MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie rusza Przedstawicielstwo Rady do spraw Współpracy z Ukrainą na Podkarpaciu

OPRAC.: PD, MTR
W sobotę w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie ogłoszono powstanie Przedstawicielstwa Rady do spraw współpracy z Ukrainą na Podkarpaciu. Na konferencji prasowej poinformował o tym Przewodniczący Rady, poseł Paweł Kowal. Przedstawicielstwo będzie odpowiadać za obsługę merytoryczną Rady i wsparcie zagranicznych wizyt pełnomocników z innych krajów. W konferencji wziął udział ponadto Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki.

- Utworzenie Przedstawicielstwa Rady ds. współpracy z Ukrainą na Podkarpaciu w Biurze Wojewody Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego to bardzo ważne wydarzenie. To właśnie nasze województwo od początku wojny najaktywniej uczestniczy w organizacji pomocy obywatelom Ukrainy. Podkarpacie, w tym nasz Rzeszów i port lotniczy w Jasionce stały się sercem międzynarodowej pomocy – hubem. Jestem przekonana, że dzięki uruchomieniu przedstawicielstwa, który będzie ściśle współpracować z panem przewodniczącym Rady Pawłem Kowalem, wspomożemy naród Ukrainy w odbudowie ich kraju. Nie mam wątpliwości, że to właśnie w Rzeszowie powinny zapadać istotne decyzje w tej kwestii i że to nasze miasto i region powinny odgrywać wiodącą rolę w zakresie koordynacji procesu odbudowy Ukrainy. To również ogromna szansa przed lokalnymi firmami, które – mam nadzieję – odegrają w tym procesie znaczącą rolę - powiedziała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

W Rzeszowie rusza Przedstawicielstwo Rady do spraw Współpracy z Ukrainą na Podkarpaciu
Paweł Dubiel

- Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Rzeszów pełni kluczową rolę w niesieniu pomocy naszym sąsiadom. Do tej pory była to przede wszystkim pomoc humanitarna i militarna. W przyszłości przeistoczy się ona w rozległe wsparcie gospodarcze. Jesteśmy do tego przygotowani, utrzymujemy od lat bliskie kontakty z wieloma ukraińskimi miastami. Polskie i zagraniczne firmy, z których wiele ma swoje zakłady i biura w Rzeszowie, są gotowe i zainteresowane współpracą z partnerami z Ukrainy i pomocą w odbudowie tego kraju. Rzeszów już jest hubem odbudowy zniszczonej wojną Ukrainy – zapewnia prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

W Rzeszowie rusza Przedstawicielstwo Rady do spraw Współpracy z Ukrainą na Podkarpaciu
Paweł Dubiel

- To oczywiste, że właśnie w Rzeszowie pierwszy raz mówimy publicznie o powstaniu Rady ds. współpracy z Ukrainą. Dążyłem do tego, bo to właśnie Podkarpacie odgrywa kluczową rolę w podtrzymywaniu wysiłku wojennego Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem i jest bramą dla handlu z Ukrainą, na którym zyskują tysiące polskich przedsiębiorców. Działamy już teraz, nie patrzymy na koniec wojny, a podkarpackie przedstawicielstwo stanie się jedną z wizytówek Polski, bo to właśnie przez Rzeszów na Ukrainę jedzie większość ludzi zaangażowanych we wsparcie tego kraju. Warto by Podkarpacie i podejście jego mieszkańców stało się źródłem inspiracji w ich podróżach do Kijowa - powiedział przewodniczący Rady ds. współpracy z Ukrainą Paweł Kowal.

W Rzeszowie rusza Przedstawicielstwo Rady do spraw Współpracy z Ukrainą na Podkarpaciu
Paweł Dubiel

Rada ds. współpracy z Ukrainą została powołana 5 kwietnia br. przez premiera Donalda Tuska. Do jej zadań należy m.in. koordynowanie polskich działań na rzecz odbudowy Ukrainy i zapewnienie jak największego udziału polskich przedsiębiorstw w powojennej rekonstrukcji tego kraju. Rada będzie współpracować m.in. z Grupą G7, Komisją Europejską, władzami Ukrainy i właściwymi odpowiednikami do spraw odbudowy z innych krajów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24