Za krótki kurs? Możesz stracić prawo jazdy

Bartosz Gubernat
Zgodnie z przepisami - praktyczna część kursu musi trwać minimum 12 dni.
Zgodnie z przepisami - praktyczna część kursu musi trwać minimum 12 dni. Rys. Tomasz Wilczkiewicz
Kurs na prawo jazdy w kilka dni! Tak reklamują się niektóre szkoły nauki jazdy. Uważaj - to ryzykowne.

Zgodnie z przepisami - praktyczna część kursu musi trwać minimum 12 dni. W przeciwnym razie, nawet jeśli zdamy egzamin, możemy stracić prawo jazdy.

Tanio, solidnie i szybko. To najczęstsze slogany reklamowe firm szkolących przyszłych kierowców. O ile dwie pierwsze cechy mogą być atutem, to ekspresowe tempo szkolenia nie jest dobre.

Tydzień jazdy, kilka dni wykładów

Kurs nauki jazdy samochodem osobowym obowiązkowo składa się z 30 godzin wykładów i 30 praktyki za kierownicą. Zgodnie z przepisami, praktyczna część kursu nie może być krótsza niż 12 dni. Tymczasem coraz częściej można znaleźć reklamy kursów nauki jazdy trwających kilka dni.

- Jeśli kursantowi zależy na czasie, może porozmawiać z szefem o przyspieszeniu kursu - usłyszeliśmy w jednej z podkarpackich szkół nauki jazdy.

Takie praktyki potwierdza właściciel jednej z rzeszowskich szkół.

- Słyszałem, że świadectwo ukończenia kursu można dostać nawet bez jazdy. Mnie to nie dziwi, bo na 50 działających w okolicy szkół tylko 4 mają profesjonalne place manewrowe - mówi.

Pierwszych 8 godzin jazdy samochodem podczas kursu na prawo jazdy kategorii B nie można dzielić na spotkania dłuższe niż 2 godziny. Dopiero później jazda może trwać 3 godziny dziennie. W czasie jazdy instruktor ma obowiązek szkolić tylko jedną osobę, a w samochodzie może być w tym czasie co najwyżej jeden dodatkowy pasażer. Maksymalny, dzienny czas pracy instruktora to 12 godzin, w tym 8 godzin na zajęcia praktyczne.

Jazdę trzeba rozłożyć w czasie

Zdaniem Jerzego Moskwy, egzaminatora w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie, szybkie kursy to totalne nieporozumienie.

- Jak można nauczyć kursanta jeździć w kilka dni? W tak krótkim czasie kandydat na kierowcę pojmie zasady prowadzenia auta. O dobrym przygotowaniu do egzaminu może zapomnieć - twierdzi Moskwa.

Prawko do zwrotu

Co grozi nieuczciwym szkołom?

- Nawet utrata licencji - mówi Krzysztof Wadiak, dyrektor wydziału komunikacji Urzędu Miasta Rzeszowa. - Niezapowiedziane kontrole dzienników zajęć prowadzimy na bieżąco.

Konsekwencje mogą dotknąć także kursanta, który uczył się zbyt krótko. Oprócz kary za poświadczenie nieprawdy, grozi mu utrata prawa jazdy. A wgląd do dokumentów urzędnicy mają przez 10 lat od dnia wystawienia zaświadczenia o ukończeniu kursu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie