Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzrasta oprocentowanie na kartach kredytowych

Józef Lonczak [email protected] 17 867 22 57
Nie minął jeszcze tydzień od podwyżki stóp procentowych, a banki już podwyższają odsetki na kartach kredytowych. Analitycy przewidują, że to dopiero początek rosnących kosztów zadłużania poprzez karty.

Od czwartku (20 bm.) wzrosło maksymalne dopuszczalne oprocentowanie kredytów, które regulują przepisy antylichwiarskie. Zgodnie z prawem oprocentowanie nominalne nie może przekraczać 4-krotności stopy kredytu lombardowego NBP.

 

 

Gdzie jest drożej - Podwyżka stóp przez Radę Polityki Pieniężnej spowodowała wzrost maksymalnych odsetek z 20 do 21 proc. w skali roku. Kolejne decyzje RPP prawdopodobnie spowodują dalszy wzrost oprocentowania na kartach kredytowych, a z czasem przełożą się na koszt kredytów konsumpcyjnych – przewiduje Michał Sadrak analityk Open Finance.

Na decyzję RPP zareagowały już pierwsze banki. W BPH odsetki na klasycznych kartach kredytowych wzrosły z 19,5 do 20,48 proc., a na złotych z 19 do 19,95 proc. Bank Pekao na wszystkich kredytówkach podniósł odsetki o 1 pkt proc. do maksymalnego poziomu 21 proc.

Inne banki tez podniosą - Mimo, że podwyżkę wprowadziły na razie w dwie instytucjach, nie należy oczekiwać, że pozostałe banki zrezygnują z możliwości zwiększenia przychodów odsetkowych. Bank BPH i Pekao wykazały się refleksem, natomiast wdrożenie decyzji w pozostałych bankach może być kwestią najbliższych dni – uważa analityk. - Istnieje również prawdopodobieństwo, że niewielka grupa banków poczeka na kolejne decyzje RPP po to żeby nie zmieniać oferty zbyt często. W ostatecznym rozrachunku podwyżki dotkną jednak większość posiadaczy kart kredytowych, ponieważ na palcach jednej ręki można policzyć banki, które obecnie oferują karty z oprocentowaniem niższym niż 19 proc. w skali roku.

Pozostałe kredyty też Rosnące stopy procentowe z czasem przełożą się na podwyżki oprocentowania pożyczek konsumpcyjnych.

- W tym przypadku oprocentowanie coraz częściej uzależnione jest od wiarygodności kredytowej klienta (tzw. risk-based pricing), a wysokie obecnie wymagania wobec kredytobiorców powodują, że rzadko kiedy pożyczki te zaciągane są przy maksymalnym dopuszczonym przez prawo oprocentowaniu. Dlatego nawet jeśli odsetki od kredytów konsumpcyjnych wzrosną, to mało który klient zadłuży się przy nominalnym oprocentowaniu na poziomie 21 proc. w skali roku. Dopiero kontynuacja fazy zacieśniania polityki monetarnej spowoduje, że średni koszt szybkich pożyczek wzrośnie – tłumaczy Michał Sadrak.

 

Są jeszcze prowizje i inne koszty - Fakt, że Rada Polityki Pieniężnej swoimi decyzjami kreuje również maksymalne oprocentowanie nominalne kredytów nie oznacza, że banki są bezbronne i pozostaje im się tylko dostosowywać. Instytucje finansowe wpływają na koszt kredytów również przy pomocy prowizji i ubezpieczeń, więc rzeczywiste oprocentowanie zazwyczaj jest wyższe niż nawet to, które wynika z czterokrotności stopy lombardowej – komentuje – analityk Open Finance.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24