MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wynalazcy z Podkarpacia rejestrują więcej patentów, co przyczynia się do wzrostu konkurencyjności regionu. Pomocne są granty PCI

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Timea Sulenta Pluta, dyrektor programowy PCI w Rzeszowie.
Timea Sulenta Pluta, dyrektor programowy PCI w Rzeszowie. archiwum PCI
W 2023 roku w porównaniu z 2013 r. w woj. podkarpackim ponad 2-krotnie wzrosła liczba zgłoszeń wynalazków do Urzędu Patentowego RP. Znacząco przybyło też udzielonych patentów. Wynalazców wspiera też grantami PCI.

138 patentów

W 2023 r. na Podkarpaciu do UPRP zgłoszono 228 wynalazków. Najwięcej, bo ponad połowę zgłosiły jednostki naukowe PAN, instytuty badawcze i szkoły wyższe - łącznie 112 wynalazków, wynika z informacji Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Jednak w podkarpackich firmach też pracują tęgie głowy, bo to specjaliści zatrudnieni w podmiotach gospodarczych zgłosili w sumie 96 wynalazków, a osoby fizyczne 20 wynalazków. Urząd Patentowy RP te pomysły ocenił i udzielił 138 patentów.

Podkarpacie na 4. i 5. miejscu

Czy to dużo? W przeliczeniu na 1 mln mieszkańców na Podkarpaciu zgłoszono 109,8 wynalazków, co daje nam dobre 5. miejsce wśród województw RP. Wskaźnik udzielonych patentów na 1 mln mieszkańców wynosi 66,5 i daje nam lepsze, bo 4. miejsce w kraju. W 2023 r. w porównaniu z 2013 r. liczba zgłoszonych z Podkarpacia wynalazków wzrosła o 115, a udzielonych patentów o 60. Pod względem liczby zgłoszonych patentów w 2023 r. Podkarpacie znalazło się na 8. miejscu wśród województw.

Wzrost konkurencyjności w kraju i zagranicą

- Liczba zgłoszeń patentowych i uzyskanych patentów to wskaźniki innowacyjności naszego regionu. Świadczą one o aktywności badawczo-rozwojowej uczelni wyższych i firm z Podkarpacia, a także przyczynia się do wzrostu konkurencyjności na krajowym i międzynarodowym rynku - wyjaśnia Timea Sulenta Pluta, dyrektor programowy Podkarpackiego Centrum Innowacji (PCI) w Rzeszowie. - Zatem wzrost liczby wynalazków i patentów wskazuje na potencjał gospodarczy i bardzo silne zaangażowanie województwa we wspieranie innowacji i tworzenie środowiska sprzyjającego do ich rozwoju.

30 mln zł na 153 granty

Czy PCI ma w tym swój udział ? - Tak! I jest to w dużej mierze zasługa naszego programu grantowego na prace badawczo-rozwojowe jednostek naukowych z terenu województwa. Celem jest wsparcie regionalnych uczelni w zakresie realizacji prac, które charakteryzują się wysokim potencjałem komercjalizacyjnym. Przeznaczyliśmy na ten cel niemałe środki, bo jak do tej pory finasowanie otrzymało 153 granty na kwotę 30 mln zł. Dzięki temu, uczelnie w obszarze zrealizowanych prac B+R, dokonały 120 zgłoszeń patentowych. Podczas I naboru było to 21 zgłoszeń, w ramach drugiego naboru już 44 zgłoszenia, natomiast w czasie realizacji III naboru dokonano 55 zgłoszeń patentowych. Na dziś, Urząd Patentowy RP pozytywnie rozpatrzył - czyli wydał decyzje o udzieleniu patentów na 23 wynalazki - w większości dotyczących zgłoszeń dokonanych w latach 2020–2021. Podkarpackie Centrum Innowacji jest współuprawnione do wszystkich patentów uzyskanych w ramach realizowanego programu grantowego - wylicza dyrektor programowy PCI.

Młodzi wynalazcy na start

Co można jeszcze zrobić, aby tych patentów, wynalazków i innowacji podkarpackich było jeszcze więcej? PCI rozwija program grantowy. W maju ogłoszony został kolejny, czwarty nabór wniosków. Nie jest tu zbyt łatwo, bo w tej edycji, zespoły badawcze są zobligowane do osiągnięcia zdefiniowanych przez PCI wskaźników, które zakładają m.in. konieczność ochrony powstałych wyników prac B+R w postaci zgłoszenia patentowego krajowego lub europejskiego.

- Nie można zapominać, że prace muszą wpisywać się w jedną z czterech regionalnych inteligentnych specjalizacji. Realizujemy tym samym strategię określoną przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. PCI wspiera także pracę młodych ludzi tj. studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy korzystając z przestrzeni PCI Protolab oraz przy wsparciu naszych ekspertów, pracują nad stworzeniem i rozwojem swoich wynalazków. Powstałe w ten sposób projekty są unikalne i często już na tym etapie spełniają warunki niezbędne do dokonania zgłoszenia patentowego - dodaje Timea Sulenta Pluta.

Przypomnijmy, że cztery inteligentne specjalizacje Województwa Podkarpackiego to: Lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, motoryzacja oraz informacja i telekomunikacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24