MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z czego zrobić posadzkę?

JÓZEF LONCZAK
Stanisław Dąbek, kierownik hipermarketu "Mróz-Chemal”, chętnie doradzi klientom jaki rodzaj podłogi będzie dla nich najlepszy.
Stanisław Dąbek, kierownik hipermarketu "Mróz-Chemal”, chętnie doradzi klientom jaki rodzaj podłogi będzie dla nich najlepszy. KRZYSZTOF ŁOKAJ
Podłoga powinna zapewniać komfort, być łatwa do utrzymania w czystości i być dostosowana do charakteru wnętrza. Jednak dla większości z nas ogromny wpływ na wybór ma również cena materiału podłogowego oraz koszty jej wykonania, nawet, jeśli nie zaangażujemy firmy do jej układania.

Ogromna karierę w ostatnich latach zrobiły panele, które obecnie dzielnie konkurują z tradycyjnym parkietem, czy deskami podłogowymi. Decydują się na nie zwłaszcza ci, którzy chcą mieć estetyczną, trwałą, łatwą do samodzielnego ułożenia posadzkę i nie płacić za to bajońskich sum.

21 - 160 zł

1. Jasne gatunki drewna (świerk, brzoza, modrzew) powiększą optycznie pomieszczenie. Z kolei drewno cieme jak orzech, wiśnia, drewno egzotyczne, przyciemniony dąb sprawi, że wydaje się ono mniejsze.
2. Alergicy powinni unikać, wykładzin, bo gromadzą one kurz i roztocza. Chociaż są wykładziny nasączane substancjami zabijającymi bakterie i roztocza, alergikowi najbardziej szkodzą nie same roztocza, ale ich odchody, których chemicznie zniszczyć nie można.
3. Dla alergika najlepsza jest podłoga gładka, łatwa do umycia lub przetarcia wilgotną ścierką, czyli parkiet, panele, lakierowane deski. "Muraror" radzi, że jeśli koniecznie chce chodzić po miękkim, musi wykładziny często trzepać i prać. Lepsze będą z tworzywa sztucznego niż z wełny. Szybko wchłaniają kurz, ale i schną szybciej. Odradzamy pranie wykładzin za pomocą odkurzacza z funkcją prania. Roztocza lubią wilgoć. Nim wykładzina wyschnie, będzie ich w niej zatrzęsienie.

Ceny paneli są także ogromnie zróznicowane od 21 -22 zł za m kw. Do 150 -160 zł m kw. Te ostatnie produkuje się w całości z trzech warstw dobrej jakości drewna, pozostałe z korka, materiałów drewnopochodnych czy nawet tworzyw sztucznych. Wspólną cechą paneli, jest warstwowa budowa i prosty montaż. Można układać je szybko i przy dobrych chęciach -samemu.
Z reguły panele imitują drewniany parkiet lub podłogę z desek, ale wzorem przypominają też kamień, czy ceramikę. Ich główna zaletą jest fabryczne wykończenie "na gotowo", dzięki czemu nie trzeba ich cyklinować ani nawet lakierować.

Popularne i ekskluzywne

W naszym regionie funkcjonują dwie fabryki produkujące panele: "Melnox" w mieleckiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Euro - Park" i firma Balic Wood SA w Jaśle. Pierwsza z nich wytwarza bardziej rozpowszechnione panele z płyt drewnopochodnych, a druga ekskluzywny trójwarstwowy parkiet panelowy. Obie też fabryki oprócz paneli o tradycyjnych systemach łączenia (na kleju) odpowiedziały na zmieniające się trendy rynkowe i uruchomiły tzw. bezklejowe systemy łączenia paneli podłogowych.

Z drewna

[obrazek4] Trójwarstwowy parkiet panelowy z Jasła można samemu łączyć bez kleju.
Panele drewniane składają się z 3 warstw drewna sklejonych ze sobą. Nawierzchniowa warstwa jest najcenniejsza bo wykonuje się ją z wysokogatunkowego drewna twardego jak dąb, buk, jesion, czereśnia lub z gatunków egzotycznych. Warstwy; środkowa i spodnia, wykonywane są z tańszego drewna iglastego lub okleiny drewnianej. Długość paneli może siegać do 250 cm, a szerokość od 13 do 21 cm. Grubość zależy od liczby i rodzaju poszczególnych warstw. Panele drewniane są fabrycznie oszlifowane i pokryta kilkoma warstwami lakieru. W Jaśle można też kupić panele olejowane lub woskowane, ale taki rodzaj wykończenia wybierają znacznie częściej odbiorcy zagraniczni.

Panele laminowane

Ich warstwę dekoracyjną stanowi laminowany papier z odpowiednim wzorem, który najczęściej do złudzenia przypomina drewno z wytłoczonymi słojami. Warstwę dekoracyjną zabezpiecza powłoka ze specjalnej żywicy, która dodatkowo nadaje panelom połysk i podkreśla ich kolor. Niektóre panele powleczone są substancją, która zabezpiecza ich powierzchnię przed rozwojem mikroorganizmów. Rdzeń paneli tworzy płyta HDF, MDF lub płyta wiórowa grubości 7-8 mm. Warstwa spodnia zrobiona jest najczęściej z melaminy. Zabezpiecza ona przed wilgocią i zapewnia panelom stabilność kształtu.
Panele powlekane to najczęściej panele z płyty drewnopochodnej, ale wykończone okleina drewnianą. Natomiast panele korkowe budową zbliżone są do paneli drewnianych. Ich warstwę dekoracyjną tworzy fornir z drewna lub korka powlekany lakierem bądź powłoką winylową. Rdzeń stanowi aglomerat korkowy (drobiny korka zmieszane i sprasowane pod ciśnieniem) i płyta HDF lub MDF. Na spodzie znajduje się cienka warstwa drewna lub korka, folia PCW albo mata wygłuszająca.

Deski i parkiet

Podłoga z desek podobnie jak parkiet przez wiele lat zachowuje atrakcyjny wygląd. Posadzka z drewna jest dość kosztowna, ale taka inwestycja może przetrwać kilka pokoleń. Takie podłogi nie wychodzą z mody, ale trzeba je cyklinować, lakierować lub woskować. Wykonanie podłogi, a tym bardziej parkietu najlepiej zlecić fachowcowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24