Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zainteresowanie loterią paragonową jest spore

Małgorzata Motor [email protected]
Archiwum prywatne
Rozmowa z Edytą Furman, rzeczniczką Izby Skarbowej w Rzeszowie, o Narodowej Loterii Paragonowej organizowanej przez Ministerstwo Finansów Polacy oszaleli na punkcie Narodowej Loterii Paragonowej. Ile paragonów zostało już zarejestrowanych? Z informacji otrzymanej 13 października z Ministerstwa Finansów wynika, że na stronie poświęconej Narodowej Loterii Paragonowej www.loteriaparagonowa.gov.pl zarejestrowano już prawie 4 mln paragonów.

Z czego może wynikać tak duże zainteresowanie?

 

W Loterii Paragonowej bardzo łatwo można wziąć udział. Wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie www.loteriaparagonowa.gov.pl. Zajmuje to niewiele czasu, a właściwe wypełnienie pól formularza ułatwia graficzny opis „Jak czytać paragon?”. Zachętą do rejestracji paragonów są również wartościowe nagrody.

 

Co można wygrać?

 

Co miesiąc nagrodę główną - samochód „Opel Astra”. Oprócz niej będą też do wygrania nagrody drugiego stopnia - laptopy, tablety. W loterii doceniane będą też osoby, które wystawiają paragony. Będą mogły liczyć na tablet. Z kolei raz na kwartał będzie losowana nagroda specjalna - samochód „Opel Insignia”. Przy czym losowana będzie  tylko dla paragonów z wybranej branży usługowej w danym kwartale. Warto podkreślić, że wszystkie nagrody w Narodowej Loterii Paragonowej są zwolnione z podatku.

 

Czy każdy może wziąć udział w tej loterii?

 

Każda osoba, która ukończyła 18 lat. Rejestrowany paragon musi być paragonem fiskalnym i musi być wystawiony na kwotę minimum 10 zł. Takich paragonów można zarejestrować dowolną liczbę. Pierwsze losowanie nagród odbędzie się 16 listopada na antenie TVP Regionalna.

 

Po co organizowana jest loteria?

 

Chcemy uświadomić wszystkim, że w kwocie, jaką zostawiają na przykład w sklepie, warsztacie samochodowym czy u fryzjera, zawarte są podatki, a branie paragonu to wspieranie uczciwej konkurencji i walka z szarą strefą, a co za tym idzie większe dochody do budżetu, z którego finansowane są szkoły, szpitale, drogi. Większość przedsiębiorców, którzy sprzedają towary i świadczą usługi, ma obowiązek stosowania kas fiskalnych. Niestety, część z nich uchyla się od tego obowiązku. Są również i tacy, którzy mimo tego, że posiadają kasę fiskalną, nie rejestrują obrotów za każdym razem. W ten sposób ukrywają swoje obroty, a co za tym idzie konsument nie otrzymuje paragonu. Przez to są zaniżane wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług (VAT). Tymczasem VAT stanowi prawie połowę wszystkich dochodów budżetu państwa. 

 

Jak duży jest to problem w naszym regionie?

 

W województwie podkarpackim, w  pierwszym półroczu tego roku wystawiono  263 mandaty za nieprawidłowości w ewidencjonowaniu sprzedaży za pomocą kas rejestrujących. To stanowi 5 proc. skontrolowanych podmiotów.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24