Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiany w zasiłkach ZUS

Stanisław Siwak
Krystyna Szajner
Krystyna Szajner FOT. TADEUSZ POŹNIAK
Na pytania czytelników odpowiadała Krystyna Szajner, naczelnik wydziału zasiłków w rzeszowskim Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Co się zmieniło w urlopach macierzyńskich od 1 stycznia 2009roku?

- Zaczął obowiązywać nowy wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego, który został uzależniony wyłącznie od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Wynosi on 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci, 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci i 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Do końca 2008 roku długość urlopu macierzyńskiego uzależniona była od tego, który był to poród. I tak, przy pierwszym porodzie kobiecie przysługiwało świadczenie przez 18 tygodni, a przy każdym następnym przez 20 tygodni. W sytuacji, gdy urodziło się więcej niż jedno dziecko, urlop i zasiłek macierzyński przysługiwał przez 28 tygodni.

- Czy zmiany, które weszły w życie od stycznia br. dotyczą wyłącznie matek biologicznych?

- Ubezpieczona, która przyjęła dziecko na wychowanie np. w ramach rodziny zastępczej ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W tym okresie przysługuje jej zasiłek macierzyński przez taki sam okres jak matce biologicznej. Należy pamiętać, że dla ubezpieczonej, która przyjęła dziecko na wychowanie minimalny okres przebywania na urlopie i tym samym okres pobierania zasiłku macierzyńskiego wynosi 9 tygodni.

- 13 lutego, br. przyjęłam na wychowanie dziecko w ramach rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem. 15 maja dziecko kończy 7 rok życia. Jak długo będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński?

-Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu, na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, czyli za okres od 13 lutego do 15 maja.

- Żona urodziła drugie dziecko 3 grudnia 2008 r. i od tego dnia przebywa na urlopie macierzyńskim udzielonym do 21 kwietnia 2009 r. Od 1 lutego 2009 r. przebywała w szpitalu. W związku z tym, że wykorzystała okres 8 tygodni po porodzie, wystąpiła do pracodawcy o przerwanie urlopu macierzyńskiego od 1 lutego 2009r. Od tego dnia urlop macierzyński wystąpił ojciec dziecka. Miał takie prawo?

- Pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres do wykorzystania 140 dni, czyli od 1 lutego do 21 kwietnia 2009 r. Po wyjściu ze szpitala matka dziecka nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego, gdyż łącznie zasiłek macierzyński został wypłacony łącznie za okres 140 dni ( 61 dni + 79 dni).

- Czy z wydłużonych urlopów macierzyńskich skorzystają tylko kobiety, które urodziły dzieci już w nowym roku?

- Wszystko zależy od tego, czy ubezpieczona, która urodziła dziecko jeszcze w 2008 roku przebywała na urlopie macierzyńskim w dniu wejścia w życie znowelizowanej ustawy, czyli 1 stycznia 2009 r. W takiej sytuacji automatycznie zostaje wydłużony wymiar urlopu macierzyńskiego odpowiednio do liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Zainteresowana nie musi składać żadnego wniosku o przedłużenie urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Wydłużony okres pobierania świadczeń przysługuje z urzędu z mocy ustawy.

- Przyjęliśmy na wychowanie dwoje dzieci w wieku 2 i 11 lat i wystąpiliśmy do sądu z wnioskiem o ich przysposobienie. Czy żona będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego?

- Żona ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 20 tygodni (140 dni), czyli w wymiarze obowiązującym z tytułu przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, gdyż tylko jedno dziecko jest w wieku uprawniającym do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
- Byłam w ciąży, kiedy rozwiązano ze mną stosunek pracy wskutek ogłoszenia upadłości pracodawcy. Dziecko urodzi się już po ustaniu zatrudnienia. Czy mam prawo do zasiłku macierzyńskiego?

- W przypadku, gdy pracodawca, naruszając przepisy prawa, rozwiązał umowę o pracę z ubezpieczoną będąca w ciąży, pracownica ta, gdy urodzi dziecko już po ustaniu zatrudnienia, jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego. W celu nabycia prawa i wypłaty zasiłku rozwiązanie stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa powinno być stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.

- A jak wygląda sytuacja pracownicy, która zawarła umowę ma czas określony?

- Jeśli pracownica zawarła umowę o pracę na czas określony (z wyjątkiem umowy o zastępstwo) lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży - umowa ta ulega przedłużeniu do dnia porodu. Po urodzeniu dziecka ma ona prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia, czyli po zakończeniu umowy o pracę.

Zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia wypłaca ZUS. W celu wypłaty zasiłku niezbędne jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, świadectwo pracy albo inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo prawomocne orzeczenie sądu o rozwiązaniu stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa, zaświadczenie płatnika składek (pracodawcy) wystawione na ZUS Z-3.

- Pracownica urodzi dziecko szefa. Nie są w związku małżeńskim. Jeśli pracodawca zawarłby związek małżeński z matką, gdy ona będzie na macierzyńskim, zmienia się jej świadczenia z ZUS?

- Okoliczność zawarcia związku małżeńskiego w trakcie zasiłku macierzyńskiego, nie ma wpływu na prawo do tego zasiłku. Dopiero po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego zmieni się jej tytuł, z którego będzie podlegała ubezpieczeniu.

- Słyszałem, że zasiłek macierzyński, mogą pobierać także panowie. Czy to prawda?

- Ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy matka jest chora - wymaga opieki szpitalnej i jednocześnie wykorzysta po porodzie osiem tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Wówczas kobieta może przerwać pobieranie świadczeń macierzyńskich i skorzystać z zasiłku chorobowego, po przedłożeniu odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego (druk ZUS ZLA). Ojciec przejmuje część urlopu i zasiłku macierzyńskiego na czas pobytu ubezpieczonej w szpitalu. Należy pamiętać, że łączny okres urlopu wykorzystywanego przez matkę ojca nie może przekraczać ogólnego wymiaru urlopu macierzyńskiego.

Może się zdarzyć również sytuacja, ze zaraz po porodzie matka musi zostać w szpitalu. Nie może, więc sprawować opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Wtedy ojciec może skorzystać z zasiłku opiekuńczego nad nowo urodzonym dzieckiem w wymiarze ośmiu tygodni. Zasiłek opiekuńczy dla ojca związany jest ściśle z datą porodu. Ojciec ma do niego prawo w okresie pierwszych 8 tygodni korzystania przez matkę z urlopu i zasiłku macierzyńskiego, ale tylko w okresie, kiedy matka przebywa w szpitalu a nowo urodzone dziecko jest w domu. To całkowicie nowe rozwiazanie, którego stare przepisy nie przewidywały.

- Mam taką szczególną sytuację, ze chciałabym zrzec się zasiłku macierzyńskiego. Czy jest to możliwe, by ojciec dziecka wykorzystał przysługujący mi urlop?

- Ubezpieczona po wykorzystaniu po porodzie, co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, może go przerwać i wrócić do pracy. W takim przypadku pozostałą część urlopu macierzyńskiego może wykorzystać ojciec dziecka. Jest to zasada, która w niezmienionej postaci została utrzymana w nowych przepisach. Skoro pierwszy podstawowy wymiar zasiłku macierzyńskiego wynosi 20 tygodni, to ojciec dziecka może wykorzystać maksymalnie 6 tygodni tego urlopu.

Powyższe zasady maja zastosowanie do osób pozostających w ubezpieczeniu chorobowym. Dotyczą, zatem pracowników jak i osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym przedsiębiorcy nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego. Mogą natomiast otrzymywać zasiłek macierzyński przez okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24