Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Lesku będzie ośrodek WOT? Powiat sprzedaje byłą bursę na potrzeby terytorialsów

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Terytorialsi z Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas ostatnich ćwiczeń w Bieszczadach mieszkali właśnie w budynku po byłej bursie
Terytorialsi z Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas ostatnich ćwiczeń w Bieszczadach mieszkali właśnie w budynku po byłej bursie fot. arch. 35blp
Wygląda na to, że powiat leski wreszcie pozbędzie się wieloletniego kłopotu. Chodzi o budynek po bursie po zlikwidowanej szkole drzewnej, który od kilkunastu lat stoi pusty.

Zespół Szkół Drzewnych przestał istnieć w 2011 roku. Obecnie na miejscu dawnej szkoły wybudowany jest Lidl, natomiast wciąż stoi pusty budynek po byłej bursie. Obecnie koszty jego utrzymania wynoszą 120 tys. zł rocznie.

Miał tu być ośrodek dla nieletnich

Przymiarki do zbycia bursy podjęto już w poprzedniej dekadzie, ale bez skutku. W 2013 roku pojawiła się realna propozycja zagospodarowania budynku. Miał tu ruszyć Niepubliczny Ośrodek Wychowawczy, w którym opieką i edukacją mieli być objęci chłopcy w wieku do 18 lat, niedostosowani społecznie, wymagający specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i resocjalizacji. Powiat na początku miał wydzierżawić ten obiekt, ale w planach była też jego sprzedaż. Ośrodek miało prowadzić Centrum Edukacyjne Active z Radomska,

Do Leska mieli być kierowani nieletni z całej Polski na podstawie wskazań wystawianych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie, który jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym prowadzoną przez Ministra Edukacji Narodowej. Miał to być drugi, po Lubaczowie, ośrodek tego typu na Podkarpaciu. Miał funkcjonować całodobowo.

Ośrodek zatrudniłby blisko 30 osób. Zainteresowanie pracą było bardzo dużo, bo w powiecie leskim ofert dla osób wykształceniem z resocjalizacji lub socjoterapii nie było w tamtym okresie za wiele.

Projekt ówczesnych władz powiatu leskiego rozbił się o protest mieszkańców, którzy nie życzyli sobie umiejscowienia placówki o takim charakterze w pobliżu innych szkół, a także drugiej bursy i budynków mieszkalnych. Ówczesny starosta, Marek Pańko, musiał wycofać się z tego planu, gdyż radni powiatowi podjęli uchwałę blokującą sprzedaż.

Odbiło się to czkawką, bo gdy w 2016 roku ponownie próbowano sprzedać byłą bursę, nie pojawił się żaden kupiec.

W obecnej kadencji przymierzano się, by zagospodarować budynek na biurowiec. Planowano tu przenieść m.in. Powiatowy Urząd Pracy i Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Powiatu nie stać było jednak na remont, bo oszacowano, że trzeba w niego włożyć około 8 mln zł. Złożono wniosek do Polskiego Ładu, który jednak nie przeszedł.

Rada Powiatu Leskiego zastosowała bonifikatę

Pojawiła się jednak kolejna szansa na zagospodarowanie byłej bursy. Budynek może kupić skarb państwa na ośrodek Wojsk Obrony Terytorialnej, które już wykorzystują bursę do zakwaterowania terytorialsów.

Budynek wyceniono na 3,1 mln zł. Zarząd powiatu zaproponował, by sprzedać go z 10-procentowym upustem, ale Rada Powiatu Leskiego opowiedziała się za 15-procentową bonifikatą. Jest szansa, że do końca roku transakcja zostanie sfinalizowana.

– Uważamy, że wojsko, a w tym przypadku WOT, podnosi rangę miasta, jak również wzmacnia bezpieczeństwo – podkreśla Janusz Haftek, wicestarosta leski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24