Wdowa po Stanisławie Zającu nie wyklucza ekshumacji

Ewa Gorczyca
Jasło, 26 kwietnia 2010 r. W ostatniej drodze senatora Stanisława Zająca uczestniczyły tysiące ludzi.
Jasło, 26 kwietnia 2010 r. W ostatniej drodze senatora Stanisława Zająca uczestniczyły tysiące ludzi. Marek Dybaś
Senator Alicja Zając wyznaje Nowinom, że w Moskwie podczas identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej nie rozpoznała szczątków męża.

O tragedii smoleńskiej od tygodnia znów jest głośno. Temat rozgorzał w poniedziałek, gdy prokuratura wojskowa ujawniła, że doszło do zamiany ciał. Zarządzone przez śledczych ekshumacje wykazały, że w grobie Anny Walentynowicz były zwłoki Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Prokuratorzy podejrzewają, że pomyłek mogło być więcej. Wczorajsza Rzeczpospolita napisała, że konieczne są kolejne ekshumacje, a ich liczba może może sięgać piętnastu.

Pokazywano nam najpierw zdjęcia

12 kwietnia 2010 roku, Alicja Zając, razem z bratem, leci do Moskwy, żeby zidentyfikować ciało Stanisława, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. - Nie udało nam się rozpoznać go wśród szczątków, które nam pokazywano. Część ciał była zachowane w całości, ale nie mojego męża. Jeździliśmy do prosektorium.

Pokazywano nam najpierw zdjęcia, potem fragmenty ciał, dziesiątki przedmiotów. Wypytywano o znaki szczególne, charakterystyczne rzeczy. Niestety, mąż nie miał przy sobie nic takiego. Może mogłabym poznać jego buty, pasek, zegarek. Na pewno telefon komórkowy, ale nie znaleziono go. Powiedziano nam wtedy, że konieczne są badania DNA i na tej podstawie ustalona zostanie tożsamość ofiar, których ciał rodziny nie rozpoznały. Zapewniono nas, że będą to profesjonalne ustalenia. Ufałam tym zapewnieniom. Po czterech dniach wróciliśmy do Polski. Gdybym wtedy wiedziała to, co dziś, to bym nie wyjechała... - wraca do tamtych dramatycznych chwil.

Nie zasłużyli na takie traktowanie

Rodzinom ofiar podczas trwającej kilka dni identyfikacji towarzyszyli m.in. przedstawiciele rządu. Jak wspomina Alicja Zając, byli wśród Ewa Kopacz (wtedy minister zdrowia), Tomasz Arabski (szef kancelarii premiera) i Jacek Cichocki (sekretarz stanu w tej kancelarii).

- Mieliśmy robocze spotkania o różnych porach. Pamiętam, ze pani Ewa Kopacz była najbardziej aktywna. Miałam wrażenie, ze wszystkiego pilnuje. "Idę zobaczyć, co tam robią" - mówiła. Wydawało nam się, że Polacy pracują razem z rosyjskimi patologami. Nikt z nas nie przypuszczał, że sekcje zrobią sami Rosjanie.

Ewa Kopacz, obecna marszałek Sejmu, tłumaczy, że do Rosji pojechała tylko "opiekować się rodzinami". - Nawet, jeśli tak było, to ta opieka powinna dotyczyć wszystkich, a więc, w moim przekonaniu, także tych, którzy w tej katastrofie zginęli - komentuje Alicja Zając. - Oni nie zasłużyli na takie potraktowanie. Szokiem dla mnie było, gdy dowiedziałam się, że zwłoki zostały wrzucone do worków, nawet ich nie umyto. Jeśli tak postąpiono z ciałami, to co stało się z tymi ofiarami, z których pozostały tylko szczątki?

