Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Parlamentu Europejskiego na Podkarpaciu. Zainteresowanie jest niewielkie

adeł, pas, drm, del
Pustki w lokalu wyborczy w mieleckim szpitalu.
Pustki w lokalu wyborczy w mieleckim szpitalu. Fot. Agata Dziekan-Łanucha
Pustki w lokalu wyborczy w mieleckim szpitalu. - Do obiadu mieliśmy może kilkunastu głosujących - szacowali członkowie komisji. Podobnie jest w innych miejscowościach.

Pacjenci szpitala w Mielcu niechętnie szli głosować. Lokal umieszczono aż w piwnicach w sali konferencyjnej. Po godz. 13 sporo osób przyszło natomiast głosować do lokalu w Domu Kultury. Ludzie wstępowali wracając z mszy św.

Dębica

W większości dębickich lokali wyborczych wieje pustką. Na tle kraju miasto nie wypada jednak źle. Do godz. 12 swoje głosy oddało 7,2 proc. uprawnionych do udziału w wyborach. Od rana głosowanie przebiega sprawnie i bez żadnych incydentów.

Sanok

Do południa frekwencja w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 w Sanoku, zlokalizowanej w sercu miasta, była umiarkowana, ale około godz. 12 ruch w komisji zrobił się jak w piekarni. Drzwi się nie zamykały.

- Wydaje mi się, że w frekwencja będzie większa niż w wyborach uzupełniających do Senatu - przewiduje Mirosław Owad, przewodniczący OKW nr 2 w Sanoku. - Przychodzą jednak głównie ludzie starsi. Młodych to na palcach jednej ręki bym zliczył. W naszej komisji głosują mieszkańcy aż 27 ulic. Niektórzy starsi ludzi mają, więc całkiem sporą odległość do pokonania, a potrafią przyjść, nawet o kulach.

- Bo my jesteśmy to stare pokolenie, które poczucie obowiązku wyniosło z domu rodzinnego - zgadzają się ze spostrzeżeniami przewodniczącego Irena i Wiesław Nahurscy.

- Studenci mają teraz sesję egzaminacyjną, a to jest ta grupa młodych ludzi, którzy kierują się poczuciem obywatelskiego obowiązku - broni swojego pokolenia Karol Gackowski.

- Młodzi ludzie, w przeciwieństwie do starszego pokolenia, nie zaznali strasznej biedy i nie mają poczucia świadomości, jak losy Ojczyzny są ważne - tłumaczy psycholog Anna Fedak. - Są wychowani konsumpcyjnie i skupiają się głównie na tym, by mieć pracę i mieszkanie. Nie zależy im na tym, by Polska była silna w Europie. Dlatego to, co dzieje się na forum Parlamentu Europejskiego ich nie obchodzi.

Przemyśl

Udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięli m.in. więźniowie z Zakładu Karnego w Przemyślu. Prawo oddania głosu miało tam 198 mężczyzn. Do urny mogli pójść wyłącznie ci, którzy nie byli pozbawieni praw obywatelskich.

Niewielkie zainteresowanie głosowaniem wyrażali mieszkańcy podprzemyskich wsi, np. w Średniej w gminie Krzywcza. Do godziny 14 tamtejszy lokal wyborczy odwiedziło zaledwie kilkanaście osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24