Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiszące, stojące czy kinkiety? Dobieramy lampy klasyczne i nowoczesne

phatylak
Lampy dobieramy do stylu mieszkania, wystroju, klimatu i indywidualnych potrzeb. Główny jednak podział przechodzi między oświetleniem stylowym a nowoczesnym.

Nie zawsze kryteria bywają tak oczywiste zwłaszcza, kiedy projektanci wprowadzają mieszankę stylów.

Na pograniczu retro i nowoczesności pozostają lampy wykonane z mieszanki organzy
(delikatnego materiału doskonale przepuszczającego światło) ze szlifowanymi kryształkami.

- Topowe obecnie są lampy z kryształu, szkła lub jego imitacji, tak szlifowanymi, aby jak najkorzystniej odbijały i załamywały światło - mówi Joanna Abram, dekoratorka z rzeszowskiej Galerii Mebli i Dodatków "Meblex".

Szklane paciorki w lampach bywają przezroczyste, kolorowane, piaskowane i często kojarzone z metalem błyszczącym, chromowanym lub szczotkowanym (matowym wygląda jak po przetarciu papierem ściernym).

Kryształ, czyli kropka nad i

Wiszące, stojące czy kinkiety? Dobieramy lampy klasyczne i nowoczesne

Owymi lampami o bogatym wzornictwie - jak radzi dekoratorka - oświetlajmy otwarte przestrzenie, salony, gdzie chcemy, aby światło odbijało się od sufitu optycznie podwyższając pokój (kryształ bardzo mocno odbija i rozprasza świtało).

Umieszczamy je nad stołem w jadalni, również wtedy, kiedy stół usytuowaliśmy na pograniczu pokoju dziennego i otwartej kuchni.

Wybierając lampy z kryształu, szkła potraktujmy je niczym swoistą kropkę nad "i". Doskonale wpisują się we wnętrza spokojne, wyciszone, wyważone kolorystycznie, przydając im szlachetności i elegancji.
Co wcale nie znaczy, że nie można jej umieścić pod sufitem klasycznego pokoju, nawiązującego do secesji, gdzie ważną rolę odgrywało szkło.
Tego typu lampy przydają pomieszczeniu secesyjno-barokowego smaku.

Klasyka lubi miękkie kształty

[obrazek3]Zdaniem dekoratorki do klasycznych wnętrz (odwołujących się do czasów minionych) pasują lampy z mosiądzu, metalu mosiądzowanego, szkła, drewna.

- Klasyczne lampy wyróżniają miękkie, wywijane kształty, formy odwołujące się do natury, do pnączy roślinnych, bluszczy, kielichów kwiatów.

Do nowoczesnych wnętrz dobieramy lampy geometryzujące, w których z prostych linii krzyżujących się w różne strony, tworzą się bryły. To oryginalne walce, półkola, prostokąty, trapezy wykonane najczęściej z surowego metalu łączone z plastikiem, z tkaninami usztywnianymi sztucznym tworzywem, pleksą.

Urody nowoczesnemu oświetleniu dodaje… celowa przypadkowość - elementy składowe często nie zachowują rytmu, równowagi, uporządkowanej powtarzalności, wzoru (druty z nanizanymi kryształkami wiją się w różne strony.

Zależnie od klimatu i potrzeb wnętrza dobieramy lampy wiszące, podłogowe, komodowe, kinkiety, światło halogenowe i ledowe.

Żyrandol, zwłaszcza otwarty ku górze, podwyższa pomieszczenie.

Lampa podłogowa mająca dwie żarówki pozwala oświetlić czytaną książkę oraz rozproszyć mrok.

Komodowa oświetla ciekawe drobiazgi, wydobywa kolorystykę drewna.

Kinkiety montujemy chcąc mieć światło punktowe - doświetlając obraz, strukturę ściany. Oczkami halogenowymi doświetlamy korytarze, kuchnie, łazienki, zaś światłem ledowym oświetlamy ciągi komunikacyjne w holach (zwłaszcza nocą).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24