Trumna ze szczątkami zwłok senatora Zająca dotarła do Polski w ostatnim transporcie, dwa tygodnie po katastrofie. Alicja Zając przyznaje, że wtedy nie czuła potrzeby upewnienia się, czy jest w niej ciało męża. - Już wcześniej, jeszcze w Moskwie, otrzymaliśmy od minister Kopacz informację, że trumny przyjadą zamknięte na stałe i nie będzie można ich otworzyć. Jak podkreśla, wtedy miała zaufanie, że wszystko zostało zrobione tak jak trzeba, nie wyobrażała sobie, że w takiej sytuacji ktoś może nie dopełnić swoich obowiązków. - To nie była prywatna wycieczka, ale służbowa podróż osób publicznych, w tym najważniejszych w państwie, o procedury należało zadbać wyjątkowo pieczołowicie. Dziś mamy dowody, że oddanie sprawy Rosjanom było błędem.

Zawalił się nasz świat

Teraz pojawiają się głosy, że błąd popełniony w Moskwie można był naprawić otwierając trumny w Polsce. Wojskowi śledczy zasłaniają się, że nie mieli podstaw prawnych do takich decyzji. Minister Boni, który w kwietniu 2010 roku koordynował sprawy związane z przewozem ciał tłumaczył wczoraj, że z zasady trumien z zagranicy się nie otwiera ze względów sanitarnych, ale w tym przypadku oficjalnie zakazu nie wydano, więc rodziny mogły to zrobić.

- Dla nas tamte dni to była wielka trauma, ból nie do opisania. Jak można przerzucać odpowiedzialność za to, czym powinni się zająć przedstawiciele państwa, na rodziny, którym w tamtym momencie zawalił się świat? - dziwi się wdowa po senatorze Zającu.

Straciła zaufanie do państwowych instytucji, których urzędnicy tuż po katastrofie przekonywali rodziny ofiar, że działania w tej sprawie będą w pełni profesjonalne. - To nie chodzi tylko o błędy, które popełniono. Dziś wiem, że nami manipulowano. Uśpiono naszą czujność - dodaje.

Alicja Zając jeszcze nie miała okazji zapoznać się z aktami w prokuraturze. - Te dokumenty spływały z Moskwy powoli, nie wiem, czy są już kompletne - przyznaje. Dodaje jednak, że chce je sprawdzić. - Jeśli okaże się, że są w nich nieścisłości, zastanowię się nad ekshumacją, choć będzie to trudna decyzja - mówi.

Senator Stanisław Zając był jedną z dwóch ofiar katastrofy z Podkarpacia. Pod Smoleńskiem zginął także Leszek Deptuła z Mielca, ówczesny poseł PSL. Dziś jego syn nie wypowiada na temat tego, co się dzieje. - Nie chcę komentować tej sytuacji - ucina Michał Deptuła.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 57

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

b
bon ton
Jak to więc wygląda:
Zasada pierwsza: PODDAWAJ W WĄTPLIWOŚĆ DOBRO

Ten człowiek jest dobry, za dobry, na pewno coś się za tym kryje. Jest tak dobry, że należy się go wystrzegać. To niemożliwe, aby kierować się prawdziwymi ideami, aby rzeczywiście współczuć drugiemu człowiekowi. Jeśli wszystko zrelatywizujemy, to na końcu czeka nas prosta obserwacja – człowiek dobry to – w najlepszym wypadku – żałosny ciemniak, ale na pewno cholerny hipokryta, nietolerancyjny faszysta. Skoro bowiem on jest dobry, to kim są ci, którzy są mniej od niego dobrzy. A tak w ogóle, czy istnieje uniwersalne dobro? Przecież to naiwna brednia.
Spoglądacie na Powstanie Warszawskie, a pan profesor Jan Błoński pisze o biednych Polakach (antysemitach) patrzących na getto. Kilka lat później „Gazeta Wyborcza” pisze o mordercach działających w szeregach warszawskich powstańców I co? Powstanie już nie jest takie święte,piękne, co? Działa?
A to dopiero przedszkole, pokażemy wam księży pedofilów,założymy instytucje, które szermując wspaniałymi postulatami, broniąc tradycji, zohydzą wszystko, co dotąd wydawało się nam naturalnie wartościowe. Przykład? Przypomnijcie sobie działalność Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, potem Ligi Polskich Rodzin – wystarczy?!
No to już wiecie, o co chodzi. Jedziemy dalej.
Zasada druga: KOMPROMITUJ PRZYWÓDCÓW.

Proste: Biskup – „Flacha”, ten miłośnik małych dziewczynek,tamten hipokryta i złodziej. Codziennie setki usłużnych rączek wbijają szpilkę w Jarosława Kaczyńskiego. I sam już zaczynasz mówić: no, PiS ma rację, ale ten Kaczor! Z nim już nie wygra się żadnych wyborów. Gdybyście spojrzeli na to, kogo najbardziej kompromitują,nienawidzą – zrozumiecie, kogo się boją, kto jest ich celem. Kogo nakazał im Abdulrachmanow zniszczyć.
Zasada trzecia: WSTRZĄŚNIJ ICHWIARĄ, NIECH GARDZĄ

„Ciemnogród” – no tak, to było wcześniej. Teraz „mohery”,„rydzykowcy”, „pisiory”. Jak takimi nie gardzić? Jak nie gardzić tymi oszołomami, którzy ciągle chodzą w pielgrzymkach– no, ale tam chodzą niedopieszczone pannice i faceci usiłujący spółkować z nimi w stodołach. Co? Że bezpieka już wcześniej to stosowała, no to co… a złe? Przecież skoro skuteczne, to dobre.
Cały arsenał wczesnego„Nie” brzmi teraz w ustach „elity”, „przywódców”.Jak już wykarczujemy te durne wierzby przydrożne, to wreszcie przyjdzie pora na te idiotyczne kapliczki i te nieforemne świątki, strugane przez ten ciemny lud.
Bóg stał się jakiś taki prowincjonalny, a krzyż w mieszkaniu młodego, wykształconego, niedawno ze wsi, ale teraz z Warszawy. No nie…jakoś tak nie wypada.
Zasada czwarta: POSŁUGUJ SIĘ LUDŹMI ZŁYMI

Niech więc Janusz Palikot przybije prześmiewcze tezy na drzwiach krakowskiej kurii, „tam,gdzie ten zacofany Wojtyła odprawiał swoje szopki”.Ryszard C. to nie żaden morderca, tylko człowiek zdesperowany cynizmem PiS.
Leszek Miller to mąż stanu, Anna Grodzka –to prawie prawdziwa kobieta. Paradowska –wzór dziennikarza, esbek bijący kobiety pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu –obywatel protestujący przeciwko inwazji„czarnych”.
Posługujcie się złymi, oni nie mają zahamowań,ich łatwo i tanio można kupić. Oni chcą,aby wszyscy byli tacy jak oni – będą wiernie służyć
Zasada piąta: DEZORGANIZUJ DZIAŁANIA WŁADZ

Na przykład upokarzaj prezydenta, nie dawaj mu samolotu, wyśmiewaj go, a jednocześnie rozwalaj armię, dezorganizuj policję, wyśmiewaj Kościół Rozwal drogi, kolej, urzędy, naucz obywateli tego, że bez korupcji nic i nigdzie już nie załatwią Moralność to kompletny przeżytek,dziś trzeba być skutecznym, a państwo zanika,zanika, zanika… Amber Gold rośnie, rośnie.
Zasada szósta: SIEJ NIEZGODĘ MIĘDZY OBYWATELAMI

