Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W podkarpackich lasach powstaną specjalne wieże i bunkry dla nietoperzy. Jest innowacyjny projekt [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Nadleśnictwa Baligród, Dukla i Rymanów wezmą udział w projekcie, który ma poprawić stan populacji nietoperzy na Podkarpaciu. Naukowcy ze stowarzyszenia "pro Natura" proponują budowę wież i bunkrów, jako miejsc schronienia dla tych ssaków.

- Wszystkie gatunki nietoperzy żyjące w naszym kraju są związane z ekosystemami leśnymi - mówi Katarzyna Miłek, specjalista chiropterolog w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

W lasach i na obrzeżach zadrzewień zwierzęta te polują na owady. Jako kryjówki dla tworzonych przez siebie kolonii letnich chętnie wykorzystują strychy budynków i inne dogodne schronienia w pobliżu człowieka.

- Często żerowiska są jednak oddzielone od dziennych kryjówek ciągami komunikacyjnymi i innymi przestrzeniami, sukcesywnie pozbawianymi drzew, będących dla nietoperzy ważnym elementem środowiska życia - podkreśla Katarzyna Miłek.

Przyrodnicy postanowili pomóc nietoperzom i stworzyć warunki do tego, by miały bezpieczne schronienia w lasach.

Innowacyjny pomysł budowy specjalnych wież i bunkrów został przedstawiony przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” na spotkaniu w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Ma on duże szanse na realizację, pryz współpracy leśników i przyrodników, po uzyskaniu wsparcia finansowego z Unii Europejskiej.

ZOBACZ TEŻ: Lek. wet. Radosław Fedaczyński o nietoperzach w blokach mieszkalnych

Zbudowanie specjalnie zaprojektowanych wież ma zapewnić nowe schronienia dla kolonii rozrodczych „latających myszy”, a stworzenie sztucznych kryjówek pod ziemią ma zagwarantować zwierzętom bezpieczną hibernację w okresie snu zimowego. - -

Dodatkowo umieszczenie mniejszych bud i budek jako schronień przejściowych ma umożliwić nietoperzom odpoczynek na trasach migracji i w okresie intensywnego żerowania - opisuje Katarzyna Miłek.

- Podstawowym obiektem aktywnej ochrony nietoperzy w lasach ma być podkowiec mały, mający swój północny zasięg na terenie polskich gór oraz wyżyn i stanowiący gatunek osłonowy – twierdzi Rafał Szkudlarek, prezes PTPP "pro Natura". - Wspieranie go zapewnia jednocześnie ochronę wielu innym współwystępującym gatunkom nietoperzy.

Projekt ma obejmować całe południe kraju.

- Stanowi on nowatorskie podejście do wspierania populacji nietoperzy poprzez swojego rodzaju zaproszenie tych zwierząt do powrotu do naturalnego siedliska, jakim jest las - dodaje Katarzyna Miłek.

Nowa infrastruktura ma powstać na już istniejących obszarach ochrony gatunków i siedlisk Natura 2000. Pozwoli to ograniczyć wiele rozmaitych zagrożeń, na które są narażone dzikie zwierzęta, korzystające ze schronień w pobliżu i w obrębie osiedli ludzkich.
- Dla Podkarpacia, a zwłaszcza dla terenu Bieszczadów, projekt może mieć szczególne znaczenie – zaznacza Rafał Szkudlarek. - Tutaj wielki obszar został wyludniony po II wojnie światowej, a ogromną liczbę domów i piwnic, mogących z całą pewnością służyć za schronienia dla nietoperzy spalono i zrównano z ziemią. Musiało się to przyczynić do dewastacji miejsc rozrodu i zimowania nietoperzy. Teraz mamy szansę zrekompensować dawne straty w środowisku, stosując nowatorskie metody ochrony zagrożonych gatunków.

Leśnicy wkrótce przystąpią do działań wspólnie z naukowcami z "pro Natury". Z obszaru RDLP w Krośnie w projekcie mają wziąć udział nadleśnictwa: Baligród, Dukla i Rymanów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24