Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W drodze na Św. Krzyż

MJ
Wierni będą mogli bezpłatnie pielgrzymować przez Świętokrzyski Park Narodowy do sanktuarium relikwii Krzyża Świętego po okazaniu strażnikom zaświadczenia władz kościelnych lub pisemnego oświadczenia. Tak uzgodniła dyrekcja parku ze świętokrzyskim klasztorem oo. Oblatów.

Porozumienie strony kościelnej ze służbą ochrony przyrody kończy wzajemny spór i ma rozwiązać konflikt interesów. Zgodnie z dokumentem "zachowany zostaje swobodny dostęp osób wierzących do praktyk religijnych i utrzymane zostają zasady poruszania się po terenie podlegającym ścisłej ochronie" - wyjaśnił Andrzej Szczocarz, dyr. ŚPN .
Według niego, obie strony zdeklarowały, że "będą ściśle współpracowały w celu zachowania klasztoru na Świętym Krzyżu jako skarbu narodowej kultury i miejsca kultu religijnego oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego jako ostoi dzikiej przyrody".
Uzgodnione z udziałem głównego konserwatora przyrody, dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych i przedstawiciela Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu przepisy stanowią, że z opłat zwolnione będą też osoby udające się na nabożeństwa na Świętym Krzyżu w niedziele i ustawowe święta kościelne do godz. 11.
Podziwianie Puszczy Jodłowej i Gołoborza stało się dla turystów droższe niż przed rokiem. Od 1 kwietnia normalna karta wstępu zdrożała z 2 do 4,5 zł, a ulgowa będzie kosztować o złotówkę mniej. Wstęp wolny przewidziano jedynie dla dzieci do lat sześciu, mieszkańców parku i jego otuliny.
Pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu przejęli po II wojnie światowej i przywrócili wiernym Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. W skrzydle zabytkowej zabudowy, będącym własnością Skarbu Państwa, mieści się Muzeum Przyrodniczo-Leśne.
W przyklasztornym kościele od XIV w. przechowywane są relikwie drzewa, na którym zmarł Chrystus. Do połowy XVII w. świętokrzyskie sanktuarium było centrum ruchu pątniczego w Polsce, do którego pielgrzymowali liczni królowie. Po "potopie szwedzkim" klasztor na Łyścu stracił pozycję głównego celu pielgrzymek Polaków na rzecz Jasnej Góry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24