Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytek na sprzedaż

ANETA GIEROŃ
W domu kultury przy ul. Dąbrowskiego na piętrze znajduje się sala widowiskowa mogąca pomieścić 340 osób oraz przestrzeń balkonowa. Na parterze: sala kominkowa, baletowa, antykwariat, oddział banku, sklep muzyczny i wypożyczalnia video. W piwnicy działa klub "Le Greco".
W domu kultury przy ul. Dąbrowskiego na piętrze znajduje się sala widowiskowa mogąca pomieścić 340 osób oraz przestrzeń balkonowa. Na parterze: sala kominkowa, baletowa, antykwariat, oddział banku, sklep muzyczny i wypożyczalnia video. W piwnicy działa klub "Le Greco". KRYSTYNA BARANOWSKA
Do końca roku będzie wiadomo, "socrealistyczna perełka" będzie własnością samorządu Rzeszowa. Czy może jego właściciel, zakład WSK PZL zdecyduje się kulturalną placówkę sprzedać, a w socrealistycznych wnętrzach pojawi się np. centrum handlowe.

W ofertach przetargowych jest wprawdzie zapis, że dom kultury musi utrzymać swój dotychczasowy, kulturalny charakter. Ale mało kto wierzy, że przyszły właściciel będzie zarabiał na organizowaniu kursów tańca czy projekcji filmów.
- Miasto wystąpiło do WSK z propozycją przejęcia budynku nieodpłatnie - mówi Marcin Stopa, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. - Czekamy na decyzję, która powinna zapaść do końca br.

W Polsce socrealizm w architekturze obowiązywał od 1949 r. Charakteryzował się monumentalnymi budowlami, często z kolumnowymi portykami. Potężne bryły miały symbolizować wielkość i moc państwa. Przykłady to m.in. zabudowa Nowej Huty i Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Kilka lat temu były plany, aby w domu kultury stworzyć teatr muzyczny. Jeżeli brać pod uwagę warunki architektoniczne obiektu, nie jest to zły. Nieruchomość ma charakterystyczną dla socrealizmu monumentalną budowę i ponad 2 tys. metrów kw. do zagospodarowania wewnątrz. 50- letni budynek od 11 lat jest w rejestrze zabytków Rzeszowa. W tym czasie nie doczekał się żadnego poważnego remontu z wyjątkiem dachu. Drobne naprawy wykonywano tylko wewnątrz. Na poważną odnowę ciągle czeka sala kinowa. W ostatnim czasie inspektorzy budowlani i konserwatorzy zabytków orzekli, że potrzebny jest natychmiastowy remont. W pierwszej kolejności schodów i elewacji.
Mimo braku pieniędzy na remont, z imprez organizowanych w palcówce co miesiąc korzysta blisko 400 osób.
- Działają dwa studia baletowe, kursy tańca towarzyskiego, studio malarstwa i rysunku. Dla uczniów z Gimnazjum nr 6 i SP 10 organizowane są lekcje tańca - wymienia Krystyna Kordzikowska, kierownik domu kultury.
- Dom kultury obok Naczelnego Sądu Administracyjnego i Urzędu Wojewódzkiego należy do najbardziej znanych obiektów architektury socrealizmu w Rzeszowie - mówi Alina Czajkowska-Ważny, miejski konserwator zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24