Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapachy mądrości

BEATA TERCZYŃSKA MAREK PĘKALA
Swoje grafitti maluje Dorota Rząsa z II LO w Jaśle.
Swoje grafitti maluje Dorota Rząsa z II LO w Jaśle. KRYSTYNA BARANOWSKA
"Bo piękno na to jest, by zachwycało"... - po raz jedenasty usłyszeliśmy hymn Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej, jedyny w swoim rodzaju, bo słucha się go na siedząco i co roku w auli rzeszowskiego III LO im. C.K. Norwida.

Tegoroczne Dni (22-24 bm.), poza tradycyjnymi konkursami: literackim, dziennikarskim, plastycznym, fotograficznym i piosenkarskim, wzbogacone zostały o konkurs teatralny - na wykonanie monodramu.

Nowość bez pierwszej nagrody

Laureaci konkursu literackiego

Poezja: Nagroda I - Karolina Lorek I LO Przemyśl, Nagroda II - Agata Piecuch I LO Brzozów, Dwie Nagrody III - Joanna Sawicka I LO Przemyśl i Bartłomiej Kozek I LO Przemyśl; Wyróżnienia: Wiktor Trybus ZSP nr 5 Krosno, Maria Panek I LO Rzeszów, Matylda Stolarska LO Sióstr Prezentek Rzeszów. Proza: Dwie I Nagrody - Izebela Piórkowska I LO Przemyśl i Wiktor Ostasz I LO Rzeszów, Nagroda II - Monika Gruszecka I LO Mielec, Nagroda III - Patrycja Ruta I LO Łańcut.

Jurorzy konkursu na monodram (aktor Ryszard Szetela, prof. Greta Czarnik i uczennica Marta Kurdziel) nie przyznali jednak I miejsca. II przypadło Justynie Nalepie (ZS nr 4 Stalowa Wola) za sztukę "Jasiek" oraz Wiktorii Demko (LO Lesko) za "Kot mi schudł". III - Tomaszowi Kiecowi z III LO w Rzeszowie. Wyróżniony został Grzegorz Fiałkiewicz (ZS Jedlicze).

Piszą coraz lepiej

W konkursie literackim wzięło udział 125 kandydatów na poetów i 54 na prozaików, czyli więcej niż przed rokiem. Zwykle wśród zwycięzców dominowali dotychczas uczniowie z Rzeszowa. Tym razem nastąpiło przełamanie tej hegemonii, bo dwie spośród trzech pierwszych nagród pojechały do Przemyśla. W ogóle trzeba powiedzieć, że największym beneficjentem konkursu - 4 nagrody! - zostało przemyskie I LO im. J. Słowackiego. A rzeszowskie jury (prof. Wanda Lignowska-Bajda, dr Stanisław Dłuski, Jacek Napiórkowski i Marek Pękala), znające tylko godła autorów, było bardzo często jednomyślne, co w tym gronie nie jest zbyt częste. Podczas środowej dyskusji z młodzieżą ten ostatni juror musiał uwijać się jak w ukropie. W almanachu pt. "Wszystkie tajemnice", przedstawiającym nagrodzone teksty, naprawdę jest co czytać. Laureaci to autentyczne talenty, a wiodące tematy ich wierszy i opowiadań to miłość, narkotyki, szpital, śmierć i Bóg.

Sztuka na murze

KAROLINA LOREK - Narkoza rutyny (dwa fragmenty)

w bocznej uliczce
takiej gdzie nawet świateł nie założyli
na przejściu bo się nie opłacało
a sklep był jeden
i mały
wciśnięto odpad utylitaryzmu
wstydliwie kryjąc go budynkiem
z siatką nowoczesnych okien
nie pasował do świata sukcesu
dom starców
kiedy się tak mówiło
to ludzie wielcy
machali rękoma
wyciszali to na antenie
a gdy szło na żywo
krzyczeli że nie
że to dom pogodnej starości
właściwie sanatorium
na nieuleczalną chorobę życia
(...)
cicho zamknęłam za sobą drzwi
z karteczką wypełnioną
pospiesznym pismem pielęgniarki
czekającej na cud
sala numer 14 Bóg Wszechmogący

W czwartek oblężenie przeżywał biały mur wokół III LO. Tu powstawały prace z przesłaniem: "Co pozostanie po mnie?", "Nałogom NIE", "Carpe diem", "Graffiti to sztuka" itd. Jury, w skład którego weszli m.in. dr Magdalena Rabizo-Birek (Uniwersytet Rzeszowski) oraz Robert Nowak (MDK) I miejscem uhonorowali Tomasza Kamińskiego i Macieja Gulaka (LO ZS Tyczyn) za pracę "Stop wojnie, stop nienawiści". II miejsce przypadło grupie z II LO w Korczynie, czyli Aleksandrze Nowosławskiej, Dawidowi Smyce, Marcinowi Soboniowi, Gabrieli Wójcik i Grzegorzowi Zychowi. III miejsce zajęli Tomasz Buczkowicz i Szymon Rzepka z III LO w Brzozowie. Wyróżnienie - Artur Kucharski z ZS nr 2 w Sanoku.

