W Radymnie rozpoczęła się rekonstrukcja historyczna

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Rozpoczęła się rekonstrukcja historyczna "Wołyń 1943 - 2013. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary".

Na łące przy zalewie ZEK w Radymnie zgromadziło się kilka tys. widzów. W rekonstrukcji bierze udział ok. 200 rekonstruktorów i aktorów. Przyjechali z różnych miast w Polsce, a także z Czech i Słowacji.

Wideo

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
geograf
W dniu 21.07.2013 o 11:28, sawa napisał:

A ja slyszałam jak W POLSKIM SEJMIE  mowili, że Polska powinna byc od morza do morza (i nie chodzilo o morze sródziemne;-))

Chodzi o "Bieszczadzkie Morze" czyli Zalew Soliński.

k
kumendat OSP
W dniu 22.07.2013 o 07:36, wars napisał:

Nie tłumacz się kolego z czarnym podniebieniem. Winni się tłumaczą.

Ja sie nie tlumacze.

Ja podalem fakty. No comments !

w
wars
W dniu 22.07.2013 o 02:28, kumendat OSP napisał:

Znowu ktos sie podpina pod mojego nika.Ja nigdy nie dodaje zadnych swoich komentarzy odpowiadajac Brzeszczotowi na jego przyglupawe komentarze.

Nie tłumacz się kolego z czarnym podniebieniem. Winni się tłumaczą.

k
kumendat OSP
W dniu 21.07.2013 o 11:51, kumendat OSP napisał:

Tegom sie po ksindzu nie spodziwoł !Taki brzeszczot sukienkowy i jemu podobni wymyslili sobie zbrodnię wołyńską i wciskają głupiemu ludowi ten cały kit.

Znowu ktos sie podpina pod mojego nika.

Ja nigdy nie dodaje zadnych swoich komentarzy odpowiadajac Brzeszczotowi na jego przyglupawe komentarze.

z
zalewowianin
W dniu 21.07.2013 o 18:02, miszczu napisał:

  Czy ktoś może mi wyjaśnić do cholery co jest grane? Po prostu jesteś ciemniakiem, który nie ogarnia. 

OK. przyjmuję z pokorą MISZCZU , tylko jakie masz podniebienie, zabolała prawda ???

m
miszczu

 

Czy ktoś może mi wyjaśnić do cholery co jest grane?

 

Po prostu jesteś ciemniakiem, który nie ogarnia.

b
brrr
W dniu 21.07.2013 o 11:28, sawa napisał:

A ja slyszałam jak W POLSKIM SEJMIE  mowili, że Polska powinna byc od morza do morza (i nie chodzilo o morze sródziemne;-))

 

A Komorowski tak sie płaszczył na ukrainie, ma za swoje za to, że wyciagał ręke do nich dostał jajkiemm!!! dobrze, że jedynie na tym ten incydent sie zakończył, aczkolwiek jak by go tam dźgnęli albo zarżneli  to tuskus też by machnął ręka, rzad schował by głowe w piasek!!! Ukraincy teraz szukaja sobie jakiś potomków z pochodzniem poskim, wyrabiaja sobie KARTĘ POLAKA, a nie znaja nawet Hymnu Polskiego,dorabiaja sie na nas, wywoża co sie da, u nich bida taka, że aż piszczy..! Polskie miasto Lwów tak jeszcze z 50 lat i zapadnie sie pod ziemie bo oni ani grosza nie włoża w jego odnowe!!! Duzo tu pisacc ale to i tak wszystko pojdzie  w zapomnienie jeżeli my sami polacy o to nie zadbamy!

G
Gość
W dniu 21.07.2013 o 11:51, kumendat OSP napisał:

Tegom sie po ksindzu nie spodziwoł !Taki brzeszczot sukienkowy i jemu podobni wymyslili sobie zbrodnię wołyńską i wciskają głupiemu ludowi ten cały kit.

