Worek medali dla naszych „tygrysów” i „żurawi”

Zawodnicy z Rzeszowa i Tarnobrzega pokazali za Wielkim Murem dużą klasę, którą docenili chińscy sędziowie. Archiwum
Z 18 medalami wrócili z Chin zawodnicy Rzeszowskiego Klubu Sportowego „Nan-Bei Tygrys” i Tarnobrzeskiej Szkoły Tai Chi „Nan Bei - Biały Żuraw”.

Nasza ekipa, która składała się z 12 osób, wzięła udział w międzynarodowym festiwalu sztuk walki w chińskim Qingdao, w tym w zawodach wu shu, które odbyły się w ramach „World Leisure Games, Qingdao 2015” - II edycji Światowych Igrzysk Kultury Fizycznej, Sztuki i Rekreacji.

Do festiwalu sztuk walki zgłosiło się 30 drużyn. Oprócz miejscowych - startowało kilkanaście zespołów zagranicznych (w sumie 482 zawodników). Nasi startowali w konkurencjach taijiquan (tai-chi), oraz baguazhang (dłoni ośmiu trygramów). W części indywidualnej każdy zawodnik mógł startować z jedną formą ręczną i jedną z bronią. Turniej podzielony był na cztery kategorie wiekowe. Nasi zawodnicy spisali się znakomicie; zdobyli medale: 9 złotych, 7 srebrnych i 2 brązowe w konkurencjach form wu shu.

I tak Mateusz Baran, Renata Dąbrowska i Ewa Solarz wywalczyli po 2 złote medale. Jadwiga Sochaj i Renata Zięba zdobyły po złotym i srebrnym krążku. Robert Mrózek uzyskał jedno złoto. Po dwa srebra zawisły na szyjach Wojciecha Adam- czuka i Ewy Pawłowskiej. Aneta Sajda wywalczyła dwa brązy. Za miejsca 4-6 zawodnicy otrzymywali wyróżnienia w postaci pamiątkowych medali i dyplomów. Uzyskali je: Dorota Bijoś, Ludmiła Tralle, Elżbieta Proszak i Robert Mrózek.

Odbyły się 4 konkurencje drużynowe. Nasz zespół wziął udział w konkursie form bez broni. Trener naszej reprezentacji, mistrz Zhang Feng Jun, wyznaczył 8 osób do tej konkurencji (Adamczuk, Baran, Dąbrowska, Mrózek, Pawłowska, Sochaj, Solarz, Renata Zięba). Polska drużyna, z notą 9.00, zajęła znakomite 2. miejsce.

Igrzyskom towarzyszyły różnego typu wydarzenia kulturalne, sympozja i wystawy promujące zarówno tradycję, historię i sztukę gospodarzy, jak i kulturę krajów uczestniczących w tym światowej rangi festiwalu.