Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jakich terminach 2024 roku najkorzystniej przejść na emeryturę? Nie tylko do końca lutego

Józef Lonczak
Józef Lonczak
O tym, w jakim terminie przejść na emeryturę, potencjalny emeryt musi zdecydować sam. Specjaliści z ZUS podpowiadają, aby spokojnie przeanalizować wszystkie aspekty za i przeciw.
O tym, w jakim terminie przejść na emeryturę, potencjalny emeryt musi zdecydować sam. Specjaliści z ZUS podpowiadają, aby spokojnie przeanalizować wszystkie aspekty za i przeciw. 123rf
W 2024 roku dla osób chcących przejść na emeryturę najkorzystniejszym miesiącem jest luty. Okazuje się, że emerytem opłaca się też zostać w lipcu. To efekt m.in. waloryzacji rocznej i kwartalnej.

Od lat wysokość emerytury i wiek emerytalny wzbudzają u nas wiele emocji. Osoby zbliżające się do emerytury mogą zagwarantować sobie trochę wyższe świadczenie z ZUS. Zależy od daty złożenia wniosku o emeryturę. Jaka jest najlepsza data złożenia wniosku o emeryturę w tym roku?

Styczeń, luty i ...

W 2024 r. najlepszymi miesiącami na przejście na emeryturę jest luty i był też styczeń. Wpływ mają na to korzystniejsze tablice dalszego trwania życia oraz prawo do trzynastej i czternastej emerytury. W opinii ekspertów tych korzyści nie przysłonią waloryzacje; ani roczna, ani kwartalne.

Zatem, kto chce przejść na emeryturę od lutego, powinien rozwiązać umowę o pracę do 28 lutego i do 29 lutego złożyć wniosek o emeryturę i świadectwo pracy, by otrzymać za ten miesiąc wynagrodzenie i emeryturę.

Ważna "trzynastka"

Trzynasta emerytura w br. wyniesie ok. 1783 zł brutto. Kto przejdzie na emeryturę w lutym, dostanie tę „trzynastkę”. Ponadto osoby, które zostaną emerytami od lutego, od marca 2024 r. otrzymają wyższą, bo zwaloryzowaną o ok. 12 proc. emeryturę. Zatem każdy, kto otrzyma w lutym 3000 zł, już od marca otrzymywać będzie prawie 3360 zł. Przejście na emeryturę w lutym ma jeszcze jeden atut, bo do końca marca obowiązują korzystniejsze tablice dalszego trwania życia, na podstawie których ZUS ustala wysokość emerytur.

Jeszcze lipiec

Jednak w tym roku emerytem opłaca się jeszcze zostać w lipcu. Związane jest to z waloryzacją roczną i kwartalną. Największe prawo wyboru najbardziej finansowo korzystnej daty przejścia na emeryturę w 2024 r. mają osoby urodzone w styczniu lub lutym. Oczywiście pod warunkiem, że nabyły prawo do emerytury z ZUS.

Od czego zależy wysokość emerytury

- Prawo do emerytury osób urodzonych po 1948 r. zależy wyłącznie od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. To jest 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz udowodnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Natomiast wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie oraz średniego dalszego trwania życia. Wpływ na wysokość świadczenia ma również moment przejścia na emeryturę - tłumaczy Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w woj. podkarpackim.

- Istotne są również zarobki. Im wyższe, tym większe składki i w efekcie wyższa emerytura. Pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń - dodaje rzecznik ZUS.

Liczą się indywidualne uwarunkowania

O tym, w jakim terminie przejść na emeryturę, każdy decyduje sam, w opinii specjalistów z ZUS należy przeanalizować wszystkie aspekty za i przeciw. Warto przeanalizować swoje dotychczasowe ubezpieczenie, jak długo były odprowadzane składki emerytalne i w jakiej wysokości.

Warto też zwrócić uwagę na swoją sytuację w pracy, czy nie ominą nas np. nagrody jubileuszowe oraz świadczenia wypłacane przez ZUS takie jak ww. 13. i 14. emerytura, oraz waloryzacja świadczeń przeprowadzanych co roku 1 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24