Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu rozpoczyna się I Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza. Spektakle, konkursy, spotkania z twórcami w sieci [PROGRAM]

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Podczas festiwalu aktor Marcin Raś codziennie będzie czytał wiersze i bajki. Zaczął od historyjki o chorym kotku
Podczas festiwalu aktor Marcin Raś codziennie będzie czytał wiersze i bajki. Zaczął od historyjki o chorym kotku
Pan Kotek zaprasza na spektakle, konkursy, warsztaty, wykłady i spotkania transmitowane na żywo! Już dzisiaj w internetowej sieci rusza pierwszy festiwal imienia bajkopisarza pochodzącego z Tarnobrzega – Stanisława Jachowicza, autora wierszyka „Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku...”.

Od czwartku do niedzieli na profilu facebookowym Tarnobrzeskiego Domu Kultury i w wydarzeniu Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza w Tarnobrzegu będą zamieszczane filmy, spotkania, transmisje na żywo, konkursy, ciekawostki.

Mamy nadzieję, że ten festiwal online będzie ciekawą propozycją dla mieszkańców w czasie, kiedy nie mogą korzystać z oferty instytucji kultury. Chcemy ich rozweselić, odsunąć trochę przykre myśli związane z niepokojem o zdrowie i przyszłość. Nasz festiwal ma być pozytywny, w końcu tytułowy kotek Jachowicza wyzdrowiał! Wierzymy, że pozytywne emocje przyczynią się do poprawy samopoczucia i sprawią wszystkim wiele radości

- mówi Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Festiwal nie mógłby się odbyć bez czytania bajek Jachowicza. W każdym kolejnym dniu będzie można posłuchać bajek w wykonaniu aktora Teatru Współczesnego w Krakowie Marcina Rasia. Festiwal zainauguruje w czwartek o godzinie 15 najsłynniejsza bajka – „Chory kotek”. Kotek jest najważniejszym motywem całego festiwalu i także w filmach z bajkami będzie można znaleźć mnóstwo kocich odniesień. Warto liczyć ile mruczków pojawi się na ekranie podczas cyklu. Organizatorzy zapowiadają nagrody za podanie właściwej ich liczby. Koty, bądź ich ślady pojawią się również w różnych miejscach w mieście…

Także w czwartek odbędą się pierwsze warsztaty plastyczne „Festiwalowe DIY, czyli kocia maska i ptaszek w okienku”, które przygotowała Joanna Zając-Slapničar, twórczyni wyjątkowego logotypu festiwalu – Pana Kotka. Kocie motywy zostaną także wykorzystane podczas zajęć. Proponowane przez artystkę działania można wykonywać w domu, razem z całą rodziną. Potrzebnych będzie zaledwie kilka narzędzi, jak papier, klej, farby.

W Tarnobrzegu rozpoczyna się I Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza. Spektakle, konkursy, spotkania z twórcami w sieci [PROGRAM]

W piątek organizatorzy zapraszają na spektakl w kapciach. Widowisko teatralne „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” zagrają aktorzy Teatru Maska na żywo specjalnie dla uczestników festiwalu. Początek o godzinie 18. Link do transmisji zostanie udostępniony na Facebooku, a spektakl będzie dostępny do niedzieli.

W sobotę będzie można wysłuchać wykładu dr hab. Iwony Rusek – literaturoznawczyni, autorka scenariuszy słuchowisk pisanych dla Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji. Podczas wykładu online opowie o patronie festiwalu, przedstawi jego sylwetkę, przybliży jego twórczość, czasy, w których żył oraz ludzi, którzy go otaczali. Wykład będzie pełen ciekawostek, archiwalnych materiałów, a skierowany jest do szerokiej widowni, zarówno dzieci, jak i starszych mieszkańców. Początek o godzinie 18.

Finał festiwalu to niedziela. Od godziny 15 będzie można obejrzeć wiele ciekawych propozycji. Odbędzie się druga część warsztatów plastycznych, będzie czytanie bajek, ruszy także studio festiwalowe. Poprowadzą je Renata Domka i Agnieszka Mroczka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Tego dnia także będą wirtualni goście. Wśród nich między innymi Ewa Małecki – reżyser współpracująca z Teatrem Polskiego Radia i Telewizją Polską, autorka scenariuszy słuchowisk i spektakli.

- Porozmawiamy z panią Ewą Małecki o jej pracy - o magii sceny, a także o teatrze wyobraźni, czyli słuchowiskach – mówi Agnieszka Mroczka. – Opowie nam o swoich doświadczeniach, inspiracjach, pracy z aktorami, często wielkimi nazwiskami polskiej sceny. Liczę przy tym również na to, że naszym aktorom, podopiecznym grup teatralnych TDK-u udzieli ciekawych rad i wskazówek.

W niedzielę także odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników konkursów ogłoszonych przed miesiącem: plastycznego, literackiego i teatralnego. Laureatów poznamy podczas transmisji, a następnie listy pojawią się na stronach internetowych organizatorów.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Wystarczy wejść na profil facebookowy Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Warto śledzić profil TDK na bieżąco, bo w trakcie festiwalu będą się tam pojawiać dodatkowe atrakcje i konkursy z nagrodami przygotowane przez organizatorów.

Szczegółowy program oraz ciekawostki, artykuły, informacje o samym festiwalu i jego twórcach można znaleźć na stronie Tarnobrzeskiego Domu Kultury: www.tdk.tarnobrzeg.pl oraz www.tdk.tarnobrzeg.pl/festiwaljachowicz. Partnerem festiwalu jest Miejska Biblioteka Publiczna imienia Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega Dariusza Bożka.

Organizację festiwalu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Szczegółowy program festiwalu:
Czwartek, 26 listopada

  • godz. 14.50 - otwarcie festiwalu
  • godz. 15.00 - wiersze, bajki i powiastki Stanisława Jachowicza czyta Marcin Raś cz. 1
  • godz. 18.00 - warsztaty plastyczne „Festiwalowe DIY, czyli kocia maska i ptaszek w okienku” cz. 1. – Joanna Zając-Slapničar

Piątek, 27 listopada

  • godz. 15.00 - wiersze, bajki i powiastki Stanisława Jachowicza czyta Marcin Raś cz. 2
  • godz. 18.00 - spektakl „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” – streaming z Teatru Maska w Rzeszowie (link zostanie udostępniony na Facebooku, spektakl będzie dostępny do niedzieli do godz. 18.00)

Sobota, 28 listopada

  • godz. 15.00 wiersze, bajki i powiastki Stanisława Jachowicza czyta Marcin Raś cz. 3
  • godz. 18.00 wykład „Stanisław Jachowicz – nie tylko Chory kotek” – dr hab. Iwona Rusek

Niedziela, 29 listopada

  • godz. 15.00 wiersze, bajki i powiastki Stanisława Jachowicza czyta Marcin Raś cz. 4
  • godz. 16.00 warsztaty plastyczne „Festiwalowe DIY, czyli kocia maska i ptaszek w okienku” cz. 2. – Joanna Zając-Slapničar
  • godz. 18.00 ogłoszenie wyników konkursów
  • godz. 19.00 słuchowisko na warsztat „Teatr wyobraźni i magia sceny” – rozmowa z Ewą Małecki
  • godz. 20.00 wiersze, bajki i powiastki Stanisława Jachowicza czyta Marcin Raś cz. 5
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24