Założyciel Doliny Lotniczej szybko zarobił miliard dolarów

Oprac. si
Założyciel Doliny Lotniczej szybko zarobił miliard dolarówW rzeszowskim Hamiltonie, który również wchodzi w skład koncernu UTC.
Założyciel Doliny Lotniczej szybko zarobił miliard dolarówW rzeszowskim Hamiltonie, który również wchodzi w skład koncernu UTC. Fot. D. Danek
Udostępnij:
Koncern UTC z USA, właściciel WSK „PZL Rzeszów” SA i PZL Mielec był głównym założycielem Podkarpackiej Doliny Lotniczej. Uzyskuje świetne wyniki ekonomiczne.

Zysk na akcję koncernu UTC w pierwszym kwartale br. wzrósł o 6%, tj. do poziomu 1,39 dolara, przy 16-procentowym wzroście skorygowanym o koszty restrukturyzacji i pozycje jednorazowe. Potwierdza to prognozy zakładające, że w 2013 roku UTC uda się osiągnąć zysk na akcję w wysokości od 5,85 do 6,15 dolara.

Jaki zysk za akcje koncernu
W pierwszym kwartale tego roku koncern United Technologies Corporation (NYSE: UTX) odnotował zysk na akcję na poziomie 1,39 dolara oraz przychód netto przypadający na akcjonariuszy zwykłych w wysokości 1,3 mld dolarów, tj. wzrost o odpowiednio 6% i 7% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Wyniki dla bieżącego kwartału uwzględniają wzrost w wysokości 0,11 dolara na akcję wynikający z pozycji jednorazowych pomniejszonych o koszty restrukturyzacji. Zysk na akcję w tym samym kwartale rok temu uwzględniał 0,21 dolara korzyści z pozycji jednorazowych pomniejszonych o koszty restrukturyzacji. Wzrost zysku na akcję przed uwzględnieniem tych pozycji wyniósł 16% w skali rocznej. Przewalutowanie netto oraz zabezpieczenia zrealizowane przez spółkę Pratt & Whitney Canada miały w tym kwartale niekorzystny wpływ o wartości 0,01 dolara.

Rośnie poziom sprzedaży
W omawianym kwartale poziom sprzedaży, wynoszący 14,4 mld dolarów, był o 16% wyższy niż w ubiegłym roku, co było spowodowane korzyściami z przejęć netto. Sprzedaż własna spadła o 2% w stosunku do analogicznego kwartału poprzedniego roku, odzwierciedlając osłabienie gospodarcze utrzymujące się zarówno w Europie, jak i na wtórnym komercyjnym rynku lotniczym, a także wpływ cięć wydatków na obronę na spółkę Sikorsky Aircraft Corporation. Zysk z działalności w segmencie w pierwszym kwartale wzrósł o 14% względem wartości z tego samego okresu poprzedniego roku.
Zysk z działalności w segmencie po skorygowaniu o koszty restrukturyzacji i pozycje jednorazowe netto wzrósł o 15%.
-Nasz nacisk na integrację i realizację planów doprowadził do osiągnięcia dobrych wyników w ramach długofalowego rozwoju _– powiedział Louis Chênevert, prezes i dyrektor naczelny koncernu UTC. – Przejęcie spółek Goodrich i IAE spełniło nasze oczekiwania z naddatkiem i stworzyło nowe możliwości na długofalowy wzrost własny.
Wzrosły zamówienia na nowy sprzęt
_
Zamówienia na nowy sprzęt w spółce Otis wzrosły o 24% w stosunku do tego samego kwartału zeszłego roku, do czego przyczynił się przede wszystkim 29-procentowy wzrost tego wskaźnika w Chinach. Ponadto w Chinach korzystny wpływ miały zmiany kursowe (2 punkty). W jednostce UTC Climate, Controls & Security odnotowano 5-procentowy wzrost własny pod względem zamówień na sprzęt. W spółce Pratt & Whitney zarejestrowano 14-procentowy wzrost w zakresie dużych zamówień komercyjnych na części zamienne do silników z uwzględnieniem korzyści płynących ze wzrostu udziału w International Aero Engines. W Pratt & Whitney odnotowano spadek o 28% w zakresie komercyjnych zamówień na części zamienne bez uwzględniania zmian wynikających z przejęć i zbyć. W celach porównawczych po uwzględnieniu w obu latach nabycia spółki Goodrich poziom komercyjnych zamówień na części zamienne w spółce UTC Aerospace Systems wzrósł o 2%.
- Wskaźniki makroekonomiczne połączone ze wzrostem zamówień komercyjnych w naszych jednostkach komercyjnych wskazują na stopniowe wznowienie naturalnego rozwoju w ciągu tego roku” – powiedział Louis Chênevert. – „Stały nacisk na redukcję kosztów zapewnia silny efekt dźwigni operacyjnej. Wierzymy, że w 2013 roku osiągniemy zysk na akcję w wysokości od 5,85 do 6,15 dolara przy sprzedaży rzędu 64 do 65 mld dolarów.

