumenckiego w Rzeszowie. Fot. Krystyna Baranowska
Spełnia bardzo pożyteczną rolę, gdyż tanio, skutecznie i co ważne - szybko rozstrzyga spory między konsumentem a przedsiębiorcą.

Stały Polubowny Sąd Konsumencki funkcjonuje przy Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Rzeszowie.

Najwięcej skarg i interwencji dotyczy obuwia. Co trzecia sprawa rozpatrywana przez ten sąd w Rzeszowie kończy się ugodą.

- Według danych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ponad 70 procent Polaków nigdy nie słyszało o polubownych sądach konsumenckich - informuje Zdzisław Sznajder, wojewódzki inspektor inspekcji handlowej w Rzeszowie.

Postępowanie jest bezpłatne

Sprawę do sądu może wnieść konsument, przedsiębiorca, a także organizacje konsumenckie.

Podstawa prawna

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 25.09.2001r. w sprawie określenie regulaminu, organizacji i działalności Stałych Polubownych Sadów konsumenckich. Dz. U. nr 113, poz. 1214 z 2001r.

Postępowanie przed sądem jest bezpłatne, chyba, że w trakcie postępowania wydawana jest opinia rzeczoznawcy, wówczas strona przegrywająca ponosi jej koszty. Termin rozpatrzenia większości spraw zakończonych ugodą nie przekracza miesiąca.

Jak w sądzie powszechnym

Wyrok i ugoda mają moc wyroku sądu powszechnego. Warunkiem rozstrzygania sporu jest zgoda obu stron, czyli konsumenta i przedsiębiorcy. Muszą oni dokonać tzw. zapisu na sąd polubowny.

Sprawy rozpatrywane przez polubowny sąd w Rzeszowie dotyczyły najczęściej obuwia. W bieżącym roku 30 proc spraw zakończyło się ugodą, zaś 10 proc. wyrokiem.

Krok po kroku

1. Przyjdź do sadu konsumenckiego i wypełnij odpowiedni wniosek w dwóch egzemplarzach o rozpatrzenie sporu przez sąd. Wzory wniosku są dostępne w siedzibie sądu - Rzeszów, ul.8-Marca 5 p. 112-113. albo na stronie inspekcji handlowej: adres: www.wiih.rzeszow.pl.

2. Wypalniony wniosek złóż w sądzie.

3. Sekretarz sądu wysyła odpis wniosku z propozycją ugody do drugiej strony sporu, czyli przedsiębiorcy.

4. W zależności od tego jak obie strony sporu odnoszą się do propozycji sądu zawierana jest ugoda albo zapada wyrok. Sąd często korzysta z opinii rzeczoznawcy.

5. Wyrok sądu polubownego ma moc wyroku sądu powszechnego i podlega egzekucji po nadaniu mu klauzuli wykonalności przez sąd powszechny.

6. Dodatkowe informacje: Urszula Nykiel, tel. 017 8621453, 8621454, wewn. 23,
email: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24