Drażnij ich, obrażaj. Nie dawaj im smoleńskiego wraku, czarnej skrzynki, mnóż trudności i wątpliwości. Lansuj w mediach dewiantów,tak aby szokować odbiorców, oswajać ich z kolejnymi granicami, przywódź ich do obojętności. Obojętność i pycha kroczą przecież przed upadkiem. Niech powstaną Ślązakowcy i naubliżają reszcie Polski, niech Kutz swobodnie daje upust swojej schorzałej naturze i głowie,niech Wajda kręci jak najwięcej, im mniej z tego, rozumie tym lepiej. Stawiaj pomniki sowietom, a te które jeszcze istnieją, ochraniaj jak źrenicę państwa.
Nie daj koncesji jedynej katolickiej telewizji,nie daj, i już – niech się wypałują!Niech sobie maszerują ulicami, zedrą zelówki,a buty i tak kupią u naszych.
Wmów im, że „Szkło kontaktowe” jest śmieszne, a TVN patriotyczna, że największymi patriotami byli i są Wejchert, Walter, ksiądz Czajkowski i dziadek premiera.
Zasada siódma: PODŻEGAJMŁODYCH PRZECIWKO STARYM

„Zabierz babci dowód”, odbierz głos „moherom”.Niech Ministerstwo Edukacji Narodowej wyda wreszcie rozporządzenie, aby ukrócić uczenia tak szowinistycznych przedmiotów, jak historia i język polski. Kiedy młodzi przestaną rozumieć, o czym gadają starsi – cel osiągnięty. Zgredy do domu starców – młodzi do kariery. Ot co.
Zasada ósma: DRWIJ Z TRADYCJI

Niech zatem niemieccy anarchiści i geje stłuką11 listopada ludzi w polskich mundurach i z polską flagą – a wszystko, naturalnie, podhasłami walki z… faszyzmem. Sprzedać budynek IPN, zlikwidować IPN w ogóle.
Dość już tego nudzenia o Powstańcach,Żołnierzach Wyklętych. Dość tego klerykalizmu. Pojednajmy się z rosyjską cerkwią, co tu tyle gadać o tych rzekomych stalinistycznych zbrodniach. Trochę się wspólnie mordowaliśmy,ale to już przeszłość. Pojednanie teraz,pojednanie, aż do wyrwanych paznokci. Miłość wymaga ofiar. Wspólnie świętujmy,w duchu słowiańskiej miłości uczcijmy rocznicę wygnania Polaczków z Kremla.
Niech ksiądz Sowa wychwala panią Czubaszek – w końcu to taka wesoła kobieta,wyskrobała sobie dziecko – no, pęknąć można ze śmiechu.
Zasada dziewiąta: ZAKŁÓCAJ APROWIZACJĘ

No, najpierw to musimy rozwalić to skołtunione kułactwo, które przetrwało komunę. Pola golfowe poróbmy i płaćmy im za ugorowanie ziemi. Już dziś większość mięsa wieprzowego sprowadzamy z Niemiec. Dobrze idzie.
Jak się pojawią „przejściowe trudności”,to będziemy ich mieli w ręku i powiemy, że to przez Kaczora. Jak będą gonić za jedzeniem,to nie będą mieli czasu na myślenie.
Zasada dziesiąta: ROZPOWSZECHNIAJZMYSŁOWĄ MUZYKĘ

No, tu to wiele nie musimy robić. Wystarczy podtrzymywać przy życiu Zbigniewa Hołdysa i Marylę Rodowicz, podlać to lekko naćpaną Korą z suczką Ramoną w ramionach – i gotowe.
W dziedzinie muzyki wystarczy tłuc to, co jest, na okrągło, w playlistach – wszak podoba się nam to, co już znamy.
Żadne tam polskie teksty i uzdolnieni, niezależni twórcy. Sosik z PRL – tu jest w sam raz. Wystarczy trochę liftingu i ten mały krzykacz w żółtych spodniach. Woodstock, Woodstock,błotko, trawa i zabawa. Wałęsa, Komorowski cool dziadki, Bartoszewski soute. Jest dobrze.
Zasada jedenasta: SPRZYJAJ ROZWIĄZŁOŚCI

Szczygielski i Raczek – parą roku. Biedroń w prime time, w każdej telewizji, w „Teleranku”i w „Ziarnie”. Szczuka, Środa… hmm, stop, one raczej nie przywołują rozwiązłych myśli, no…ale cała reszta OK. Tak trzymać.
Zasada dwunasta: NIE ŻAŁUJ PIENIĘDZY

Jak się ma Gazprom, ropę i Putina, to wszystko jest proste. Media, autorytety, opinie – to wszystko można mieć stosunkowo tanim kosztem, dużo tańszym niż gazociąg Nord Stream.
Zasada trzynasta:ZBIERAJ INFORMACJE

Tu lepszej sytuacji już sobie wymarzyć niemożna. Wszelkie urzędy stoją otworem. Natowscy generałowie pozabijani, służby w naszych rękach. Jest dobrze.
Ot, i wszystko. Cała tajemnica. Naczelne zasady partii szachów, przy której siedzi Abdulrachmanow, generał nieśmiertelny.
Gdzie o nim możecie poczytać? W najstarszych księgach ludzkości.
A tak bardziej przystępnie? U Vladimira Volkoffa, starego szpiega, w jego książce „Montaż”. Nigdy jej pewnie nie wznowią, ale można ją gdzieś zdobyć, moim studentom się udaje.
chłopie ,tobie zawartość jelita na mózg poszła i bredzisz a, płakać raczej wypada iż tacy próbują jeszcze czegoś uczyć-ciekawe tylko gdzie?
j
jas
Moim zdaniem przyczyną katastrofy była pycha i głupota. Czyja? Poczytaj i wysłuchaj tych co znają się na lotnictwie, a nie na polityce. Pozdrawiam.

Moj drogi,
co ma piernik do wiatraka? Dyskusja na forum nie dotyczy przyczyn katastrofy, lecz odnosi sie do sposobu, jak wladze Polski dzialaly po wypadku, w tym kontekscie chodzi o identyfikacje cial. Wszelkie przekazniki rzadowe glosily niezlomna wiare w rzetelnosc tychze badan, wiare w rzetelnosc i zyczliwosc wladz rosyjskich. Wszelkie watpliwosci, zastrzezenia byly osmieszane. Teraz mamy dowody, ze powody do watpliwosci nie byly bezzasadne. Jesli jestes uczciwy przejrzyj prase z tamtych miesiecy, przypomnisz sobie co mowiono, a co dzis jest niepodwazalne (bez wzgledu na zapatrywania polityczne).
Moj komentarz odnosil sie do nienawisci wyrazanej wobec wdowy po PiS-owskim posle. Tamtego dnia, zanim zajrzalem do "Nowin" przejrzalem wiadomosci na wp i onecie. Tam zamieszczono informacje o rozterkach p. Racewicz - wdowie po kpt. Janeczku. Choc obie panie maja podobne uwagi, to z jedna obchodzi sie chamsko, a z druga w wiekszosci po ludzku. To mi sie nie spodobalo i dalem temu wyraz. Ty w swym komentarzu wyskakujesz jak Filip z konopii i piszesz cos o przyczynach katastrofy i sugerujesz fachowosc jednych eskpertow podwazajac ja u drugich. Na jakiej podstawie?
Wybacz, ale znajomosc polityki nie jest dla mnie wartoscia ujemna. Co do ekspertow lotnictwa w sprawie katastrofy smolenskiej wypowiadaja sie rozni specjalisci z tych dziedzin. Ich wypowiedzi nie zawsze mowia to samo. Komu wiec wierzyc? Czy tym z MAK-u i opierajaca sie na nich komisji Millera? Jesli tak, to osmieszasz sie. Ci ludzie skompromitowali sie swoimi wnioskami, ktore moglby podwazyc bodajze 5-klasista. Wedlug nich nasza tutka zerwala linie energetyczna i nastepnie na slynnej juz pancernej brzozie stracila skrzydlo. Sprobuj obliczyc odleglosc od owej linii do brzozy oraz predkosc, z jaka musialby sie poruszac samolot by przebyc te droge. Pozwole sobie zwrocic Ci uwage, ze tupolew ma troche inne gabaryty niz kukuruznik do opryskow i dlatego potrzebuje wyzszej predkosci, by nie spasc jak kamien.
w
wdały

Pani wdowa wszystko zrobi dla kasy.

