Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Mościskach powstaje, największy na Ukrainie, polski cmentarz wojenny [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
- W imieniu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na uroczystości godnego pożegnania i oddania należnego hołdu bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego, którzy złożyli życie na ołtarzu ojczyzny, walcząc pod Lwowem z hitlerowskim najeźdźcą. Do rangi symbolu urasta fakt, że czynimy to dziś, po blisko 80 latach od tamtych dramatycznych wydarzeń - pismo Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu, szefa Gabinetu Prezydenta Polski, podczas uroczystości pogrzebowych w polskim kościele w Mościskach, odczytała Anna Schmidt - Rodziewicz, posłanka PiS z Podkarpackiego.Rzędy brzozowych krzyży z biało - czerwonymi wstążkamiStary, polski cmentarz w Mościskach. Tuż przy głównej, międzynarodowej drodze, prowadzącej od polsko - ukraińskiego przejścia granicznego w Mościskach - Szeginiach do Lwowa i dalej do Kijowa. Niewiele nagrobków, w większości w niezbyt dobrym stanie., wyraźnie nadszarpnięte zębem czasu. Przy większości znajdują się znicze.Tuż przy ogrodzeniu, blisko drogi, trzy rzędy brzozowych krzyży, na każdym zawiązane biało - czerwone wstążeczki, a obok po dwa zapalone znicze, biały i czerwony.To mogiły 111 polskich żołnierzy, poległych w obronie Lwowa przed nawałą niemiecką, we wrześniu 1939 r. Zostali pochowani w listopadzie ub. roku. Przez kilka lat byli odnajdywani i ekshumowani w lasach w okolicach Lwowa.
- W imieniu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na uroczystości godnego pożegnania i oddania należnego hołdu bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego, którzy złożyli życie na ołtarzu ojczyzny, walcząc pod Lwowem z hitlerowskim najeźdźcą. Do rangi symbolu urasta fakt, że czynimy to dziś, po blisko 80 latach od tamtych dramatycznych wydarzeń - pismo Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu, szefa Gabinetu Prezydenta Polski, podczas uroczystości pogrzebowych w polskim kościele w Mościskach, odczytała Anna Schmidt - Rodziewicz, posłanka PiS z Podkarpackiego.Rzędy brzozowych krzyży z biało - czerwonymi wstążkamiStary, polski cmentarz w Mościskach. Tuż przy głównej, międzynarodowej drodze, prowadzącej od polsko - ukraińskiego przejścia granicznego w Mościskach - Szeginiach do Lwowa i dalej do Kijowa. Niewiele nagrobków, w większości w niezbyt dobrym stanie., wyraźnie nadszarpnięte zębem czasu. Przy większości znajdują się znicze.Tuż przy ogrodzeniu, blisko drogi, trzy rzędy brzozowych krzyży, na każdym zawiązane biało - czerwone wstążeczki, a obok po dwa zapalone znicze, biały i czerwony.To mogiły 111 polskich żołnierzy, poległych w obronie Lwowa przed nawałą niemiecką, we wrześniu 1939 r. Zostali pochowani w listopadzie ub. roku. Przez kilka lat byli odnajdywani i ekshumowani w lasach w okolicach Lwowa. Norbert Ziętal
W Mościskach na Ukrainie, zaledwie kilkanaście km od granicy z Polską, ma powstać największy w tym kraju cmentarz wojenny polskich żołnierzy. Na razie trafiły tutaj szczątki 138 żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24