Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czym pomoże z karta EKUZ w Austrii

Fot. Stanisław Siwak
Informuje RENATA KANIA, naczelnik wydziału świadczeniodawców Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie.

- W czym będzie mi pomocna w Austrii Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

- Na podstawie EKUZ przysługują świadczenia medyczne w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia. Lekarz udzielający pomocy ustala, czy dane świadczenie jest niezbędne w konkretnym przypadku, biorąc pod uwagę jego charakter oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w danym państwie członkowskim.

Każde państwo członkowskie ustala własne kryteria i zasady udzielania świadczeń medycznych, dlatego polski świadczeniobiorca udający się do Austrii będzie, w zakresie prawa do świadczeń medycznych, traktowany jak osoba, która jest ubezpieczona w austriackim systemie opieki zdrowotnej.

- Jak uzyskać opiekę lekarską?- Należy korzystać z opieki zdrowotnej w placówkach, które podpisały umowę z regionalną kasą chorych (Gebietskrankenkasse). Listę tych placówek można uzyskać w miejscowej kasie chorych.

Jeżeli konieczna jest hospitalizacja, lekarz pierwszego kontaktu wydaje skierowanie do szpitala publicznego (Einweisungsschein), które należy przedstawić podczas przyjęcia do danej placówki. W nagłych przypadkach można zwrócić się do szpitala publicznego bez skierowania.

Lekarzowi należy przedstawić EKUZ.

- Ile wynoszą opłaty za świadczenia zdrowotne?

Opłaty podane poniżej mogą się nieznacznie różnić i z reguły nie podlegają zwrotowi, chyba że zaznaczono inaczej.

Obowiązują opłaty za każdy dzień pobytu w szpitalu ok. 10 EUR za dzień (maksymalnie za 28 dni w ciągu każdego roku kalendarzowego). Pracownicy szpitala mogą zaproponować hospitalizację w ramach tzw. Sonderklasse (specjalny cennik podwyższonego standardu opieki). W przypadku wyrażeniu pisemnej zgody na Sonderklasse należy liczyć się z podwyższonymi, bezzwrotnymi kosztami pobytu.

Za leczenie stomatologiczne obowiązuje częściowa odpłatność. Cenniki są dowolnie ustalane przez stomatologów, zatem przed skorzystaniem ze świadczenia warto zapytać o jego cenę.

Leki znajdujące się w austriackim spisie lekarstw można zakupić w każdej aptece na podstawie recepty wystawionej przez lekarza posiadającego umowę z kasą. Za każdy lek naliczana jest bezzwrotna opłata - 4.70 EUR. Koszt leków spoza spisu lekarstw może być pokryty przez kasę chorych tylko za zgodą głównego lekarza kasy.

Recepty

Recepty objęte refundacją wydaje lekarz posiadający umowę z kasą chorych. Jeśli receptę wystawił lekarz nie posiadający umowy, kasa chorych może uznać ją za równoważną z receptą lekarza kontraktowego. W innym przypadku należy pokryć koszty leków, mając prawo do zwrotu poniesionych kosztów do kwoty, którą pokrywa kasa chorych.

- Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania zwrotu poniesionych kosztów?

W przypadku obciążenia opłatą za usługi medyczne (o ile nie jest to wkład własny pacjenta) można uzyskać zwrot tych kosztów udając się do austriackiej kasy chorych, bądź po powrocie do Polski składając wniosek o zwrot kosztów do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

W celu uzyskania zwrotu kosztów leczenia należy przedstawić oryginały rachunków i dowodów zapłaty.

si

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24