Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj się za darmo

Ewa Kurzyńska
- Postanowiłem skorzystać z badań spirometrycznych. Palę od czasu do czasu już 10 lat, wiec warto sprawdzić kondycję płuc - mówi Roman Rzepka z Rzeszowa:
- Postanowiłem skorzystać z badań spirometrycznych. Palę od czasu do czasu już 10 lat, wiec warto sprawdzić kondycję płuc - mówi Roman Rzepka z Rzeszowa: KRYSTYNA BARANOWSKA
Mammografię, cytologię i inne ważne badania profilaktyczne można wykonać bezpłatnie i bez skierowania. Jest na to ponad 2,3 mln zł. Jeżeli nie wykorzystamy pieniędzy, możemy je stracić.

Jak trafić na badania
- Zapytaj o badania lekarza rodzinnego. Ma obowiązek udzielić ci pełnej informacji.
- Pełny wykaz lecznic, które wykonują badania znajduje się na stronie www.nfz-rzeszow.pl

Lekarze są jednomyślni: im wcześniej wykryje się chorobę, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie pacjenta. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. I choć są na to pieniądze, to niewielu mieszkańców regionu skorzystało dotychczas z badań. Wiele osób nie wie, że ma taką możliwość.

Mogą skorzystać tysiące osób

- Apelujemy do pacjentów, by nie bali się pytać lekarzy rodzinnych i specjalistów o badania profilaktyczne. Informacje o lecznicach, które wykonują badania można znaleźć także na naszej stronie internetowej - przekonuje Monika Mularz - Dobrowolska z oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.
Na badania jest ponad 2,3 mln zł. Jeżeli nie wykorzystamy pieniędzy do końca roku, to mogą one wrócić do centrali NFZ. W regionie przebadanych może zostać jeszcze blisko 55 tys. osób!
- Panie mogą wykonać mammografię. To badanie, które pozwala wykryć raka piersi. Kobiety mogą skorzystać także z bezpłatnej cytologii, która umożliwia wykrycie raka szyjki macicy - mówi Agnieszka Wojtkowiak z oddziału NFZ w Rzeszowie.

Palacze, do lekarza!

Jakie badania, ile i dla kogo
mammografia - kobiety w wieku 50 - 65 lat. 10 tys. badań.
cytologia - kobiety w wieku 30 - 59 lat. 19 tys. badań.
badania biochemiczne krwi, pomiar ciśnienia, określenie BMI - osoby w wieku od 35 do 55 lat. 7, 8 tys. badań.
spirometria - palacze i byli palacze w wieku od 40 - 65 lat. 18 tys. badań.

Palacze mogą skorzystać z badań spirometrycznych, które pozwalają określić kondycję płuc. Na takie badanie postanowił się wybrać Roman Rzepka z Rzeszowa: - Palę od czasu do czasu już 10 lat. Sam zapytałem lekarza rodzinnego o możliwość wykonania spirometrii. W przychodni na ul. Witkacego usłyszałem jednak, że nie mają miejsc. Nie zamierzam się jednak poddać. Spróbuję szczęścia w innej lecznicy - mówi pan Roman.
Bezpłatne badania może wykonać jeszcze 18 tys. palaczy. W ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia mierzone jest m. in. ciśnienie, sprawdzany poziom cholesterolu we krwi.
- Dzięki temu można u badanych wykryć zagrożenie miażdżycą. To choroba naczyń krwionośnych, która może prowadzić do zawału serca, niewydolności serca, nerek czy udaru mózgu - mówi Jerzy Kuźniar, kardiolog.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24