sportowy24
  Z Podwórka na Stadion. Mała gmina i wielkie marzenia młodych...

  Z Podwórka na Stadion. Mała gmina i wielkie marzenia młodych piłkarzy. Każdy z nich chciałby zagrać na Stadionie Narodowym [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Tomasz Jefimow

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Z turnieju w Sieniawie awans na szczebel powiatowy wywalczyli młodzi piłkarze z Aktiv Pro i Szkoły Podstawowej w Rymanowie.
  1/21
  przejdź do galerii

  Z turnieju w Sieniawie awans na szczebel powiatowy wywalczyli młodzi piłkarze z Aktiv Pro i Szkoły Podstawowej w Rymanowie. ©Tomasz Jefimow

  Gmina Rymanów od lat organizuje w niewielkiej Sieniawie eliminacje turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku", największego w Europie wydarzenia dla dzieci w kategoriach w wieku 8, 10 i 12 lat.
  Dla najlepszych drużyn są puchary i szansa gry na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dla tych tylko trochę słabszych, czy nie mających szczęścia w turniejowej drabince – zabawa, rywalizacja i radość, którą daje gra w piłkę nożną z rówieśnikami.

  Zanim najlepsze ekipy dostaną się do finałowych rozgrywek w Warszawie (2 maja na Stadionie Narodowym, przed meczem finału Pucharu Polski), rywalizują w etapach gminnych, powiatowych a później wojewódzkich, zaplanowanych na marzec i kwiecień przyszłego roku.

  W tym roku w gminnych eliminacjach w kategorii U10 w Sieniawie rywalizowało pięć drużyn: ze szkół podstawowych w Rymanowie i Milczy oraz Stowarzyszenia Aktiv Pro działającego m.in. w Rymanowie.

  "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" to turniej wyjątkowy. W zawodach nie uczestniczą drużyny klubowe, czy młodzi piłkarze, którzy zgłoszeni są w rozgrywkach ligowych. Ekipy wystawiają szkoły bądź stowarzyszenia.

  Trenerzy, nauczyciele i koordynatorzy turnieju zgodnie podkreślają, że te rozgrywki są bardzo ważne dla najmłodszych. - To przede wszystkim popularyzacja piłki nożnej, ale też propagowanie zdrowego stylu życia – ocenia Marek Sokołowski, organizator sieniawskich eliminacji. - Jest to też turniej, na którym ujawniają się talenty piłkarskie. Od etapu wojewódzkiego na trybunach są obecni przedstawiciele PZPN i trenerzy kadr narodowych z poszczególnych kategorii wiekowych. Bacznie obserwują grę młodych ludzi i próbują wyłowić najzdolniejszych.

  Nie tylko dzieci z dużych miast mają szanse na pokazać swoje umiejętności. Przykładem jest mała szkoła z Milczy. Sławomir Kasperkowicz, nauczyciel i trener, wspomina rozgrywki sprzed kilku lat: - Nasze dzieciaki zajęły dziesiąte miejsce w finale wojewódzkim na Podkarpaciu. Była wielka radość.

  O tym, że w małych ośrodkach jest bardzo dużo uzdolnionych dzieci wie Dariusz Jęczkowski, trener czwartoligowych Karpat Krosno, koordynator powiatowy turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku", który w swojej karierze pracował też z młodzieżą.
  Zobacz galerię
  - Ten turniej jest bardzo ważną inicjatywą – podkreśla. - To zaszczepienie piłki nożnej w sercach dzieci, co może sprawić, że w przyszłości trafią do konkretnego klubu i będą jego ważnym ogniwem.

  - Dzieciaki w takim turnieju mogą spełniać swoje marzenia o karierze, o wielkiej grze później w dużych klubach – dodaje Marek Sokołowski. - Wzorem dla nich może być Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński, czy Bartosz Bereszyński. To piłkarze, którzy zaczynali swoją wielką piłkarską przygodę właśnie na turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku".

  Młodzi piłkarze reprezentujący Stowarzyszenie Aktiv Pro doskonale pamiętają swoją przygodę w turnieju, którą przeżyli dwa lata temu, grając w kategorii U8. - Chłopcy doszli do turnieju wojewódzkiego – opowiada Tomasz Kasperkowicz. - Nie ukrywam, z niecierpliwością czekali na tegoroczną edycję. Chcą powtórzyć sukces.

  Na pierwszy tegoroczny mecz w turnieju z niecierpliwością czekały też inne dzieciaki. - Codziennie dopytywali kiedy będą rozgrywki, kto pojedzie, jakie będą mieli stroje, jaki numer na koszulce – uśmiecha się Sławomir Kasperkowicz.

  I dodaje, że dla młodych piłkarzy to duże przeżycie. - Szczególnie dla tych uczniów, którzy nie uczestniczą w codziennych treningach w akademiach piłkarskich.

  Od pierwszego do ostatniego meczu w sieniawskim turnieju było widać wielką radość z gry młodych piłkarzy. I wielkie zaangażowanie.

  - Dzieci zostawiają serce na boisku, wylewają mnóstwo potu, dają z siebie wszystko – mówi Marek Sokołowski. - Człowiekowi serce się cieszy, gdy widzi jak te dzieciaki walczą. Oczywiście sam udział jest ważny, ale w sporcie rywalizuje się, żeby wygrać.

  Z turnieju w Sieniawie wyłonione zostały dwie drużyny, które zagrają w kolejnym etapie. Na szczeblu powiatowym o awans do finału wojewódzkiego będą rywalizować piłkarze z Aktiv Pro i Szkoły Podstawowej w Rymanowie.
  Zobacz galerię

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Terminarz regionalny PP

  Herb godpodarza Herb gościa
  Brak danych
  Więcej

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Nowin za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Nowin za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