MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za nami ostatnia sesja Rady Miasta Rzeszowa. Rozmawiano m.in. o rosnącej niechęci do szczepień [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Paweł Dubiel
Paweł Dubiel
W miejskim ratuszu odbyła się dziś ostatnia sesja VIII Kadencji Rady Miasta Rzeszowa.
W miejskim ratuszu odbyła się dziś ostatnia sesja VIII Kadencji Rady Miasta Rzeszowa. Paweł Dubiel
Pracowity charakter miała wtorkowa, ostatnia 96 sesja Rady Miasta Rzeszowa VIII kadencji. Na jej zakończenie radni podziękowali sobie za współpracę

Na wtorkowej sesji wystąpił szef Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie inspektor Jaromir Ślączka. Odpowiadając na pytanie radnej Danuty Solarz (PiS) o szczepienie obowiązkowe dzieci, stwierdził, że w Rzeszowie spada poziom wyszczepienia dzieci i młodzieży do lat 18.

– Jednocześnie w Rzeszowie zwiększa się liczba osób uchylających się od szczepień. Takich przypadków jest prawie 1500 – powiedział inspektor.

Dodał, że powiatowy sanepid miękkimi metodami wpływa na rodziców, by szczepili dzieci, egzekwowanie prawa jest ostatecznością.

Na pytanie radnej Grażyny Szaramy z PiS, czy jest problem z obowiązkowym szczepieniem ukraińskich dzieci, Jaromir Ślączka odpowiedział, że kalendarz szczepień dotyczy wszystkie dzieci. Dopytywany przez radną dodał, że nie dysponuje obecnie szczegółową statystyką na temat stopnia wyszczepienia ukraińskich dzieci w Rzeszowie i powiecie.

Radną Marię Warchoł (Rozwój Rzeszowa) interesowało, czy w Rzeszowie zwiększyła się liczba zachorowań na odrę wśród dzieci, czy pojawiło się zagrożenie epidemiologiczne tą chorobą; radna pytała się też o stan szczepień dziewczynek przeciw HPV.

Jaromir Ślączka zapewnił, że program szczepień HPV jest realizowany bardzo dobrze, darmowe szczepionki są dystrybuowane przez sanepid.

– Jeżeli chodzi o odrę, w Rzeszowie nie odnotowaliśmy zwiększonej zachorowalności, nie ma mowy o stanie zagrożenia epidemiologicznego. Natomiast istnieje problem niższego stopnia wyszczepialności na odrę. Mamy uzyskać ponad 90 proc. wyszczepienia polupacji, tymczasem mamy obecnie do czynienia z wyszczepieniem poniżej 90 proc. Rysuje się niebezpieczeństwo pojawienia się zagrożenia epidemiologicznego – stwierdził Jaromir Ślączka.

Sprawozdanie za ub. rok przedstawiła Straż Miejska (SM) w Rzeszowie. W Straży zatrudnionych jest 56 osób (cztery cywilne) na 64 etaty. Jest 8 wakatów, których SM nie może uzupełnić z powodu małej liczby chętnych do pracy. Szefostwo SM tłumaczy ten stan niskimi zarobkami.

Straż Miejska w Rzeszowie narzeka na swoje wyposażenie. Wg stanu na 31 grudnia 2023 r. dysponowała 10 samochodami osobowymi, w tym jednym nowo zakupionym, natomiast dziewięć wozów liczy od 4 do 16 lat. Stan techniczny najstarszego pojazdu nie pozwala na dalszą jego eksploatację.

W 2023 roku SM podjęła 16409 interwencji, które dotyczyły przede wszystkim nieprawidłowego parkowania pojazdów, pojazdów nieużytkowanych od dłuższego czasu i podejrzenia spalania odpadów w piecach.

SM podjęła 10677 interwencji dotyczących bezpieczeństwa i porządku w komunikacji. Dotyczyły one głównie parkujących kierowców niestosujących się do znaków drogowych „zakaz zatrzymywania”, „zakaz postoju”, „zakaz ruchu”, a także postoju w miejscach innych niż wyznaczone w „strefie zamieszkania”, w obrębie skrzyżowań i przejść dla pieszych oraz postoju na drogach dla pieszych naruszając określone warunki. SM nałożyła na kierowców 1990 mandatów karnych, nieco więcej kierowców zostało pouczonych. W przypadkach nieprawidłowego parkowania pojazdów na drogach dla pieszych lub zieleńcach strażnicy zakładali 299 razy urządzenia blokujące na koła.

W miejskim ratuszu odbyła się dziś ostatnia sesja VIII Kadencji Rady Miasta Rzeszowa.

Za nami ostatnia sesja Rady Miasta Rzeszowa. Rozmawiano m.in...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24