P
Progres

Wiecie co to jest śmieszne co oni robią z tymi ciałami. Gdzie byli eksperci jak trzeba było pracować?

g
grabarz
Przecież powinniśmy tam wysłać kilka dywizji naszego wojska, zbombradować naszymi nielotami F-18, wysłać hufce radia maryja na czele z rydzykiem, pospolite ruszenie z hetmanem Kaczyńskim, księża powinni ewangelizować prymitywnych kłamców - ruskich, a na koniec nasz ostatni Tu-154 powinien w oparach mgły, pola magnetycznego i helu skosić w Rosji wszystkie brzozy. Amen

Wspaniały pomysł.
Nalezy wysłac tam Ry-cyka razem ze swoimi hufcami moherowymi pod dowodztwem hetmana "ciula na kaczych nogach". Niech walcza sztandarami , rozancami i gazami z kadzielnic. Po drodze sie naspiewaja do woli, az im we łbach sie bedzie maciło.
Niech ida na wyprawe krzyzowa do Smolenska !
Kazdemu ostanie namaszczenie i ostatnia wyplate z ZUS-u na droge !
l
lex
Bardzo daleki jestem do opcji politycznych PiSu jak PO i innych układów parlamentarnych.
Ale stwierdzić mogę że oddanie śledztwa Rosjanom było sprzeczne z polską racją stanu,
sytuacja ta będzie rzutować hańba na lata wobec Państwa polskiego i rządu który wydał taką decyzję.

Przecież powinniśmy tam wysłać kilka dywizji naszego wojska, zbombradować naszymi nielotami F-18, wysłać hufce radia maryja na czele z rydzykiem, pospolite ruszenie z hetmanem Kaczyńskim, księża powinni ewangelizować prymitywnych kłamców - ruskich, a na koniec nasz ostatni Tu-154 powinien w oparach mgły, pola magnetycznego i helu skosić w Rosji wszystkie brzozy. Amen
P
Perkuć
czekamy na Palikota jak katolicy na swojego mesjasza-w końcu nadejdzie

Kiedy premierem zostanie Palikot - zrobi porządek z wdowami !
odechce im sie ekschumacji i bezczeszczenia zwłok !
k
kusy
Jakze inaczej wyglada forum pod artykulami omawiajacymi wywiad z p. Racewicz, zona sp. kpt. Janeczka. Poniewaz nie jest ona zwiazana z PiSem (przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo), to pani ta nie jest atakowana, tu jest inaczej. Skoro jednak ktos nie potrafi odroznic zwyklego wypadku samochodowego od do dzis nie w pelni wyjasnionej katastrofy lotniczej rzadowego samolotu, to nie ma sie czemu dziwic.
Moim zdaniem przyczyną katastrofy była pycha i głupota. Czyja? Poczytaj i wysłuchaj tych co znają się na lotnictwie, a nie na polityce. Pozdrawiam.
j
jas

Jakze inaczej wyglada forum pod artykulami omawiajacymi wywiad z p. Racewicz, zona sp. kpt. Janeczka. Poniewaz nie jest ona zwiazana z PiSem (przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo), to pani ta nie jest atakowana, tu jest inaczej. Skoro jednak ktos nie potrafi odroznic zwyklego wypadku samochodowego od do dzis nie w pelni wyjasnionej katastrofy lotniczej rzadowego samolotu, to nie ma sie czemu dziwic.

A
Adamiakowa
Tylko za swoje pieniążki proszę.

Rodziny ofiar TU 154 otrzymaly:

40 tys. zl wysokosc jednorazowego wparcia, które otrzymala kazda rodzina ofiar katastrofy na mocy decyzji rzadu (lacznie 3,8 mln zl). Kwota ta nie byla opodatkowana.

250 tys. zadoscuczynienia d l a k a z d e g o c z l o n k a r o d z i n y ofiary katastrofy (dla wszystkich: matki, ojca, zony i dzieci).

2 tys. zl miesiecznie przyznal premier jako renty specjalne 73 osieroconym dzieciom (trojgu niepelnosprawnym dozywotnio, pozostalym do ukonczenia 25 r.z ).

4 tys. zl renty dla 4 zon, które pozostaly same lub z trójka lub wieksza liczba dzieci.

2 do 3 tys. zl dozywotniej renty dla 11 niepracujacych wspólmalzonków ofiar.

800 do 2 tys. zl miesiecznie kosztuja 3 renty dla rodziców ofiar.

Kazda rodzina otrzymala swiadczenia z ZUS przyslugujace rodzinom, uzaleznione od stazu pracy i wynagrodzenia osoby, która zginela.

6,4 tys. zl; Kazda rodzina otrzymala zasilek pogrzebowy w najwyzszej mozliwej kwocie (mimo ze pogrzeby odbyly sie na koszt panstwa).

Skarb Panstwa wykupil miejsca pochówku i ich 25-letnia dzierzawe.

100 tys. zl dla wszystkich rodzin poslów, którzy zgineli w katastrofie z polisy, która wykupila kancelaria.

Anulowano na prosbe rzadu koszty polaczen telefonicznych wykonywanych przez bliskich ofiar w zwiazku z katastrofa.

5 tys. zapomogi wyplacono z kasy Sejmu rodzinie kazdego zmarlego posla.

Para prezydencka ubezpieczona byla na laczna kwote 3 mln zl.

Ponadto:
702 tys. zl kosztowala ceremonia powitalna ofiar katastrofy na lotnisku Okecie, przygotowanie Sali Torwar i domu pogrzebowego na cmentarzu Pólnocnym do uroczystosci zalobnych oraz przewiezienie tam trumien z Okecia

647 tys. zl kosztowala msza za ofiary katastrofy na Placu Pilsudskiego w Warszawie

6,16 mln zl kosztowaly uroczystosci pogrzebowe pary prezydenckiej

3,4 mln zl kosztowaly pogrzeby pozostalych ofiar

5,5 mln zl wydaly wladze Krakowa na przygotowanie miasta do uroczystosci

3 mln zl wydaly wladze Warszawy na przygotowanie miasta do uroczystosci

272 tys. zl kosztowalo wykupienie miejsc na cmentarzach dla ofiar katastrofy

1,6 mln zl kosztowal pomnik ofiar katastrofy na Powazkach

169 tys. zl kosztowal sarkofag pary prezydenckiej na Wawelu

3 mln zl kosztowala budowa pomników nagrobnych pozostalych ofiar

65 tys. zl 105 urn onyksowych, które po napelnieniu ziemia z miejsca katastrofy zostaly przekazane m.in. rodzinom ofiar.

to wszyski za to, że Kaczyński postanowił rozpocząć kampanię prezydencką na grobach pomordowanych w Katyniu i pozapraszał sobie gości ?
my mamy za to płacić ????

I nie chciało mu sie jechać pociagiem tylko postanoiwił wylądować na nieczynnym lotnisku ?

My mamy za to wszystko płacić ?

za kolejne eksumacje my znów mamy płacić ????

Trzeba zrobić wreszcie z tym porządek
wdowy i cała reszta powinny zwrócić pieniądze co do grosza
A ekshumacje niech sobie robią do zasranej śmierci - ale na swój koszt

Dość cackania się wydrwigroszami i naciagaczami z państwowej kasy
s
stary piernik
Jak sie okazuje za wszelka cene mozna zaistniec w mediach ten okropny babsztyl nic nie robi dla biednego jasla, jedzie na mezu ktory i tak byl slabiutkim politykiem swa kariere zawdzeczaja pedofilom w sukienkach, nie pozdrawiam pisiorow, kpina przytulila 250 tysi to niech teraz placi za wiedze, podkarpacie to ciemnogrod
Janusz Palikot nadchodzi

więcej od Zającowej dla Jasła zrobił Michał Szpak

niech żyje Palikot
G
Gość
...na swój obraz i podobieństwo...?