Śpiewać każdy może

Do konkursie piosenki z tekstem zgłosiło się 13 solistów i zespołów. Oceniającym najbardziej przypadła do gustu piosenka "Jest już za późno" w wykonaniu Eweliny Jasiewicz z LO w Strzyżowie. II nagrodę za "Mój blues" przyznano Ewelinie Piłce z ZSZ w Stalowej Woli, III nagrodę dostał zespół "Beznazwy" z ZS w Strzyżowie. Jurorzy dostrzegli także talent Agnieszki i Barbary Hul z II LO w Rzeszowie oraz Anny Kokoszki z LO - gospodarza i organizatora imprezy.

Młodzi żurnaliści

50 chętnych uczniów dostało do rozwiązania test, przygotowany przez dziennikarzy "Nowin", z 15 pytaniami z zakresu wydarzeń politycznych, gospodarczych i kulturalnych. - To była część, z którą młodzież poradziła sobie najsłabiej. Szwankowała orientacja w świecie współczesnym, chociaż na pytanie, kto został gubernatorem Kalifornii, odpowiedzi były bezbłędnie - ocenia Ewa Czapkowska, szefowa jury. Młodych żurnalistów czekała także językowo-stylistyczna poprawa tekstu prasowego, celowo upstrzonego błędami. Dziennikarskie zapędy mogli wykazać podczas konferencji prasowej z udziałem Marioli Łabno, aktorki Teatru im. W. Siemaszkowej. Najbardziej dociekliwi dostali dodatkowe punkty. Najlepsze okazały się uczennice VI LO w Rzeszowie - Monika Klich (I) i Aleksandra Bąk (II). Trzecią nagrodę wywalczyła Amelia Fedyk (ZS nr 1 Stalowa Wola). Wyróżnienie przypadło Patrykowi Benderowi (LO Przeworsk).

Szczęście na foto

"Szczęście jest zawsze tam, gdzie je człowiek widzi" - te słowa Sienkiewicza były inspiracją prac w konkursie fotograficznym. Pierwszej nagrody nie przyznano. Drugie miejsce zajął Marcin Płonka z II LO w Łańcucie, a trzecie Tomasz Potoczny z ZSTiO w Jarosławiu. - Wśród zalewu fotografii kolorowej najbardziej spodobało nam się zdjęcie staruszki na tle chaty. Pogoda ducha na jej twarzy. Młodzi mają ciekawe pomysły, ale muszą jeszcze popracować nad warsztatem - twierdzi juror Tadeusz Poźniak, fotoreporter "Nowin".

Jedyna na Podkarpaciu

Wicedyrektor III LO w Rzeszowie Mieczysław Pasterski: - Z roku na rok nasze konkursy mają coraz więcej uczestników. To cieszy. Ale smuci to, że o sponsorów jest coraz trudniej. Media też, poza "Nowinami", jakby o nas zapomniały. Po prostu spowszednieliśmy. A przecież jest to jedyna tego rodzaju integracyjna i artystyczna impreza szkolna w naszym regionie. Nasi wychowankowie wykazali wiele zapału i umiejętności organizacyjnych. Mógłbym wymienić wielu uczniów, dzięki którym tegoroczne Dni udały się. Wymienię szefową Biura Organizacyjnego Martę Kurdziel oraz jej współpracownice: Barbarę Niemiec, Ewelinę Mendralę i Katarzynę Złotek.
Laureaci odebrali dyplomy i nagrody podczas piątkowego finału w teatrze "Maska". Tym razem wystąpili sami nagrodzeni. Było trochę sztywno. Szkoda.

Perełki z konkursu literackiego:

* Faktycznie, nic mu nie było, poza pobrudzoną ketchupem koszulą.
* Ukierunkowałam swe kroki ku kuchni.
* Korytarz był wypchany ciekawskimi ludźmi.
* Idee dnia wczorajszego // w kałuży czasu mokną.
* Czuję jak tu pachnie mądrością.
* Jestem odruchem wymiotnym.
* A także w trakcie milczenia // kocham cię bez wytchnienia.
* Już mówić kończę // bo jak nie przestanę // to wszystkich wykończę.

Organizatorzy:

III LO w Rzeszowie, MDK, Katolickie Radio VIA, GC "Nowiny"

Sponsorzy:

Rada Młodzieży Rzeszowa, Kino WDK, Zakład Produkcji i Dystrybucji Leków Sanofi-Synthelabo, Centrum Medyczne Medyk, Wypożyczalnia Beverly Hills Video, PZU SA w Rzeszowie, Produkcja Okien i Drzwi Mariot, Spółka R-press Wydawca Nowin, Wydawnictwo Oświatowe Fosze, Hurtownia Farb i Lakierów Fullfarb

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24