Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiatraki będą mogły powstawać bliżej zabudowań. Trwają prace w parlamencie

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Rozwój energetyki wiatrowej od wielu lat jest istotny dla władz województwa podkarpackiego.
Rozwój energetyki wiatrowej od wielu lat jest istotny dla władz województwa podkarpackiego. Norbert Ziętal
Polski parlament pracuje nad nowymi przepisami, dotyczącymi lokalizacji nowych turbin wiatrowych. Obecnie odległość obliczana według zasady 10H, czyli dziesięciokrotności wysokości turbiny. Po zmianach ma być ona mniejsza. Nowe przepisy mają się przyczynić do rozwoju energetyki wiatrowej w naszym kraju.

Na początku lutego posłowie zmienili przepisy w tzw. ustawie odległościowej. Znowelizowane przewidują, że nowe turbiny wiatrowe będą mogły być budowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego obowiązującego w danej gminie. Podstawą dla określania odległości minimalnej, pomiędzy 10-krotnością maksymalnej wysokości turbiny (reguła 10H) a 700 metrami dla budynków mieszkalnych, będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) wykonywanej w ramach MPZP.

Ustawa znosi zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych.

Dodatkowo nowe przepisy przewidują, że inwestor zaoferuje co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej mieszkańcom gminy, którzy korzystaliby z energii elektrycznej na zasadzie prosumenta wirtualnego. Każdy mieszkaniec tej gminy będzie mógł objąć udział nie większy niż 2 kW i odbierać energię elektryczną w cenie wynikającej z kalkulacji maksymalnego kosztu budowy. To ukłon w stronę społeczności, na których terenie znajdują się farmy wiatrowe.

- Instytucja prosumenta wirtualnego zapewnia możliwość wytwarzania energii elektrycznej z instalacji odnawialnego źródła energii, przyłączonej do sieci w innym miejscu niż miejsce zamieszkania – tłumaczyła w Sejmie Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Nowe przepisy procedowane są w parlamencie

W projekcie zatwierdzonym przez rząd proponowano odległość 500 metrów. Prawo i Sprawiedliwość przeforsowało poprawkę zwiększającą minimalną odległość turbin od zabudowań mieszkalnych do 700 metrów. W tej wersji ustawa trafiła do Senatu.
Zasadniczą zmianą, którą wprowadzili senatorowie, jest odległość nowych turbin od domów. Zmniejszyli ją do 500 metrów. W tej wersji ustawa trafiła z powrotem do Sejmu, jednak sejmowe komisje odrzuciły propozycje senatorów. Rekomendację negatywną otrzymała także inna poprawka, w której zaproponowano, że odległość ta może być jeszcze mniejsza, o ile po konsultacjach z mieszkańcami rada gminy dopuści w drodze uchwały budowę turbin w odległości mniejszej niż 500 m, ale nie mniejszej niż odległość zasięgu uciążliwych oddziaływań.

Zmiany w ustawie będą jeszcze omawiane i głosowane w Sejmie, potem ustawa trafi do podpisu przez prezydenta Polski.

Rozwój energetyki wiatrowej istotny na Podkarpaciu

Rozwój energetyki wiatrowej jest istotny dla władz województwa podkarpackiego. W 2014 r. Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął dokument „Wojewódzki Program Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii dla Województwa Podkarpackiego”. Jest to dokument pomocniczy, doradczy o istotnym znaczeniu dla naszego regionu, który dysponuje znaczącym potencjałem w zakresie alternatywnych źródeł energii.

Został przygotowany zgodnie z obowiązującymi dokumentami unijnymi i krajowymi, określającymi rozwój odnawialnych źródeł energii. Jest to dokument o charakterze operacyjno-wdrożeniowym, którego celem jest uporządkowanie kwestii związanych z rozwojem odnawialnych źródeł energii w województwie podkarpackim i wskazanie kierunków ich rozwoju, a także usprawnienie mechanizmów decyzyjnych.

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24