Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W WSK Rzeszów odbyła się inauguracja Politechniki Dziecięcej

Marek Bluj
FOT. MAREK BLUJ
Ponad 150 dzieci uczestniczyło w inauguracyjnych zajęciach Politechniki Dziecięcej. Pierwsza sesja odbyła się w WSK "PZL - Rzeszów" S.A.

- Było super - dzielił się wrażeniami z pierwszych zajęć 8-letni Marek z Rzeszowa. - Najbardziej podobały mi się samoloty i wybuchy.
- Bardzo mi się podobało - uśmiechał się Karol, uczeń I klasy szkoły podstawowej. - Po raz pierwszy miałem możliwość sterowania samolotem, wykręciłem nawet beczkę.
- Dostałam dziś pierwszą szóstkę - proszę o to ona - chwaliła się Ola, która zgłosiła się do odpowiedzi na temat gazów.

Inauguracja była bardzo uroczysta. Młodzi studenci, w wieku 7-12 lat, otrzymali z rąk Marka Dareckiego, prezesa WSK i prof. Leszka Woźniaka, prorektora ds. Kształcenia Politechniki Rzeszowskiej indeksy, identyfikatory oraz tzw. niezbędnik - piórnik, notes, linijkę i długopis z logo Politechniki i WSK Rzeszów, których będą używać przez cały semestr, a które ufundowała rzeszowska firma. Pierwszy semestr potrwa do grudnia br. Zaplanowane zostały w nim jeszcze dwa zajęcia (wykłady i ćwiczenia praktyczne). Odbędą się one w listopadzie i grudniu (w soboty) w auli Politechniki.

Studenci PD są uczniami szkół podstawowych z Rzeszowa i okolicznych miejscowości. Z Kacprem Leśniakiem z Krosna przyjechała cała rodzina, łącznie z dziadkiem.

- Bardzo fajna sprawa ta Politechnika - podsumował krotko dziadek, który przysłuchiwał się wykładom i ćwiczeniom.

Pierwszy wykład "Z samolotem za pan brat" wygłosił Robert Kozioł, specjalista konstruktor Biurze Konstrukcyjnym rzeszowskiej firmy, która była sponsorem tej oraz dwóch poprzednich sesji PD.

Projekt Politechniki Dziecięcej jest wspólną inicjatywą rzeszowskiej Wytwórni i Politechniki Rzeszowskiej. W powodzenie tego nowatorskiego na Podkarpaciu przedsięwzięcia zaangażowali się osobiście Andrzej Sobkowiak, rektor PRz i Marek Darecki, prezes WSK.

- Celem Politechniki jest wzbudzenie zainteresowania techniką wśród dzieci z naszego regionu. Pokazanie im takich zasad zastosowania techniki, jakich nie zobaczą w szkole i to w sposób niekonwencjonalny. Chcemy, aby w przyszłości wybierały one politechniczne kierunki studiów - mówi Marek Darecki, szef WSK.

Konrad i Maciek, chodzą do trzeciej klasy i obaj także otrzymali na pierwszych zajęciach szóstki. - Zostaniemy pilotami oświadczyli.

Podczas pierwszego spotkania PD, młodzi studenci poznali historię lotnictwa - od mitycznych Ikara i Dedala - po najnowocześniejsze samoloty i silniki lotnicze. Poznali zasady działania tych silników oraz różne typy samolotów. Mogli obejrzeć filmy i zdjęcia oraz dotknąć silników produkowanych w WSK Rzeszów.

- Wspólnie z WSK Rzeszów organizujemy Politechnikę Dziecięcą. To jest taki fajny układ przemysł- nauka, no i te bardzo fajne dzieciaki. Chcemy, by kojarzyły naukę z zabawą i aby im tak już pozostało, wówczas uczelnie techniczne, nie tylko nasza Politechnika, będą miały dobrych studentów, a WSK i inne firmy najlepszych pracowników, jakich tylko można mieć. Bo wystarczy tylko popatrzeć na salę, na aktywność naszych małych studentów - powiedział prof. Woźniak.

Poszczególne segmenty wykładu obrazowano praktycznymi przykładami. Przeprowadzono m.in.
- demonstrację budowy oraz materiałów, z których zrobione są spadochrony
- loty balonem na ciepłe powietrze
- symulację katastrofy sterowca wypełnionego wodorem
- pokaz najprostszego silnika odrzutowego
- pokaz bezzałogowego modelu samolotu "Wiewiór"
- symulację lotów samolotów
W drugiej części ćwiczeniowej omówiono i zaprezentowano działanie poduszkowca, którym można się było się nim przelecieć, przeprowadzono pokaz z ciekłym azotem oraz konkurs z balonami i misiem oblatywaczem.

Młodzi słuchacze PD zwiedzili jeden z wydziałów WSK, w którym produkuje się części do silników lotniczych. Dyrektora Bogusława Reichela pytano m.in., ile trzeba godzin, aby zrobić silnik do samolotu. Byli gośćmi strażaków z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 2, która ma swoją siedzibę na terenie przedsiębiorstwa; obejrzeli specjalistyczne samochody do ratownictwa technicznego i chemicznego, zobaczyli, jak strażacy przygotowują do akacji ratowniczej.

- To był start z pełnym sukcesem. Dzieci były zainteresowane, bardzo aktywne i zadowolone, za każdym pytaniem las rąk w górze i wiele trafnych odpowiedzi - podsumował Andrzej Czarnecki, kierownik działu komunikacji w WSK Rzeszów.

Warto przypomnieć, że do tej pory odbyły się dwa pilotażowe sesje PD. W kwietniu i czerwcu - obie zostały zorganizowane przez Politechnikę Rzeszowską i WSK Rzeszów. W kwietniowej uczestniczyło 300 dzieci, a w czerwcowych 169.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24