Zabytkowe piękno Łańcuta, czyli Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Atrakcje od piątku do niedzieli

Beata Terczyńska/ Muzeum - Zamek w Łańcucie
Beata Terczyńska
Udostępnij:
W najbliższy piątek, sobotę i niedzielę Muzeum-Zamek w Łańcucie po raz kolejny weźmie udział w ogólnopolskiej akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich, promującej projekty, które otrzymały dofinansowanie ze środków europejskich.

11 maja od godz. 10 do 18 Muzeum bezpłatnie udostępni zwiedzającym ekspozycję Storczykarni. To jedno z najbardziej znanych miejsc tego typu w Polsce, gdzie lato trwa przez cały rok. Turyści będą mogli obejrzeć różnorodne storczyki – naziemne, rosnące na skałach, nadrzewne (te ostatnie mogą przyswajać wodę z atmosfery).

Tego samego dnia Muzeum zaprasza również do bezpłatnego obejrzenia ekspozycji Działu Historii Miasta i Regionu oraz 10 Pułku Strzelców Konnych, znajdujących się w budynku dawnego Kasyna Urzędniczego (wejście od ul. Zamkowej). Od godz. 8 do 16 zwiedzający będą mogli poznać bliżej dzieje Łańcuta. Wśród wojskowych eksponatów zgromadzonych na wystawie, będzie można zobaczyć m.in.skórzaną kurtkę oraz niemiecki hełm z 1916 r., używany przez żołnierzy 10 Brygady Maczka, naturalnej wielkości figurę konia wraz z podręcznym wyposażeniem ułana, czy oryginalną lancę polskiego kawalerzysty.

- W części poświęconej dziejom miasta i regionu turyści zobaczą m.in. gabinet Stanisława Gepnera – oficera i dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie, a także współtwórcy Muzeum Wojska w Warszawie (obecnie Muzeum Wojska Polskiego). Goście Dni Otwartych Funduszy Europejskich obejrzą również wystrój wnętrza należącego do Konstantego Denielewicza – najbogatszego mieszkańca Łańcuta. Zwiedzający poznają także wygląd i wyposażenie łańcuckiego zakładu fryzjerskiego z I poł. ubiegłego wieku. Będzie można również obejrzeć elektroniczne zbiory starych łańcuckich fotografii z XIX i XX w. - wylicza Joanna Garbulińska-Charchut – specjalista ds. marketingu i komunikacji w Muzeum Zamku w Łańcucie.

Ekspozycję Działu Historii Miasta i Regionu oraz 10 Pułku Strzelców Konnych będzie można obejrzeć także w weekend 12 i 13 maja, od godz. 120 do 17.

Ponadto Muzeum zaprasza na specjalne, bezpłatne zwiedzanie ekspozycji dawnego Kasyna Urzędniczego z przewodnikiem. Opiekun przybliży turystom dzieje miasta i regionu w piątek o godz. 10, 12, 14 oraz w niedzielę o godz. 13 i 16. Czas zwiedzania z przewodnikiem to ok. 45 min. W trakcie niecodziennego zwiedzania nie zabraknie ciekawostek związanych z Łańcutem. Turyści dowiedzą się np. o związkach Ignacego Łukasiewicza z miastem.

Rewitalizacja zabytkowych budynków Storczykarni i dawnego Kasyna Urzędniczego zakończyła się w 2010 r. Realizacja prac była możliwa dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Na wydarzenie Dni Otwarte Funduszy Europejskich nie obowiązuje rezerwacja miejsc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
soniniak
W dniu 19.07.2018 o 18:38, Tomek napisał:

Kiedy wybudują obwodnicę?

Zdjęcia  przy podpisywaniu umowy porobione, słynny nasz poseł na nich zaistniał, czyli cel osiągnięty...a plac budowy tej pseudoobwodnicy nadal pusty. Normalka.

T
Tomek

Kiedy wybudują obwodnicę?

D
Daisy
No i co z tego, że fundusze unijne wzięte, skoro władze Łańcuta i powiatu nie potrafią nic poza uczestnictwem w mszach, usuwania /stawiania pomników, pokazywaniem się i promowaniem włodarzy? Mieszkańcy, ich potrzeby i promocja miasta są na szarym końcu priorytetów władz samorządowych. O ile w ogóle są jakimkolwiek priorytetem. Dziwię się mieszkańcom, że ciągle utrzymują ten chory status quo ze szkodą dla siebie przede wszystkim...
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie