MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu powstaje Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie pomocy społecznej

Łukasz Solski
Łukasz Solski
BCU Przemyśl
W Przemyślu powstaje Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie pomocy społecznej. BCU znajdą się jeszcze w Krośnie, Nisku, Jarosławiu i Trzcianie. Z ich oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branż.

Nowa era w edukacji zawodowej: Wprowadzenie Branżowych Centrów Umiejętności (BCU)

Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) to nowość w polskim systemie edukacji zawodowej. Ministerstwo Edukacji i Nauki założyło, że powstanie w sumie 120 BCU - po jednym w każdej z dziedzin określonych na potrzeby szkolnictwa zawodowego. Bezpłatne szkolenia zawodowe mają być kluczem do sukcesu gospodarczego kraju i właśnie w tym celu powstają Branżowe Centra Umiejętności, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie wielu branż oraz mają uzupełnić dotychczasowe formy pozaszkolnego kształcenia ustawicznego.

W naszym województwie centra będą dotyczyć dziedzin takich jak elektronika, geologia, górnictwo otworowe i sieci gazowe, energetyka, pomoc społeczna i technika weterynaryjna.

Zgodnie z założeniami, w Przemyślu BCU będzie prowadzone przy współpracy Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży oraz Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu.

Koncepcja BCU: Klucz do sukcesu gospodarczego i rozwoju zawodowego

- Branża pomocy społecznej jest dziedziną, która ma na celu wspieranie ludzi w trudnych sytuacjach życiowych, społecznych lub emocjonalnych. Specjaliści w tej branży mogą pracować w różnych instytucjach, organizacjach lub firmach, które oferują różne rodzaje wsparcia w rozwiązywaniu zaistniałych problemów lub w zapobieganiu im - mówi Anna Krukiewicz-Klukowska, ekspert ds. działań promocyjnych BCU w Przemyślu.

Cele BCU: Kształcenie, doradztwo zawodowe i integracja z biznesem

Ideą stworzenia BCU jest umożliwienie kształcenia zarówno młodzieży, jak i dokształcanie dorosłych czy podnoszenie kwalifikacji nauczycieli, łączenie edukacji z biznesem, transfer wiedzy i nowych technologii, a także doradztwo zawodowe i promocja poszczególnych zawodów.

- BCU zapewni możliwość zdobycia umiejętności odpowiadających aktualnym potrzebom gospodarki w branży pomocy społecznej. Uczestnicy kursów i szkoleń otrzymają stosowne certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające kwalifikacje. Celem działań w tej branży jest nie tylko rozwiązanie problemów, ale także promowanie zdrowia, dobrostanu i rozwoju - przekazuje Krukiewicz-Klukowska i dodaje, że "nawiązanie współpracy z pracodawcami, w zakresie konkretnych oczekiwań od przyszłych pracowników, przyczyni się do większej efektywności zatrudnieniowej absolwentów. Pomoże to zatrzymać młodych ludzi w mieście, a także zwiększyć potencjał i zainteresowanie pracodawców, by podejmować działalność w naszym mieście".

Kolejnym działaniem realizowanym przez BCU będzie wsparcie szkół i uczelni w nawiązywaniu kontaktów z pracodawcami, a także promowanie uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się i dokształcania dorosłych.

BCU na Podkarpaciu

  • elektronika – Powiat Jarosławski (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu; partner: Stowarzyszenie Elektryków Polskich),
  • geologia, górnictwo otworowe i sieci gazowe – Gmina Miasto Krosno (Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie; partner: Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego),
  • energetyka – Powiat Niżański (Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku; partner: Stowarzyszenie Polskich Energetyków),
  • pomoc społeczna – Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży w Przemyślu (Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu),
  • technika weterynaryjna – Powiat Rzeszowski (Zespół Szkół Techniczno-Weterynaryjnych im. Bohaterów Westerplatte w Trzcianie; partner: VERUS Związek Hodowców Zwierząt i Producentów Sektora Rolno-Spożywczego – Stowarzyszenie) .

Realizacja BCU w regionie pochłonie 59 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24