Milcz ukraiński prostaku, najpierw naucz się po polsku pisać ty banderowski wypierdku.

a
aaa

powinno sie zrobic festiwal kultury zydowskiej, polaczony z inscenizacja mordów zydowskich dzialaczy ub i nkwd na Polakach a nastepnie zakonczono by odslanieciem pomnika ku czci dzialczy zydowskich i ich kolegow z oun upa i ss galizien bohatersko walczcych z polskimi faszystami z AK. Wtedy nie byloby zadnych kontrowersji , prezydent objalby piecze nad wydarzeniem oraz inne szechtery.

k
kumendat OSP
W dniu 21.07.2013 o 11:18, Brzeszczot napisał:

Ze względu na upływ czasu już nie zdążymy na tym świecie wymierzyć sprawiedliwej kary bublowsko-banderowskim bandytom i zbrodniarzom spod znaku OUN UPA. Nie odrąbiemy też ich łbów siekierami, nie rozprujemy nożami brzuchów ich żon, nie przerżniemy ich ciał piłami, a ich dzieci nie przybijemy do drzew i nie nabijemy na sztachety w płotach, ponieważ nie jest to zgodne z naszą narodową polską i katolicką tradycją. Pozostaje nam tylko wiara, że sprawiedliwy Bóg odpowiednio doceni na tamtym świecie tych mongoloidalnych zwyrodnialców. A w dzisiejszej rzeczywistości co widzimy? Ano widzimy to, że nie tylko po wschodniej stronie linii demarkacyjnej, zwanej inaczej „linią Curzona”, stawia się pomniki na cześć tych bandytów i ich imionami nazywa się ulice czy szkoły. No cóż, chciałoby się rzec – jaki naród, tacy „bohaterowie”. Ale hańbą jest, żeby po naszej stronie linii demarkacyjnej stawiano pomniki ku czci tych wyjątkowo zwyrodniałych zbrodniarzy. W tym miejscu wypada zapytać się, gdzie są Polacy mieszkańcy tych miejscowości, których nazw z litości nie chcę wymieniać. Czy ich taka bezczelna samowola oraz rozpasanie banderowskich pomiotów nie razi i nie kłuje w oczy? Nasze Kresy Wschodnie zwane inaczej „Ziemiami Zabranymi”, w XVII wieku sięgały aż za Dniepr. Pamiętamy, że te ziemie ucywilizowali dobrym słowem, pracą i chlebem (a nie ogniem, widłami, kosą, piłą, nożem, czy siekierą) nasi wspaniali przodkowie. Też wiemy, że tam na Kresach narodziła się oraz kwitła nasza polska kultura i literatura, tam rozwijał się nasz macierzysty język polski, tam nasi polscy najznamienitsi artyści, malarze, rzeźbiarze, poeci i pisarze tworzyli swoje wiekopomne dzieła, tam powstały o wysokiej kulturze agrarnej nasze wsie, jak też miasta, dwory, zamki, pałace i kościoły, tam kwitło nasze życie gospodarcze. W chwili obecnej jest to niestety najbardziej zacofany region na świecie, ponieważ mongoloidalna i bolszewicka dzicz po zdobyciu tych żyznych i zagospodarowanych ziem zniszczyła cały cywilizacyjny dorobek naszych przodków. Niemniej jednak Bracia Polacy Katolicy pamiętajmy, że Kresy to nasze narodowe dziedzictwo i nie wolno o tym fakcie zapomnieć. Ten kto o tym nie pamięta, nie jest godzien miana Polaka. Należy sobie też przy tym jasno powiedzieć, że Ukraina nigdy wcześniej nie miała swojej państwowości. Jest to polski region geograficzny, podobnie jak Białoruś, Małopolska, Mazowsze,  Śląsk czy Litwa.

Tegom sie po ksindzu nie spodziwoł !

