Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jarosławiu chcą stworzyć oazę zieleni pośród miejskich sypialni

Norbert Ziętal
- Chcemy, aby park miejski tętnił życiem. Mamy już gotowy projekt jego odnowy – mówi Andrzej Wyczawski, burmistrz Jarosławia.
- Chcemy, aby park miejski tętnił życiem. Mamy już gotowy projekt jego odnowy – mówi Andrzej Wyczawski, burmistrz Jarosławia. Norbert Ziętal
Ambitne plany rewitalizacji parku miejskiego mają jarosławskie władze. Ma on tętnić życiem i być miejscem rodzinnych spotkań.

- Chcielibyśmy, aby ten park dawał mieszkańcom maksymalnie to, co może dawać. A więc nie tylko zieleń, i zielone płuca, które produkują tlen, ale również ma tam być możliwość korzystania z rekreacji, spacerowania, uprawiania trekkingu. Ma to być przyjazne miejsce dla matek z dziećmi. Park ma spełniać wiele funkcji - mówi Andrzej Wyczawski, burmistrz Jarosławia.

Miasto złożyło już do Ministerstwa Środowiska wniosek o dofinansowanie zadania "Kształtowanie postaw ekologicznych mieszkańców Jarosławia poprzez rewitalizację Parku Miejskiego". Chodzi o dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Fundusz Norweski).

- Całkowity koszt tego zadania szacujemy na 4 mln złotych. Jest szansa na zdobycie aż 85 proc. dofinansowania, czyli 3,3 mln złotych. Co bardzo ważne, istnieje możliwość wypłaty nam zaliczki w wysokości 40 proc. To istotne, bo zazwyczaj trzeba wyłożyć całą kwotę, aby po zakończeniu zadania otrzymać dofinansowanie - twierdzi Wyczawski.

Połączą historię ze współczesnymi potrzebami

Park Miejski w Jarosławiu powstawał w latach 1897 - 1903 w związku z planowaną Wystawą Przemysłowo - Rolniczą. Utworzono wówczas aleję lipową i kasztanową, obecne ulice Żwirki i Wigury oraz Szczepańskiego. Pozostałe tereny zostały nasadzone drzewami iglastymi i liściastymi. Do dzisiaj zachowało się 80 proc. ówczesnego układu. Najstarsza część parku w 1992 r. została wpisana do rejestru zabytków, co uniemożliwia wykorzystywanie go, jako miejsca na rekreację, np. pod skatepark.

- Nasza koncepcja rewitalizacji łączy współczesne potrzeby parku z jego historycznym charakterem - mówi burmistrz Wyczawski.

Zostaną odnowione alejki, ścieżki. Ustawione ławki, leżaki, stojaki na rowery. Posadzone nowe rośliny, które pozwolą na stworzenie siedmiu ścieżek edukacyjnych. Jedna z nich "Śladami drzew", obejmie najstarsze, 120 - letnie rośliny. Za pomocą lunety dzieci będą mogły obserwować charakterystyczne cechy roślin, a w altanie opisywać je i rysować.

Poduchy z roślin będą ekspozycjami, które zastąpią trudny do utrzymania trawnik pod koronami drzew. Pojawią się również ścieżki z roślinami o walorach zapachowych, altana edukacyjna, raj dla pszczół. Ponadto luneta, czyli miejsce do obserwacji małych zwierząt, ptaków i owadów. Zostanie ustawionych dziesięć donic, przeznaczonych do zakładania mini ogrodów.

- Atrakcją na pewno będzie naturalny plac zabaw dla dzieci, w postaci labiryntu z wierzb i dereni - mówi burmistrz.

Rewitalizacja parku ma być przeprowadzona do końca 2015 r. Później co roku mają być wykonywane kolejne prace.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24