Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabezpiecz dom przed złodziejami

Stanisław Siwak
Fot. Wojciech Zatwarnicki
Fot. Wojciech Zatwarnicki
Istnieje powiedzenie, że każde drzwi, kraty i zamki da się sforsować. Sporo w tym racji. Jednak im lepsze zabezpieczenia zastosujesz, tym więcej czasu zajmie złodziejowi ich pokonanie. A czas jest twoim sprzymierzeńcem.

Gdy włamywacz trafi na trudną do pokonania przeszkodę, może zrezygnować, obawiając się, że ktoś go zobaczy lub zostanie przyłapany na gorącym uczynku.

Zamontuj solidne okna

Złodzieje najczęściej próbują dostać się do domu przez okna lub drzwi. Zwłaszcza te wychodzące na taras lub balkon. Dlatego zainstaluj okna antywłamaniowe. Takie okna mają różne zabezpieczenia, m. in. zamki blokujące jedno skrzydło lub dwa równocześnie, szyby wzmocnione specjalną folią utrudniającą jej stłuczenie. Najlepsze wytrzymują kilkakrotne uderzenie stalową kulą.

Gdy nie stać cię na okna antywłamaniowe (są prawie 2 razy droższe od zwykłych), zainstaluj dobre zamki (200- 300 zł) i okucia (40- 120 zł za jedno skrzydło) albo kraty (50- 130 za m/kw).

Gdy wychodzisz z domu, nigdy nie możesz zapomnieć aby zamykać okna i drzwi balkonowe oraz prowadzące na taras. Jeśli tego nie zrobisz i zostaniesz okradziony, w żadnym wypadku nie masz, co liczyć na odszkodowanie. Ubezpieczyciel odmówi ci wypłacenia pieniędzy, ponieważ przyczyniłeś się do kradzieży.

Jeśli zapomnisz o odpowiednim zabezpieczeniu niewielkich okienek do piwnicy, łazienki czy na strychu, włamywacz na pewno to zauważy. Małe okienka najlepiej okratować. Będziesz wtedy mógł zostawić je otwarte, np. na noc.

Drzwi antywłamaniowe

Tego typu drzwi powinny posiadać certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, potwierdzony tabliczką znamionową umieszczoną zwykle obok zawiasów. Certyfikat gwarantuje, że drzwi przetrwały próbę sforsowania. Klasę odporności takich drzwi określa się literami A, B i C. Określają one, jak długo drzwi wytrzymały próbę sforsowania. I tak: klasa A – ok. minuty, B- ok. 3 minut, C- minimum 6 minut. Te najlepsze wytrzymują nawet 20 minut.

Atestowane drzwi antywłamaniowe mają też solidny centralny zamek. Po zamknięciu rygluje on drzwi równocześnie w kilku miejscach na obwodzie. Jeśli nie zamierzasz wymieniać starych drzwi na antywłamaniowe, spróbuj je wzmocnić. Obij z obu stron stalową blachą. Na wzmocnionych drzwiach zamontuj dobre atestowane zamki. Wzmacnianie starych drzwi jest celowe tylko wtedy, gdy ościeżnica jest solidna i dobrze osadzona.

Nie zapomnij o bramie garażu

Wiedz, że brama garażu powinna być solidna zwłaszcza wtedy, gdy przez garaż można się przedostać do domu. Drzwi prowadzące z garażu do mieszkania muszą być mocne i mieć dobre atestowane zamki.

Zawsze sprawdzaj, czy zamknęłaś bramę garażową. Pamiętaj, że jeśli złodziej przedostanie się do garażu, będzie miał dużo czasu na sforsowanie drzwi prowadzących do mieszkania.

Staraj się nie stwarzać okazji

Wszelkie zamki i zabezpieczenia są bardzo potrzebne, ale nie mniej ważne jest zachowanie czujności. Złodziej bardzo często obserwuje dom, który zamierza okraść i skorzysta z nadarzającej się okazji.

 

Dlatego: - Nie wpuszczaj obcych - domokrążców, osób podających się za pracowników gazowni czy elektrowni.

- Zamykaj drzwi i okna, gdy wychodzisz z domu, nawet na krótko.

- Zamontuj w drzwiach wejściowych ogranicznik lub łańcuch.

- Zawiadom policję, gdy zauważysz, że ktoś podejrzany stale kręci się w pobliżu twojego domu.

- Zostawiaj włączone światło, gdy wychodzisz wieczorem z domu. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, możesz zainstalować np. programator czasowy. Włożysz go do gniazdka, a następnie podłączysz do niego np. lampkę, radio lub telewizor. Urządzenia te będą się włączać i wyłączać w czasie, jaki zaprogramujesz. Stworzysz w ten sposób pozory obecności domowników w mieszkaniu.

Gdy masz zaprzyjaźnionego sąsiada

Jeśli masz zaprzyjaźnionego sąsiada, poinformuj go, że wyjeżdżasz. Gdy nie będzie cię dłużej poproś o zabieranie korespondencji ze skrzynki i ulotek.

Zostaw mu też numer swojego telefonu, aby mógł się z tobą skontaktować. Jeśli ufasz sąsiadowi zostaw mu klucze i poproś, aby zaglądał do twojego mieszkania.

Mimo najlepszych zabezpieczeń, kradzieże, niestety, się zdarzają. Aby utrudnić złodziejom sprzedaż łupów, oznakuj swój sprzęt, np. trudno zmywalną farbą. Sfotografuj biżuterię i inne kosztowności. Jeśli złodziej „wpadnie” z łupami, łatwiej ci będzie udowodnić, że skradzione rzeczy należą do ciebie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24