Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wczesne dzieciństwo

Andrzej Piątek
WŁODZIMIERZ BONUSIAK
WŁODZIMIERZ BONUSIAK Krystyna Baranowska
Rozmowa z prof. dr hab. WŁODZIMIERZEM BONUSIAKIEM, rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego: - Czy rzeczywiście uniwersytet jest w ostrym kryzysie?

- Raczej nie.

- A jak określić jego stan?

- To są normalne kłopoty okresu niemowlęcego.

- Jeśli ubędzie z wydziału prawa jeden samodzielny pracownik naukowy - doktor habilitowany, prawo przestaje istnieć?

- Skąd ta opinia? Z prawa odchodzi dwoje doktorów habilitowanych. Po ich odejściu zostanie 9 samodzielnych pracowników naukowych - profesorów i doktorów habilitowanych. By wydział prawa mógł funkcjonować wystarczy ośmiu.

- Prawo nie jest zagrożone, co najwyżej poważnie osłabione?

- Gdyby odeszły jeszcze dwie osoby samodzielne, to byłąby kłopot. Ale na to się nie zanosi. Dwie habilitacje z prawa są na ukończeniu, a jeden doktor habilitowany przychodzi z Radomia.

- Jest szansa na reaktywowanie wychowania fizycznego, które komisja akredytacyjna zlikwidowała?

- Gdy komisja nas kontrolowała, na wychowaniu fizycznym było 13 samodzielnych pracowników naukowych. Obecnie jest ich 22 na pełnych etatach. Wszystkie warunki, które komisja nam postawiła spełniliśmy. Napisałem wniosek o przywrócenie wychowania fizycznego. Jest szansa w październiku br. gdy komisja przyjedzie do uniwersytetu. Zzainteresuje się jeszcze pedagogiką i fizjoterapią.

- I czego się pan rektor spodziewa?

- Na fizjoterapii oceny pozytywnej, na pedagogice upoważniającej nas do prowadzenia kierunku przez dwa lata. Sytuacja na pedagogice jest trudna i pochodna krajowej. Tytułem ciekawostki: UJ nie posiada na pedagogice prawa doktoryzowania.

- Jak finansowo ma się uniwersytet?

- MENiS zmniejsza dofinansowanie. W 1996 r, gdy byłem rektorem WSP 82 proc. wydatków pokrył resort. W uniwersytecie w ub. roku wynosiło ono 59 proc. Nakłady na naukę w 1996 roku w kraju stanowiły 0,44 proc. dochodu narodowego, teraz wynoszą 0,27 proc. Skarb Państwa nie wywiązał się z obietnic, że gdy powstanie uniwersytet w Rzeszowie zostanie wywianowany. W 2001 roku dostaliśmy 2,9 mln złotych, ale nakłady na bibliotekę obcięto o 2, 8 mln złotych. W tym roku nie dostaliśmy ani grosza.

- Brakujące 41 proc. na pokrycie wydatków uniwersytet musi sam zarobić lub dostać od dobrych wujków?

- Urządzamy w naszych obiektach chrzciny, wesela, imieniny - z tego jest kilkaset tysięcy złotych rocznie. Sprzedajemy powierzchnie reklamowe, wynajmujemy kserokopiarki, aparaty do kawy itp. Największym źródłem samofinansowania są odpłatne studia podyplomowe. Na prowadzenie ich staramy się zdobywać fundusze unijne.

- Można patrzeć w przyszłość z optymizmem robiąc to, co się robi, czy jest to mało?

- Przyznaję, jest to mało. Duże nadzieje wiążę z Radą Społeczną uniwersytetu, którą kieruje Aleksander Bentkowski. Jeżeli przekonamy radnych Rzeszowa i województwa by wspomogli uniwersytet, to będzie sukces. W Europie uniwersytety w części dofinansowywane są z funduszy unijnych. Pozyskiwanie ich jest naszym najważniejszym zadaniem. Pozostałe sprawy, łącznie z kłopotami kadrowymi, są poniekąd normalne i przejściowe.

- A czy nie uważa pan rektor, że potrzebna jest reforma samego uniwersytetu?

- Zdecydowanie tak, i pierwszy krok zrobiliśmy przechodząc na samofinansowanie wydziałów. Na niektórych są instytuty, na innych katedry. Struktura podziału na katedry umożliwia radykalne zmniejszenie administracji. Zechcemy zejść ze struktury instytutowej i zmniejszymy zatrudnienie w kwesturze, dzięki systemowi komputerowemu. Liczbę administracji i obsługi chciałbym sprowadzić do 40 proc. zatrudnionych. Pracownicy techniczni będą opłacani z grantów, jakie uzyska katedra, w której są zatrudnieni - to jest zdrowa zasada. Bez redukcji administracji i obsługi technicznej nie staniemy na nogi i nie nauczymy się chodzić. A nie można zwalniać nauczycieli akademickich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24