Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zainwestuj w palmtopa

pjahn
Telefon komórkowy czy palmtop? Oba urządzenia są do siebie coraz bardziej podobne.
Telefon komórkowy czy palmtop? Oba urządzenia są do siebie coraz bardziej podobne.
Minęły czasy, gdy palmtop był postrzegany jako zabawka dla pasjonatów nowoczesnych technologii. Dziś jest to narzędzie pracy. To nie tylko elektroniczny notes i kalkulator, ale potężny komputer, zamknięty w miniaturowej obudowie.

Palmtop ma mnóstwo zalet. Przekonają się o tym ci, których praca wiąże się z częstymi zebraniami lub spotkaniami z klientami. To idealne narzędzie dla przedstawiciela handlowego. Można na nim w prosty sposób przedstawić kosztorys zamówienia obliczony w Pocket Excelu (zminiaturyzowana wersja Excela) i przygotować notatkę ze spotkania (tu sprawdzi się Pocket Word). Zgromadzone dane mogą zostać przesłane do siedziby firmy przez internet za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Mobilny komputerek jest niezbędnym narzędziem dla działów marketingu, menedżerów czy dziennikarzy - wszystkich tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez kalendarza i organizera, a ciągły kontakt z biurem i klientami poprzez internet ma dla nich ma olbrzymie znaczenie.
Palmtop to niezłe źródło rozrywki. Wyobraźmy sobie np. kilkugodzinną podróż pociągiem, podczas której możemy przeglądać strony internetowe, rozmawiać ze znajomymi za pomocą Gadu Gadu, grać w gry, obejrzeć film lub posłuchać muzyki. Perspektywa podróży od razu wydaje się przyjemniejsza.
Jedną z najistotniejszych zalet palmtopów są ich miniaturowe gabaryty. Mimo niewielkich rozmiarów (elektroniczny asystent mieści się w kieszeni i waży 150-300 gramów) drzemie w nich moc obliczeniowa notebooka lub komputera stacjonarnego. Palmtopy są odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne i rzadko się psują. Są to urządzenia bardzo solidne.

Jakiego palmtopa warto kupić?

Wszystko zależy od naszych potrzeb i zasobów finansowych. Jeżeli wystarczą nam podstawowe funkcje, jak notatnik, kalendarz i organizer, to dobrym wyborem okaże się palmtop wykorzystujący któryś ze starszych systemów Palm OS (np. w wersji 4.1H). W tym przypadku nie jest nawet konieczny kolorowy wyświetlacz. Przykładowe konstrukcje tej klasy to m.in. Palm Zire (ok. 500 zł) lub Palm Zire 21 (ok. 600 zł).
Propozycją dla bardziej wymagających może być Palm Tungsten E za ok. 1100 zł. Oprócz funkcji, jakie oferuje model Zire, mamy kolorowy wyświetlacz oraz możliwość edycji plików Worda i Excela, a także przeglądania prezentacji w PowerPoincie. Dostępna jest przeglądarka zdjęć, odtwarzacz plików MP3 i filmów w formatach DivX oraz MPEG. Tungsten E spodoba się użytkownikom, którzy pracują z dokumentami Microsoft Office, chcą odbierać pocztę elektroniczną, a w wolnej chwili pragną obejrzeć zdjęcia, posłuchać muzyki lub posurfować po internecie.
Nieco droższy jest Compaq iPAQ H3950 z systemem Microsoft Pocket PC 2002 (ok. 2200 zł). Urządzenie wyposażono w klienta Terminal Services, co pozwala na zdalną pracę na "dużym" pececie (np. komputerze biurowym z systemem Windows XP). Do ciekawostek należy wbudowany pilot do sterowania urządzeniami RTV.
Propozycją z tzw. górnej półki jest HP iPAQ H5550 (ok. 3700 zł), przeznaczony do zastosowań biznesowych. Oferuje jedne z najlepszych zabezpieczeń chroniących zgromadzone informacje przed dostępem niepowołanych osób. Wbudowany Bluetooth zapewnia bezprzewodową komunikację z drukarkami, komputerami itp. Bogate oprogramowanie oraz duża moc obliczeniowa (procesor 400 MHz i 128 MB RAM i 48 MB Flash ROM) sprawiają, że ten mieszczący się w kieszeni pececik, może z powodzeniem zastąpić ciężkiego notebooka.
[obrazek3]Mówiąc o palmtopach wyższej klasy, trzeba wspomnieć o Sony Clie PEG-UX50 (ok. 4000 zł). Jest to urządzenie z systemem operacyjnym Palm OS 5.0, zaopatrzone w 32 MB pamięci (w tym 16 MB dla użytkownika) i 78 MP Flash ROM (29 MB dla użytkownika i dla przechowywania zawartości pamięci RAM po wyłączeniu). Ma dyktafon i aparat cyfrowy, a komunikację ze światem zapewniają mu interfejsy Wi-Fi oraz Bluetooth.
Obserwuje się stopniowe zacieranie się różnic między palmtopami a rozbudowanymi telefonami komórkowymi. Telefony mają coraz więcej funkcji zarezerwowanych wcześniej dla elektronicznych asystentów (terminarze, notatniki, arkusze kalkulacyjne), zaś palmtopy często zawierają moduły GSM. Dwa różne typy urządzeń (komórka i palmtop) ewoluowały dwiema różnymi drogami, aby trafić w niemal to samo miejsce. Te z nich, które łączą w sobie podstawowe funkcje palmtopa z telefonem komórkowym nazywamy smarfonami. Jedno jest pewne: najmniej na tym traci użytkownik.

Więcej informacji: CHIP- SPECIAL "Urządzenia mobilne - PDA w pracy i na co dzień"

"Słowniczek"

PIM - program pomagający zarządzać informacjami osobistymi, złożony z kalendarza, notatnika, bazy teleadresowej oraz listy zadań do wykonania.
PDA - Personal Digital Assistant, asystent elektroniczny, popularna nazwa palmtopa.
Wi-Fi (802.11b) - jedna z kilku obecnie używanych technologii połączeń bezprzewodowych. Urządzenia dostępowe komunikują się z prędkością do 44 Mb/s, stacje klienckie do 11 Mb/s.
Hot spot - punkt dostępu do internetu w technologii bezprzewodowej. Na obszarze kilkudziesięciu lub kilkuset metrów wokół hot spotu z Sieci mogą korzystać różne urządzenia. Hot spoty umieszcza się na lotniskach, w hotelach lub kawiarenkach internetowych. Użytkownikami takich sieci są zazwyczaj właściciele laptopów z kartami Wi-Fi lub palmtopów. PTC (operator Era GSM) uruchomiła w Polsce 57 hot spotów, a do końca tego roku ma tą liczbę powiększyć trzykrotnie.

"Palmtopy w Sieci"

http://www.palmpage.pl
http://www.pdaclub.pl
http://www.palmtops.com.pl/
http://www.microsoft.com/windowsmobile/products/pocketpc/default.mspx
http://www.palmone.com
http://www.palmsource.com
http://www.symbian.com
http://www.handhelds.org
http://www.linuxda.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24