MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu odsłonięto tablicę poświęconą rodzinie Brzezińskich [ZDJĘCIA]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Pamiątkowy obraz autorstwa Marka Mikruta dla ambasadora Brzezińskiego. Widzimy na nim szkołę przy ul. Sienkiewicza, a tuż obok dom Brzezińskich.
Pamiątkowy obraz autorstwa Marka Mikruta dla ambasadora Brzezińskiego. Widzimy na nim szkołę przy ul. Sienkiewicza, a tuż obok dom Brzezińskich. Łukasz Solski
W poniedziałek 27 marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu odsłonięto tablicę poświęconą Kazimierzowi, Tadeuszowi i Zbigniewowi Brzezińskim. W wydarzeniu uczestniczyli szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński - syn Zbigniewa.

Tablicę wykonał przemyski Zakład Kamieniarski Wojciech Mryc, a autorem napisu jest historyk dr Lucjan Fac z Przemyśla.

Napis na tablicy rozpoczyna wypowiedź Zbigniewa Brzezińskiego:

"Moje pierwsze osobiste skojarzenia, wspomnienia związane z Polską wiążą się właśnie z Przemyślem".

Wypowiedź powtórzono w języku angielskim. Dalej czytamy:

"Kazimierzowi, Tadeuszowi i Zbigniewowi Brzezińskim

za wszechstronną działalność społeczną, kulturalną i polityczną na rzecz miasta, narodu i państwa polskiego w 95. rocznicę urodzin prof. Zbigniewa Zbig Brzezińskiego

Wdzięczni rodacy. Przemyśl, 2023.

Tablica ufundowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów"

W Przemyślu odsłonięto tablicę poświęconą rodzinie Brzezińskich [ZDJĘCIA]
Łukasz Solski

Mark Brzeziński: Każda wizyta w Przemyślu to dla mnie fascynująca lekcja historii

Ambasador USA w Polsce mówiąc o życiu swoich przodków, zauważył, że "jest to droga, której przyświecają zasady lojalności i miłości do kraju, służby i poświęcenia dla większego dobra".

- Jest to szczególnie poruszające, ponieważ mój ojciec doświadczył również dziejowych wstrząsów, na wybrzeże Ameryki Północnej rzuciła go II wojna światowa, jego kraj był okupowany, a on wiedział jak to jest być obywatelem najechanego państwa i pamiętał o tym przez całą swoją karierę zawodową - podkreślił Mark Brzeziński.

Jak dodał, mimo iż w Przemyślu jego ojciec spędził tylko "swoje formacyjne" lata, miejsce to na zawsze pozostało w jego sercu.

- W tych wczesnych latach wykształcił miłość do Polski, która towarzyszyła mu przez całe życie. Nigdy nie przestał walczyć o Polskę, jednym z jego wielu osiągnięć były skuteczne wysiłki na rzecz poszerzenia NATO i przystąpienia Polski do tego sojuszu - podkreślił Mark Brzezinski.

Ambasador kończąc swoje wystąpienie przypomniał, że 28 marca byłby 95 urodziny jego ojca. - Dzisiejsze wydarzenie to wspaniały prezent urodzinowy - powiedział.

W Przemyślu odsłonięto tablicę poświęconą rodzinie Brzezińskich [ZDJĘCIA]
Łukasz Solski

Ambasador Brzeziński był w poniedziałek w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, gdzie wygłosił okolicznościowy wykład pod tytułem "USA i Polska: dziś i jutro". Zwrócił uwagę na to, jak chęć wsparcia uciekających obywateli Ukrainy, umocniła relacje pomiędzy USA a Polską. Mark Brzeziński wspomniał też swoją ubiegłoroczną wizytę, podczas której jego uwagę zwrócił ogrom pomocy udzielanej przez mieszkańców miasta, obywatelom Ukrainy. Na zakończenie spotkania, studenci mogli zadać pytania ambasadorowi.

Brzezińscy mieszkali w kamienicy przy ul. Ochronki 5, obecnie ul. Sienkiewicza 5

  • Kazimierz Brzeziński wpisał się na listę wybitnych postaci Przemyśla. Był działaczem Towarzystwa Szkół Ludowych, które wybudowało szkołę przy ul. Sienkiewicza. Był radnym miejskim i m.in. prezesem Polskiego Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i bitwie warszawskiej.
  • Tadeusz Brzeziński, syn Kazimierza, uczył się w Przemyślu, chodził do Gimnazjum im. Kazimierza Morawskiego (dziś II LO). Był prawnikiem, zajął się dyplomacją. Pracował m.in. w polskich placówkach w niemieckich Essen i Lipsku, francuskim Lille. Po narodzinach w 1928 r. mały Zbigniew tułał się po placówkach zagranicznych wraz z rodzicami.
  • Zbigniew Brzeziński, wnuk Kazimierza, syn Tadeusza, mieszkał w Przemyślu w latach 30. Chodził do szkoły przy ul. Sienkiewicza. Zbigniew przyjął I Komunię Świętą w przemyskiej katedrze. Pracę zawodową poświęcił polityce USA. Był jednym z najbardziej przenikliwych analityków, osobą bardzo wpływową w USA. Był m.in. doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Cartera podczas trudnego dla Ameryki czasu, kiedy to irańscy bojownicy przez ponad rok więzili amerykańskich zakładników, doprowadzając do wzrostu napięcia między Waszyngtonem i Teheranem oraz w całym rejonie.

Zbigniew Brzeziński zmarł w maju 2017 r. w szpitalu Inova Fairfax w Fall Church w stanie Wirginia. Miał 89 lat.

Waszczykowski o Brzezińskim: jego wpływ na świat był olbrzymi

od 16 lat
Pamiątkowy obraz autorstwa Marka Mikruta dla ambasadora Brzezińskiego. Widzimy na nim szkołę przy ul. Sienkiewicza, a tuż obok dom Brzezińskich.

W Przemyślu odsłonięto tablicę poświęconą rodzinie Brzezińsk...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24