MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wadliwa instalacja elektryczna: nie daj się prądowi! Jak uchronić się przed zagrożeniem? Te porady pomogą ci zadbać o bezpieczeństwo

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
Bezpieczny dom to spokojny dom. Ignorowanie kwestii związanych z instalacją elektryczną może prowadzić do poważnych problemów, takich jak pożary, porażenia prądem czy uszkodzenia sprzętu AGD. Poznaj praktyczne wskazówki, dzięki którym unikniesz potencjalnych problemów z elektryką. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny!

Spis treści

Codzienne korzystanie z urządzeń elektrycznych jest nieodłączną częścią naszego życia. Dlatego tak ważne jest, aby instalacja elektryczna w twoim mieszkaniu działa bez zarzutu. Poznaj kilka podstawowych zasad, dzięki którym unikniesz poważnych zagrożeń związanych z pożarem przewodów elektrycznych.

ręka mężczyzny naprawiająca gniazdko elektryczne
Jak dbać o bezpieczeństwo elektryczne w domu? 123RF/liudmilachernetska

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii elektrycznych?

Awaria sieci elektrycznej może mieć różne przyczyny. W razie wystąpienia pierwszych problemów, ważna jest szybka i właściwa reakcja. Co najczęściej odpowiada za przyczyny awarii? Należą do nich:

 1. Przeciążenie obwodów – podłączanie zbyt wielu urządzeń do jednego obwodu może prowadzić do przegrzania przewodów i ich uszkodzenia. Kiedy przewody się przegrzewają, izolacja może się stopić, co zwiększa ryzyko zwarcia i pożaru. Aby uniknąć przeciążeń, staraj się rozkładać obciążenie równomiernie i nie używaj zbyt wielu przedłużaczy oraz rozgałęźników w jednym obwodzie.

 2. Uszkodzenia mechaniczne – przewody elektryczne mogą zostać uszkodzone przez przypadkowe przecięcia lub inne mechaniczne szkodzenia podczas remontów bądź prac budowlanych. Do takiej sytuacji często dochodzi np. podczas wiercenia w ścianie, bez wcześniejszego sprawdzenia, czy w danym miejscu przebiegają przewody.

 3. Zużyte przewody – starsze przewody mogą kruszeć, a ich izolacja może się łamać, co zwiększa ryzyko zwarcia. Podobnie dzieje się z gniazdkami i wyłącznikami, które z biegiem lat tracą swoje właściwości izolacyjne.

 4. Niewłaściwe naprawy – próby samodzielnych napraw przez osoby bez odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji mogą prowadzić do niebezpiecznych uszkodzeń przewodów. Nieprawidłowe połączenia, użycie niewłaściwych materiałów lub brak odpowiednich zabezpieczeń mogą spowodować poważne awarie.

 5. Czynniki zewnętrzne – uderzenia pioruna lub wahania napięcia w sieci energetycznej mogą prowadzić do uszkodzeń instalacji.

Jakie są zasady bezpiecznego korzystania z prądu?

Powinieneś nie tylko znać, ale i przestrzegać kilka podstawowych zasad, dzięki którym zapewnisz sobie bezpieczeństwo podczas codziennego korzystania z urządzeń elektrycznych w domu. Jakie są zasady bezpiecznego korzystania z prądu?

 • Regularne przeglądy przewodów – zaleca się, aby profesjonalny elektryk co kilka lat sprawdzał stan techniczny instalacji, zwłaszcza w starszych budynkach. Jeśli zauważysz iskrzenie, zapach spalenizny lub nagrzewające się gniazdka, natychmiast zadzwoń po elektryka. Nie należy ignorować takich sygnałów, ponieważ mogą one wskazywać na poważne problemy wymagające szybkiej interwencji.

 • Zabezpieczenia przed przeciążeniem – oprócz regularnych przeglądów i odpowiedniego użytkowania urządzeń, ważne jest również zainstalowanie odpowiednich zabezpieczeń.

 • Wyłączniki różnicowoprądowe (RCD) – wykrywają prąd upływowy i automatycznie odłączają zasilanie, co chroni przed porażeniem prądem.

 • Bezpieczniki automatyczne – zabezpieczają obwody przed przeciążeniem i zwarciami. W przypadku wykrycia problemu, odłączają zasilanie, zapobiegając uszkodzeniom instalacji.

 • Ograniczniki przepięć – chronią przed nagłymi skokami napięcia, które mogą uszkodzić sprzęt elektryczny. Są szczególnie przydatne w miejscach, gdzie często występują burze. Nowoczesne liczniki energii pozwalają na śledzenie zużycia prądu w czasie rzeczywistym, co pomaga szybko rozpoznać ewentualne problemy i zapobiec przeciążeniom.

 • Odpowiednie użytkowanie urządzeń elektrycznych – zawsze czytaj instrukcje obsługi przed pierwszym użyciem nowego urządzenia, nie używaj uszkodzonych urządzeń, unikaj wilgoci, oraz wyłączaj urządzenia, gdy ich nie używasz.

 • Zaślepki do gniazdek – dzieci są niezwykle ciekawe świata i często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń związanych z prądem elektrycznym. W takiej sytuacji warto zamontować plastikowe nakładki, które chronią przed włożeniem palców lub przedmiotów do kontaktu. Nowoczesne gniazdka często mają wbudowane zabezpieczenia przed dziećmi, które uniemożliwiają włożenie czegokolwiek do otworów bez użycia specjalnej wtyczki.

Zwarcie instalacji elektrycznej – co zrobić?

Zwarcie instalacji elektrycznej to jedno z najpoważniejszych zagrożeń w domu. Może prowadzić do pożaru mieszkania, uszkodzenia urządzeń oraz porażenia prądem. W przypadku zwarcia:

 1. Natychmiast odłącz zasilanie. Jeśli zauważysz zwarcie, natychmiast wyłącz główny wyłącznik prądu w domu. To najważniejszy krok, który może zapobiec dalszym uszkodzeniom i zagrożeniom.

 2. Nie dotykaj uszkodzonych urządzeń. Zwarcie może spowodować, że urządzenie lub przewód stanie się niebezpieczny. Nie próbuj naprawiać problemu samodzielnie.

 3. Skontaktuj się z elektrykiem. Wezwij profesjonalnego elektryka, aby sprawdził kable i naprawił uszkodzenia. Zwarcie może wskazywać na poważne problemy, które wymagają fachowej interwencji.

 4. Nie używaj uszkodzonego sprzętu. Jeśli zwarcie spowodowało uszkodzenie urządzeń, nie próbuj ich ponownie uruchamiać, dopóki nie zostaną dokładnie sprawdzone i naprawione.

Pamiętaj, że dbając o regularne przeglądy elektryczne, unikając przeciążeń, odpowiednio korzystając z urządzeń, instalując zabezpieczenia, znacznie zwiększasz bezpieczeństwo swojego domu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wadliwa instalacja elektryczna: nie daj się prądowi! Jak uchronić się przed zagrożeniem? Te porady pomogą ci zadbać o bezpieczeństwo - RegioDom.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24