Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Medyni Głogowskiej powstała Szkoła Ceramiki Współczesnej

Małgorzata Motor
sxc.hu
Lampiony, wazy, projektowanie płytek ceramicznych i innych przedmiotów codziennego użytku. To tylko niektóre prace Szkole Ceramiki Współczesnej w Medyni Głogowskiej w pow. łańcuckim.

Gmina Czarna rozpoznawalna jest jako miejsce o bogatych tradycjach. Działał tu bowiem jeden z największych ośrodków garncarskich w Polsce. Renomę zdążyły sobie już wyrobić Jarmarki Garncarskie. Utworzona jest również ścieżka rowerowa "Garncarski szlak", która prowadzi do miejsc związanych z tym rzemiosłem. Teraz w Zagrodzie Garncarskiej w Medyni Głogowskiej organizowane są warsztaty.

Poznają pracę garncarza

W szkołach w Medyni Głogowskiej i Zalesiu działają kółka ceramiczne. Dzieci i młodzież mogą tworzyć z gliny i uczyć się pracy na kole. Szkoły i przedszkola organizują też wycieczki do Zagrody Garncarskiej, gdzie w scenerii XIX-wiecznych chałup poznają pracę w glinie od podstaw. Podczas wakacji organizowane są z kolei różnorodne zajęcie, wycieczki i półkolonie. Mogą w tym czasie również poznawać pracę garncarza.

- To wszystko spełnia częściowo rolę promocji garncarstwa wśród młodych ludzi, nie jest jednak formą spójnej i całościowej nauki. Garncarstwo musi stanowić ciekawą możliwość zabawy, pracy i ostatecznie szansę zarobkowania - wyjaśnia Jolanta Ożóg z Gminnego Ośrodka Kultury w Czarnej.

Zajęcia w piątki

Z myślą o tym powstała Szkoła Ceramiki Współczesnej. Od czerwca uczy się w niej 36 osób nie tylko z pow. łańcuckiego, ale też Rzeszowa, Krasiczyna i Dębicy. Zajęcia organizowane są w piątki po 5 godzin dziennie.

Prowadzi je Krystyna Gawron - nauczyciel akademicki Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wspomaga ją Jan Kot - miejscowy garncarz. Warsztaty potrwają do końca roku. Zakończą się wystawą prac w Galerii Ceramiki, która powstanie przy Zagrodzie Garncarskiej.

Będzie też katalog

- Na zajęciach można nauczyć się wytwarzać wyroby ceramiczne wykorzystując nowe wzornictwo. Podstawowym materiałem jest regionalne tworzywo, czyli czerwona glina z lokalnych pokładów. Dostępne będą też inne, jak angory, glina o innym charakterze i kolorystyce, a także szkliwa - dodaje Jolanta Ożóg.

Z nich powstaną nie tylko rzeźby, ale też przedmioty codziennego użytku m.in. lampiony, lampy, projektowanie płytek ceramicznych. Wszystkie prace będzie można zobaczyć w katalogu, w którym będzie można zobaczyć ich zdjęcie i opis techniki wykonania.

Jest też Garncarski Szlak

Garncarski Szlak to trasa turystyczna, która prowadzi do miejsc, gdzie w zaciszu warsztatów garncarze toczą na kołach garnki. Zachwyca też ceramiczna mozaika, zdobiąca wnętrze medyńskiego kościoła. Trasa pełna jest uroczych zakątków, takich jak zielone, śródleśne stawy czy pagórki, z których roztacza się widok na panoramę okolicznych miast.

Ścieżka wiedzie też m.in. przez malownicze leśne tereny, w których napotkać możemy stawy i mieszkające w ich pobliżu bobry. Strudzeni rowerzyści mogą odpocząć pod wiatami usytuowanymi wzdłuż trasy. Szczegółowy plan ścieżki rowerowej jest w miejscu, gdzie się ona rozpoczyna, czyli obok Zagrody Garncarskiej w Medyni Głogowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24