Dokładnie tak!
k
kolec
Kretyn to brał udział w tworzeniu twojej osoby...

...na swój obraz i podobieństwo...?
n
niezorientowany
Tylko za swoje pieniążki proszę.

Rodziny ofiar TU 154 otrzymaly:

40 tys. zl wysokosc jednorazowego wparcia, które otrzymala kazda rodzina ofiar katastrofy na mocy decyzji rzadu (lacznie 3,8 mln zl). Kwota ta nie byla opodatkowana.

250 tys. zadoscuczynienia d l a k a z d e g o c z l o n k a r o d z i n y ofiary katastrofy (dla wszystkich: matki, ojca, zony i dzieci).

2 tys. zl miesiecznie przyznal premier jako renty specjalne 73 osieroconym dzieciom (trojgu niepelnosprawnym dozywotnio, pozostalym do ukonczenia 25 r.z ).

4 tys. zl renty dla 4 zon, które pozostaly same lub z trójka lub wieksza liczba dzieci.

2 do 3 tys. zl dozywotniej renty dla 11 niepracujacych wspólmalzonków ofiar.

800 do 2 tys. zl miesiecznie kosztuja 3 renty dla rodziców ofiar.

Kazda rodzina otrzymala swiadczenia z ZUS przyslugujace rodzinom, uzaleznione od stazu pracy i wynagrodzenia osoby, która zginela.

6,4 tys. zl; Kazda rodzina otrzymala zasilek pogrzebowy w najwyzszej mozliwej kwocie (mimo ze pogrzeby odbyly sie na koszt panstwa).

Skarb Panstwa wykupil miejsca pochówku i ich 25-letnia dzierzawe.

100 tys. zl dla wszystkich rodzin poslów, którzy zgineli w katastrofie z polisy, która wykupila kancelaria.

Anulowano na prosbe rzadu koszty polaczen telefonicznych wykonywanych przez bliskich ofiar w zwiazku z katastrofa.

5 tys. zapomogi wyplacono z kasy Sejmu rodzinie kazdego zmarlego posla.

Para prezydencka ubezpieczona byla na laczna kwote 3 mln zl.

Ponadto:
702 tys. zl kosztowala ceremonia powitalna ofiar katastrofy na lotnisku Okecie, przygotowanie Sali Torwar i domu pogrzebowego na cmentarzu Pólnocnym do uroczystosci zalobnych oraz przewiezienie tam trumien z Okecia

647 tys. zl kosztowala msza za ofiary katastrofy na Placu Pilsudskiego w Warszawie

6,16 mln zl kosztowaly uroczystosci pogrzebowe pary prezydenckiej

3,4 mln zl kosztowaly pogrzeby pozostalych ofiar

5,5 mln zl wydaly wladze Krakowa na przygotowanie miasta do uroczystosci

3 mln zl wydaly wladze Warszawy na przygotowanie miasta do uroczystosci

272 tys. zl kosztowalo wykupienie miejsc na cmentarzach dla ofiar katastrofy

1,6 mln zl kosztowal pomnik ofiar katastrofy na Powazkach

169 tys. zl kosztowal sarkofag pary prezydenckiej na Wawelu

3 mln zl kosztowala budowa pomników nagrobnych pozostalych ofiar

65 tys. zl 105 urn onyksowych, które po napelnieniu ziemia z miejsca katastrofy zostaly przekazane m.in. rodzinom ofiar.
czyli familia tego dziecioroba Putry dostanie nową bańke. przeszło
G
Gość
nyska w sensie busem, kretynie

Kretyn to brał udział w tworzeniu twojej osoby...
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3