Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Założyciel Doliny Lotniczej szybko zarobił miliard dolarów

Oprac. si
Założyciel Doliny Lotniczej szybko zarobił miliard dolarówW rzeszowskim Hamiltonie, który również wchodzi w skład koncernu UTC.
Założyciel Doliny Lotniczej szybko zarobił miliard dolarówW rzeszowskim Hamiltonie, który również wchodzi w skład koncernu UTC. Fot. D. Danek
Koncern UTC z USA, właściciel WSK „PZL Rzeszów” SA i PZL Mielec był głównym założycielem Podkarpackiej Doliny Lotniczej. Uzyskuje świetne wyniki ekonomiczne.

Zysk na akcję koncernu UTC w pierwszym kwartale br. wzrósł o 6%, tj. do poziomu 1,39 dolara, przy 16-procentowym wzroście skorygowanym o koszty restrukturyzacji i pozycje jednorazowe. Potwierdza to prognozy zakładające, że w 2013 roku UTC uda się osiągnąć zysk na akcję w wysokości od 5,85 do 6,15 dolara.

Jaki zysk za akcje koncernu
W pierwszym kwartale tego roku koncern United Technologies Corporation (NYSE: UTX) odnotował zysk na akcję na poziomie 1,39 dolara oraz przychód netto przypadający na akcjonariuszy zwykłych w wysokości 1,3 mld dolarów, tj. wzrost o odpowiednio 6% i 7% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Wyniki dla bieżącego kwartału uwzględniają wzrost w wysokości 0,11 dolara na akcję wynikający z pozycji jednorazowych pomniejszonych o koszty restrukturyzacji. Zysk na akcję w tym samym kwartale rok temu uwzględniał 0,21 dolara korzyści z pozycji jednorazowych pomniejszonych o koszty restrukturyzacji. Wzrost zysku na akcję przed uwzględnieniem tych pozycji wyniósł 16% w skali rocznej. Przewalutowanie netto oraz zabezpieczenia zrealizowane przez spółkę Pratt & Whitney Canada miały w tym kwartale niekorzystny wpływ o wartości 0,01 dolara.

Rośnie poziom sprzedaży
W omawianym kwartale poziom sprzedaży, wynoszący 14,4 mld dolarów, był o 16% wyższy niż w ubiegłym roku, co było spowodowane korzyściami z przejęć netto. Sprzedaż własna spadła o 2% w stosunku do analogicznego kwartału poprzedniego roku, odzwierciedlając osłabienie gospodarcze utrzymujące się zarówno w Europie, jak i na wtórnym komercyjnym rynku lotniczym, a także wpływ cięć wydatków na obronę na spółkę Sikorsky Aircraft Corporation. Zysk z działalności w segmencie w pierwszym kwartale wzrósł o 14% względem wartości z tego samego okresu poprzedniego roku.
Zysk z działalności w segmencie po skorygowaniu o koszty restrukturyzacji i pozycje jednorazowe netto wzrósł o 15%.
-Nasz nacisk na integrację i realizację planów doprowadził do osiągnięcia dobrych wyników w ramach długofalowego rozwoju _– powiedział Louis Chênevert, prezes i dyrektor naczelny koncernu UTC. – Przejęcie spółek Goodrich i IAE spełniło nasze oczekiwania z naddatkiem i stworzyło nowe możliwości na długofalowy wzrost własny.
Wzrosły zamówienia na nowy sprzęt
_
Zamówienia na nowy sprzęt w spółce Otis wzrosły o 24% w stosunku do tego samego kwartału zeszłego roku, do czego przyczynił się przede wszystkim 29-procentowy wzrost tego wskaźnika w Chinach. Ponadto w Chinach korzystny wpływ miały zmiany kursowe (2 punkty). W jednostce UTC Climate, Controls & Security odnotowano 5-procentowy wzrost własny pod względem zamówień na sprzęt. W spółce Pratt & Whitney zarejestrowano 14-procentowy wzrost w zakresie dużych zamówień komercyjnych na części zamienne do silników z uwzględnieniem korzyści płynących ze wzrostu udziału w International Aero Engines. W Pratt & Whitney odnotowano spadek o 28% w zakresie komercyjnych zamówień na części zamienne bez uwzględniania zmian wynikających z przejęć i zbyć. W celach porównawczych po uwzględnieniu w obu latach nabycia spółki Goodrich poziom komercyjnych zamówień na części zamienne w spółce UTC Aerospace Systems wzrósł o 2%.
- Wskaźniki makroekonomiczne połączone ze wzrostem zamówień komercyjnych w naszych jednostkach komercyjnych wskazują na stopniowe wznowienie naturalnego rozwoju w ciągu tego roku” – powiedział Louis Chênevert. – „Stały nacisk na redukcję kosztów zapewnia silny efekt dźwigni operacyjnej. Wierzymy, że w 2013 roku osiągniemy zysk na akcję w wysokości od 5,85 do 6,15 dolara przy sprzedaży rzędu 64 do 65 mld dolarów.

Rozpoczęli program skupu akcji
W tym kwartale przepływy pieniężne z działalności wyniosły 1,4 mld dolarów, a nakłady kapitałowe – 295 mln dolarów. Przeprowadzono również skup akcji własnych o wartości 335 mln dolarów. W 2013 roku koncern UTC planuje dokonać skupu akcji własnych o wartości 1 mld dolarów oraz przejęć o podobnej wartości. Spółka nadal oczekuje, że przepływy pieniężne z działalności pomniejszone o nakłady kapitałowe będą równe lub większe niż przychód netto przypadający na akcjonariuszy zwykłych w tym roku.
- Rozpoczęliśmy program skupu akcji własnych i zaprzestaliśmy dodatkowego zbywania aktywów w tym kwartale zgodnie z naszym planem – dodaje Chênevert. – Nasza silna pozycja gotówkowa pozwoli nam spłacić w 2013 roku 2 mld dolarów długu w ramach strategii redukcji zadłużenia, czyli dwukrotnie więcej niż w poprzednich szacunkach zakładających spłatę 1 mld dolarów.

Ramka
United Technologies Corporation z siedzibą w Hartford w stanie Connecticut jest spółką o zróżnicowanym profilu działalności oferującą zaawansowane technologicznie produkty i usługi na potrzeby przemysłu lotniczego oraz budownictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24