MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystartowała Akademia Wodorowa PKN ORLEN. „Pewne rzeczy się kończą i to spotka paliwa kopalne"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Do udziału w Akademii Wodorowej zostało zaproszonych 30 uczestników, którzy będą zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności w dziedzinie produkcji wodoru i jego wykorzystania.
Do udziału w Akademii Wodorowej zostało zaproszonych 30 uczestników, którzy będą zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności w dziedzinie produkcji wodoru i jego wykorzystania. MB/ Polska Press
W piątek 17 marca oficjalnie wystartował pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący wodoru, skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych. W I edycji programu udział weźmie 30 użytkowników. – To pierwszy tego typu program w Polsce – powiedział podczas inauguracji Józef Węgrecki, PKN ORLEN. – Najzdolniejsi z najzdolniejszych znaleźli miejsce w Akademii Wodorowej – mówił Ireneusz Zyska, minister klimatu i środowiska. – Mam nadzieję, że swoją wiedzę i doświadczenie przekażą następnym pokoleniom – dodał.

Spis treści

Program, w którym chce uczestniczyć młodzież

– To pierwszy tego typu program w Polsce – powiedział podczas inauguracji Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN. Jednocześnie podkreślił, że „wodór to przyszłość”. – Cieszę się, że młodzież chce w tym uczestniczyć, chce się w to włączyć – mówił.

Jak tłumaczył dalej, obecnie produkujemy 45 ton wodoru na godzinę. – Pewne rzeczy się kończą i to spotka paliwa kopalne – podkreślił Węgrecki. Przy okazji poinformował, że GRUPA ORLEN oprócz stacji tankowania wodoru, planuje rozbudowę produkcji wodoru w aspekcie energetycznym. Dlatego, jego zdaniem, tak ważne, aby w ten proces włączyła się młodzież.

– Bez otwartości na przyszłość, staniemy w miejscu – stwierdził i dodał, że „wodoru mamy tyle, co cały świat, musimy go tylko wyprodukować”.

Z kolei minister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, który brał udział w wydarzeniu, przyznał, że jest to działanie „w ramach większej inicjatywy – Mazowieckiej Doliny Wodorowej”. – Budujemy gospodarkę wodorową o doliny, huby, klastry i inicjatywy wodorowe – mówił.

Jednocześnie przypomniał, że Komisja Europejska uruchomiła specjalny fundusz dla projektów wodorowych, którego budżet wynosi 800 mln euro, a inne wielomiliardowe fundusze nastawione są na budowę gospodarki wodorowej.

To nie przyszłość, to się już dzieje – stwierdził szef resortu środowiska i klimatu.

– Najzdolniejsi z najzdolniejszych znaleźli miejsce w Akademii Wodorowej – mówił Zyska. – Mam nadzieję, że swoją wiedzę i doświadczenie przekażą następnym pokoleniom – dodał.

Pokazać praktyczny aspekt wodoru

Podczas inauguracji wydarzenia Grzegorz Jóźwiak, Dyrektor Wdrażania Paliw Alternatywnych, PKN ORLEN S.A., wygłosił krótki wykład na temat technologii wodorowej. Przy okazji wspomniał, że powstają już kolejne tego typu akademie, co oznacza, że „był to bardzo dobry pomysł”.

– W ramach aplikacji wymagaliśmy od uczestników przygotowania mini projektu wodorowego: pomysłu na produkcję niskoemisyjnego wodoru lub sposobu na wykorzystanie wodoru w gospodarce – tłumaczył i dodał, że „niektóre projekty na pewno znajdą kontynuację w przyszłości”.

– W kolejnym etapie przewidujemy, że uczestnicy przygotują następny projekt wodorowy, a część studentów załapie się na płatne staże – tłumaczył. – Chcemy pokazać praktyczny aspekt wodoru – dodał.

Wodór to paliwo przyszłości, jeden z ważnych obszarów strategii Grupy ORLEN, na którego rozwój do 2030 roku planujemy wydać prawie 7,5 mld zł. Dlatego stawiamy na młodych, zdolnych i ambitnych ludzi, którzy pomogą nam realizować tę strategię – przyznał cytowany w komunikacie Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Przed siedzibą PKN ORLEN w Warszawie stał zaparkowany autobus wodorowy, który po wydarzeniu zabrał zwycięzców do hotelu.

Akademia Wodoru – co to za program?

I edycja Akademii Wodoru (Akademia H2) to program edukacyjny skierowany dla studentów 3., 4. i 5. roku oraz absolwentów, którzy już ukończyli studia. Głównym celem Akademii jest szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym wykorzystaniu w aplikacjach biznesowych.

W 30-osobowej grupie znaleźli się reprezentanci m.in. Politechnik: Łódzkiej, Rzeszowskiej, Warszawskiej i Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Leona Koźmińskiego i Uniwersytetu Technologicznego w holenderskim Delf. To studenci i absolwenci nie tylko kierunków związanych z elektromobilnością czy energetyką, ale też np. prawa, zarządzania i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Akademia obejmuje cykl wykładów, warsztatów oraz spotkań z ekspertami i naukowcami z branży wodorowej. Uczestnicy poznają działania instalacji produkcyjnych funkcjonujące w różnych gałęziach przemysłu, zarówno te związane z produkcją wodoru odnawialnego, jak i niskoemisyjnego oraz rozwiązania wynikające z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym.

Wydarzenia organizowane będą w różnych miejscach w Polsce. Jak zapowiada organizator, wykłady pomogą „nie tylko pogłębić wiedzę teoretyczną, a przede wszystkim pozwolą na własne oczy i na własnej skórze zobaczyć i przekonać się, jak technologie wodorowe funkcjonują w różnych aspektach przemysłu”.

Według ekspertów wodór będzie stanowić jedno z podstawowych źródeł energii w walce z dekarbonizacją sektorów trudnych lub wręcz niemożliwych do zelektryfikowania, takich jak niektóre gałęzie przemysłu, lotnictwo, żegluga czy transport ciężki.

Strategia wodorowa Grupy ORLEN

Do 2030 roku Grupa ORLEN na inwestycje w wodór przeznaczy ok. 7,4 mld zł. Obecnie firma prowadzi wiele projektów, w których wodór stanowi kluczowy element w realizacji celów zgodnych z założeniami Zielonego Ładu. Ponadto jest to jedno z założeń realizacji strategii wodorowej Grupy ORLEN do 2030 roku, której celem jest wytwarzanie i dostarczanie zero i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu.

Zgodnie z założeniami, w Europie centralnej powstanie ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego, z czego w Polsce takich stacji będzie ok. 57, w Czechach 28, a na Słowacji 26. W czerwcu 2022 roku PKN ORLEN uruchomił w Krakowie pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystartowała Akademia Wodorowa PKN ORLEN. „Pewne rzeczy się kończą i to spotka paliwa kopalne" - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24