Rozpoczęli program skupu akcji
W tym kwartale przepływy pieniężne z działalności wyniosły 1,4 mld dolarów, a nakłady kapitałowe – 295 mln dolarów. Przeprowadzono również skup akcji własnych o wartości 335 mln dolarów. W 2013 roku koncern UTC planuje dokonać skupu akcji własnych o wartości 1 mld dolarów oraz przejęć o podobnej wartości. Spółka nadal oczekuje, że przepływy pieniężne z działalności pomniejszone o nakłady kapitałowe będą równe lub większe niż przychód netto przypadający na akcjonariuszy zwykłych w tym roku.
- Rozpoczęliśmy program skupu akcji własnych i zaprzestaliśmy dodatkowego zbywania aktywów w tym kwartale zgodnie z naszym planem – dodaje Chênevert. – Nasza silna pozycja gotówkowa pozwoli nam spłacić w 2013 roku 2 mld dolarów długu w ramach strategii redukcji zadłużenia, czyli dwukrotnie więcej niż w poprzednich szacunkach zakładających spłatę 1 mld dolarów.

Ramka
United Technologies Corporation z siedzibą w Hartford w stanie Connecticut jest spółką o zróżnicowanym profilu działalności oferującą zaawansowane technologicznie produkty i usługi na potrzeby przemysłu lotniczego oraz budownictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
LeszekG
~Dociekliwy wiedz,  że niestety pomysły są,technologia jest ale my Polacy jesteśmy tacy mądrzy,że zaraz taką firmę komuś sprzedamy... przykład Zelmer i nie tylko
t
trzymajacy wladze
Teraz jeszcze DWA lata przekretow lacznie z oszustwami i nie placeniem zarobkow, podatkow i wyludzaniem gdzie i co sie da i MOZNA ZWINAC BIZNES !!
Ni ma prawa. Nikt nas nie zlapie a co sie nakradlo TO NASZE !!
D
Dociekliwy
Jak dlugo jeszcze bedziemy "żebrali" o prace u obcych firm? Co robia te tysiace suto oplacanych polskich "psorow", co wyprawia minister od "badan naukowych" pani K.? Zadnych wynalazkow, zadnych technologii, zadnych wyrobow polskich? Tak nie wolno, trzeba "pogonic" to towarzystwo do roboty, bo oni sie "bawia w nauke" za nasze grube miliardy zlotych!
o
obłuda
Może by tak w ramach kryzysu pracownikom rypnąć jakieś wolne piątki a w pozostałe dni zawsze to można nadrobić i kasa zawsze się zgadza-a ludzie bez pieniędzy przecież regulacje płacowe są co roku i mówi ile się to zarabia. Już nawet konkurencji nawet się nieda ściągnąć tacy tani pracownicy na podkarpaciu nalepiej jakby dla idei korporacji pracowali za darmo od rana do wieczora.
p
pracownik
Zysk czyj bo napwno nie pracowników zarabiają tylko kolesie w krawatkach - a pracownikom zostało się oblizać , a mówią że utorżsamiać się trzeba z biednym emerytem w  USA bo on jest akcjionariuszem - a ty bądz mądry jak utrzymać rodzinę za ochłapy.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie