Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Iwoniczu wyremontowano zabytkowy most

Ewa Gorczyca
Most po remoncie zachował swój zabytkowy charakter
Most po remoncie zachował swój zabytkowy charakter Tomasz Jefimow
Zabytkowy most, nad drodze powiatowej w Iwoniczu został wyróżniony w konkursie "Modernizacja Roku 2011". Rywalizowało w nim blisko tysiąc obiektów z całej Polski.

- Kapituła Konkursu doceniła nas za dbałość o 200 letnią tradycję, zachowanie pierwotnych, zabytkowych walorów budowli w połączeniu z nowoczesną konstrukcją i funkcjonalnością - mówi Jan Pelczar z zarządu powiatu krośnieńskiego.

Konkurs promuje najciekawsze dokonania polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji. W przypadku obiektów zabytkowych liczy się szczególnie dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego.

Jednoprzęsłowy, o łukowej konstrukcji, stanowi unikatowy przykład sztuki inżynieryjnej i architektury mostowej epoki baroku. Wzniesiony w 1782 r. przez ówczesnego właściciela Iwonicza, wojewodę wołyńskiego Józefa Salezego Ossolińskiego, jest jednym z najstarszych tego rodzaju zabytków na Podkarpaciu.

Pierwszy remont po 200 latach

Droga przez most prowadzi do Pałacu Załuskich, zespołu szkół, stadionu, huty szkła, łączy Iwonicz z krajową "dziewiątką". Nieprzerwanie był użytkowany przez 200 lat, aż wreszcie w ub.r. doczekał się generalnego remontu.

- Przeprowadzenie prac budowlano-konserwatorskich było jedyną szansą na uratowanie tego wyjątkowego w skali kraju obiektu - mówi Ewa Bukowiecka ze starostwa powiatowego w Krośnie. - Nie było to zadanie łatwe z uwagi na zabytkowy charakter. Wszelkie prace na musiały być konsultowane z konserwatorem zabytków i inspektorem nadzoru.

Przebudowa trwała 3 miesiące. Pochłonęła prawie 1,8 mln zł ( w tym ponad 750 tys. z Ministerstwa Infrastruktury). - Dla samorządu powiatu krośnieńskiego była to znaczące przedsięwzięcie - mówił starosta Jan Juszczak podczas otwarcia mostu, w grudniu ub.r. - Wprawdzie most nie jest imponujący pod względem wielkości, ale kosztowny ze względu na zabytkowy charakter.

Pod okiem konserwatora

Prace konserwatorskie przeprowadziła specjalizująca się w renowacji zabytkowych budowli firma Yetika z Krosna. Obejmowały między innymi zwiększenie konstrukcji nośnej mostu, odbudowę barierek, konserwację i odbudowę kamiennych balustrad, uzupełnienie ubytków ścian i wykonanie nowych tynków renowacyjnych. Dla zachowania pierwotnego wyglądu obiektu zrekonstruowano herb "Topór", datę budowy mostu i marmurową tablicę inskrypcyjną fundatora Józefa Ossolińskiego.

W ramach prac budowlanych przeprowadzono rekonstrukcję przyczółków, stabilizację koryta rzeki, wykonano nawierzchnię jezdni. Dla pieszych zbudowano odrębną kładkę o drewnianej konstrukcji.

Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród i wyróżnień odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

- Warto podkreślić, że nasz zabytkowy most był pierwszym takim obiektem zgłoszonym w historii tego konkursu - mówi Jan Pelczar, który w imieniu władz pow. krośnieńskiego i Powiatowego Zarządu Dróg odebrał nagrodę z rąk wiceministra transportu Piotra Stycznia.

Wyróżnienia otrzymali również Piotr Żółkowski, autor projektu oraz wykonawca remontu, firma "Remost z Dębicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24