Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek na stoku

Grażyna Wodniak
- Warto poczekać na przyjazd fachowej pomocy medycznej.
- Warto poczekać na przyjazd fachowej pomocy medycznej. Fot. Krzysztof Łokaj
Świadkowie wypadków na stoku narciarskim często nie potrafią udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy.

Miast czekać na przyjazd ratowników, transportują poszkodowanych do najbliższej placówki zdrowia.

Tego rodzaju zachowanie bywa zgubne w skutkach - przestrzega Piotr Compała, dyrektor rzeszowskiego Centrum Medycznego "PROMEDICA".

Bez potrzeby nie ruszaj

W sytuacji, gdy narciarza, ofiarę wypadku na stoku nie trzeba reanimować, jego krążenie i oddychanie jest zachowane, rannego lepiej nie ruszać. Warto poczekać na przyjazd fachowej pomocy medycznej.

Poszkodowany powinien być jednak usunięty z miejsca wypadku, w momencie, gdy istnieje niebezpieczeństwo, że zostanie poturbowany przez zjeżdżających ze stoku narciarzy.

W momencie, gdy stwierdzimy utratę przytomności - należy poszkodowanego odpowiednio ułożyć i czekać na fachową pomoc. Gdy natomiast stwierdzimy brak tętna i oddechu - należy w oczekiwaniu na ratowników zastosować sztuczne oddychanie i masaż serca.

Ręka w opałach

W przypadku uszkodzenia kończyn górnych - np. złamania ręki należy ją przytwierdzić bandażem lub trójkątna chustą do klatki piersiowej - informuje Piotr Compała.

Złamana nogę najlepiej unieruchomimy przez połączenie nogi chorej ze zdrową.

Kłopoty z kręgosłupem

Obrażenia podczas wypadków mogą być bardzo groźne, choć nierozpoznawalne przez laika. Sami poszkodowani, pod wpływem szoku często nie czują bólu.

Pojawiające się zawroty głowy i mdłości mogą wskazywać na wstrząs mózgu. Najgorsze i niestety, bardzo powszechne w narciarskich wypadkach są uszkodzenia kręgosłupa. Zasygnalizują się one niedowładem, porażeniem, lub bólem kończyn.

Problemy z oddychaniem mogą natomiast wskazywać, że mamy do czynienia ze złamaniem żeber.

- W tego rodzaju przypadkach należy unikać układania rannych na boku oraz nie dopuszczać do zginania, lub skręcania kręgosłupa, zwłaszcza na odcinku szyjnym - przestrzega Piotr Compała.

Przy podejrzeniu złamania kości można unieruchomić jej dwa sąsiednie stawy: bliższy i dalszy za pomocą kija narciarskiego.

Poszkodowanemu należy zapewnić spokój i zabezpieczyć go przed wychłodzeniem (dobrze okryć). Wstrząs urazowy jest przyczyną szybkiej utraty ciepła i energii przez chorego.

Nie próbujmy samemu transportować chorego ze stoku! Do tego celu należy wezwać wykwalifikowaną pomoc, ponieważ nieumiejętne zwożenie poszkodowanego może tylko pogłębić uszkodzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24