MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz palenia w kominku. Czy obowiązuje na Podkarpaciu i od czego właściwie zależy?

Urszula Sobol
W dni „smogowe”, tzn. wtedy, kiedy przekraczane są poziomy alarmowe, nie powinno się użytkować kominków, z wyjątkiem tych, które są jedynym źródłem ogrzewania domu
W dni „smogowe”, tzn. wtedy, kiedy przekraczane są poziomy alarmowe, nie powinno się użytkować kominków, z wyjątkiem tych, które są jedynym źródłem ogrzewania domu Archiwum Polska Press
W większości polskich miast zakaz palenia w kominkach dotyczy okresów najwyższego zanieczyszczenia powietrza. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na Podkarpaciu.

- Podkarpacka uchwała antysmogowa oraz programy ochrony powietrza obowiązujące na terenie naszego województwa nie zakazują i nigdy nie zakazywały palenia w kominku w żadnej porze roku - mówi Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

- Jednakże zapisy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2023 r. zezwalają wyłącznie na eksploatację ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe, czyli m.in. kominków, które spełniają wymogi ekoprojektu (tj. wymogi określone w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej 2015/1185 z 24 kwietnia 2015 roku).

Dyrektor zaznacza również, że w przypadku, gdy tych wymogów nie spełniają, powinny zostać zmodernizowane, np. wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji.

- Wobec tego dopuszcza się bezterminowo eksploatację kominków, pieców kaflowych czy piecokuchni spełniających wymogi ww. rozporządzenia Komisji Europejskiej - mówi dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

I dodaje, że zgodnie z programami ochrony powietrza, w dni „smogowe”, tzn. wtedy, kiedy przekraczane są poziomy alarmowe, nie powinno się użytkować kominków, z wyjątkiem tych, które są jedynym źródłem ogrzewania domu.

- Takie dni na Podkarpaciu występują sporadycznie, kilka razy w roku - dopowiada Andrzej Kulig. - Jeśli wystąpią, to na pewno mieszkańcy Podkarpacia zostaną o nich poinformowani.

Dyrektor zaznacza też, że e-kominki oraz biokominki nie są przedmiotem regulacji przez prawo miejscowe uchwalane przez Sejmik Województwa Podkarpackiego.

- Tym samym nie ma żadnych ograniczeń w ich stosowaniu i mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnego kominka - wyjaśnia Andrzej Kulig.

Warto pamiętać, że zapisy uchwały antysmogowej oraz programów ochrony powietrza przyjętych przez Sejmik Województwa Podkarpackiego obowiązują na terenie całego województwa przez cały rok.

Mieszkańcy Podkarpacia pytają, co z domami, w których kominki są jedynym źródłem ciepła i nim właśnie ogrzewane jest nasze lokum?

- Używanie kominków spełniających wymogi ekoprojektu jest dozwolone bezterminowo, a w przypadku, kiedy kominek jest jedynym źródłem ogrzewania domu, nawet w dni smogowe - odpowiada Andrzej Kulig.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24