Taki brzeszczot sukienkowy i jemu podobni wymyslili sobie zbrodnię wołyńską i wciskają głupiemu ludowi ten cały kit.

s
sawa
W dniu 21.07.2013 o 10:44, Pol napisał:

Nasz rząd powinien sie wstydzić i raz uderzyć pięscią w stół, upomnieć sie o swoich, potrząsnąć tymi co chcą zakłamać historię, min ukraińcami. Pytam się jak mżemy jeszcze im sie przypodobać juz w Korczowej (przejście graniczne) wybudowano halę kojowską ,  druga hala lwowska i trzecia doniecka  jest w planach (budynki wielkości Tesco np w Rzeszowie) , handel nastawiony  na ukraińców, Kto wymyslił takie nazwy dla tych budynków pytam sie !!!!!! Może lepiej jak by nazwali te  hale Janukowycza, Bandery??? kto ma w tym swoj interess!!!  Wstydd !!!  !!! ??? Od niejednego ukriinca juz słyszałem ze ich granice powinny siegać aż po rzekę San i to kwesta czasu,, niewątpe, ale może wkoncu my Polacy przeprowadzimy własna rewolucje na wzór Brazylii, Egiptu itd  

 

 

A ja slyszałam jak W POLSKIM SEJMIE  mowili, że Polska powinna byc od morza do morza (i nie chodzilo o morze sródziemne;-))

B
Brzeszczot
Ze względu na upływ czasu już nie zdążymy na tym świecie wymierzyć sprawiedliwej kary bublowsko-banderowskim bandytom i zbrodniarzom spod znaku OUN UPA. Nie odrąbiemy też ich łbów siekierami, nie rozprujemy nożami brzuchów ich żon, nie przerżniemy ich ciał piłami, a ich dzieci nie przybijemy do drzew i nie nabijemy na sztachety w płotach, ponieważ nie jest to zgodne z naszą narodową polską i katolicką tradycją. Pozostaje nam tylko wiara, że sprawiedliwy Bóg odpowiednio doceni na tamtym świecie tych mongoloidalnych zwyrodnialców. A w dzisiejszej rzeczywistości co widzimy? Ano widzimy to, że nie tylko po wschodniej stronie linii demarkacyjnej, zwanej inaczej „linią Curzona”, stawia się pomniki na cześć tych bandytów i ich imionami nazywa się ulice czy szkoły. No cóż, chciałoby się rzec – jaki naród, tacy „bohaterowie”. Ale hańbą jest, żeby po naszej stronie linii demarkacyjnej stawiano pomniki ku czci tych wyjątkowo zwyrodniałych zbrodniarzy. W tym miejscu wypada zapytać się, gdzie są Polacy mieszkańcy tych miejscowości, których nazw z litości nie chcę wymieniać. Czy ich taka bezczelna samowola oraz rozpasanie banderowskich pomiotów nie razi i nie kłuje w oczy?
Nasze Kresy Wschodnie zwane inaczej „Ziemiami Zabranymi”, w XVII wieku sięgały aż za Dniepr. Pamiętamy, że te ziemie ucywilizowali dobrym słowem, pracą i chlebem (a nie ogniem, widłami, kosą, piłą, nożem, czy siekierą) nasi wspaniali przodkowie. Też wiemy, że tam na Kresach narodziła się oraz kwitła nasza polska kultura i literatura, tam rozwijał się nasz macierzysty język polski, tam nasi polscy najznamienitsi artyści, malarze, rzeźbiarze, poeci i pisarze tworzyli swoje wiekopomne dzieła, tam powstały o wysokiej kulturze agrarnej nasze wsie, jak też miasta, dwory, zamki, pałace i kościoły, tam kwitło nasze życie gospodarcze. W chwili obecnej jest to niestety najbardziej zacofany region na świecie, ponieważ mongoloidalna i bolszewicka dzicz po zdobyciu tych żyznych i zagospodarowanych ziem zniszczyła cały cywilizacyjny dorobek naszych przodków. Niemniej jednak Bracia Polacy Katolicy pamiętajmy, że Kresy to nasze narodowe dziedzictwo i nie wolno o tym fakcie zapomnieć. Ten kto o tym nie pamięta, nie jest godzien miana Polaka.
Należy sobie też przy tym jasno powiedzieć, że Ukraina nigdy wcześniej nie miała swojej państwowości. Jest to polski region geograficzny, podobnie jak Białoruś, Małopolska, Mazowsze,  Śląsk czy Litwa.
b
bb
W dniu 20.07.2013 o 22:00, Gość napisał:

Jestem z Radymna i nie jest odkryciem jak chłopcy pod przykrywką AK jeździli za San rabować Ukraińców...

 


Dokladnie tak bylo! A  na grobach pomordowanych napisano ze zgineli z rąk partyzantow (sic!)

P
Pol

Nasz rząd powinien sie wstydzić i raz uderzyć pięscią w stół, upomnieć sie o swoich, potrząsnąć tymi co chcą zakłamać historię, min ukraińcami. Pytam się jak mżemy jeszcze im sie przypodobać juz w Korczowej (przejście graniczne) wybudowano halę kojowską ,  druga hala lwowska i trzecia doniecka  jest w planach (budynki wielkości Tesco np w Rzeszowie) , handel nastawiony  na ukraińców, Kto wymyslił takie nazwy dla tych budynków pytam sie !!!!!! Może lepiej jak by nazwali te  hale Janukowycza, Bandery??? kto ma w tym swoj interess!!!  Wstydd !!!  !!! ??? Od niejednego ukriinca juz słyszałem ze ich granice powinny siegać aż po rzekę San i to kwesta czasu,, niewątpe, ale może wkoncu my Polacy przeprowadzimy własna rewolucje na wzór Brazylii, Egiptu itd  

z
zalewowianin

a może to co niektórym wyjaśni 

 

Uchwała pod dyktando UPA

Skandal. Jak się dowiedziałem autorem treści przegłosowanej uchwały nie nazywającej Rzezi Wołyńskiej ludobójstwem jest Poseł PO Miron Sycz, syn zbrodniarza UPA skazanego na karę śmierci (niewykonanej i zamienionej potem na 15 lat więzienia) podwładnego Oresta dowódcy Kurenia Mesnyki (Mściciele), stryja Janusza Onyszkiewicza. Ojciec Mirona Sycza i Myrosław Onyszkiewicz odpowiedzialni byli za eksterminację polskich wsi w okręgach lwowskim, złoczowskim, sokalskim, rawskim, chełmskim. Orest był ówcześnie szefem sztabu i osobiście wydawał rozkazy. Ołeksander Sycz był strzelcem w oddziale specjalnym (zabójców).

Poseł Miron Sycz w wywiadzie udzielonym dziennikarce TVN po przegłosowaniu uchwały powiedział, że ojciec dla niego jest wzorem gdyż nauczył go szacunku do innych ludzi (sic!)

Miron Sycz był członkiem PZPR, z której wystąpił w 1989. Po 1990 działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, Unii Wolności i Partii Demokratycznej. W wyborach parlamentarnych w 2001 był kandydatem UW do Sejmu (protegowany Janusza Onyszkiewicza – a jakże by inaczej), a w wyborach w 2005 kandydatem PD do Senatu. Od 2006 pozostaje związany z Platformą Obywatelską. W wyborach parlamentarnych w 2007 z listy PO uzyskał mandat poselski.

W Sejmie objął funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, grup parlamentarnych polsko-ukraińskiej i polsko-rosyjskiej oraz delegacji Sejmu do Zgromadzenia Poselskiego Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy. W VII kadencji Sejmu objął funkcję przewodniczącego Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Jest założycielem Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, w którym od 1990 do 2007 pełnił funkcję funkcję dyrektora, następnie został honorowym dyrektorem tej placówki.

Jako przewodniczący sejmiku warmińsko-mazurskiego wielokrotnie zapraszał weteranów OUN-UPA zamieszkujących na Ukrainie i w USA, na spotkania z młodzieżą i honorowanych w ramach tzw, pojednania polsko-ukraińskiego.

Delegat na Światowe Forum Ukraińców w Kijowie.

Kawaler Ukraińskiego Orderu za Zasługi I, II i III stopnia.

Członek Stowarzyszenia Ordynacka.

Czy ktoś może mi wyjaśnić do cholery co jest grane?

 

 

 

Dodaj ogłoszenie