Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbudujemy kompozytowy most w Błażowej

Stanisław Siwak
Fot. S. Siwak
Rozmowa z prof. dr hab. inż. Leonardem Ziemiańskim, prorektorem ds. nauki Politechniki Rzeszowskiej

- Przygotowała Politechnika projekty badawcze, które pozwolą skorzystać jej ze środków unijnych w nowej perspektywie 2014-20?
- Na razie realizujemy jeszcze sporo projektów w ramach poprzednie3ho budżetu i powoli wchodzimy w nowy budżet i część projektów została już uruchomiona m. in. w ramach RPO „Inteligentny Rozwój". Rozpoczynają się konkursy na realizacje projektów badawczych m. min w ramach programu InnoLot dotyczącego przemysłu lotniczego. Jednak w tej perspektywie finansowej zostały całkowicie zmienione zasady starania się o środki. Trafiają one bezpośrednio do przedsiębiorców. Jeśli projekt danego przedsiębiorcy zostanie zaakceptowany on ma możliwość zlecenia tej lub innej uczelni, na zasadzie przetargu badań niezbędnych do wykonania całego zadania. Najistotniejsze, w tej nowej perspektywie, że projekt musi firma zakończyć konkretnym produktem i wdrożeniem go do produkcji. Tak, więc obecnie to przedsiębiorca decyduje, co będzie mu potrzebne do realizacji zadania i które uczelnie, czy placówki naukowo – badawcze zaprosi do współpracy.

- I tu już czeka Politechnika ze swoimi laboratoriami?
- Oczywiście i już od dłuższego czasu przygotowujemy się do realizacji tych zadań. W sukcesywny sposób rozszerzamy naszą ofertę badawczą. Przy czym w wielu obszarach mamy już wypracowaną bardzo dobra współpracę z przedsiębiorstwami, wspomnę tylko naszego sąsiada zza miedzy, czyli WSK Rzeszów oraz inne firmy z podkarpackiej Doliny Lotniczej, z którymi od lat współpracujemy. Realizujemy dla nich cały program badań nad nowymi materiałami niezbędnymi w p[produkcji części samolotów, oraz silnikami, to bardzo nowoczesna branża, która cięgle się rozwija.
- Zawarliście niedawno porozumienie z Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu. Co ono ma dać uczelni a co firmie?
-Porozumienie to jest wstępem do zawarcie umowy z Mielcem, w ramach, której będziemy realizować wizję wirtualnego świata laboratorium, gdzie zostanie zmieniony i unowocześniony proces produkcyjny. Zaczniemy od projektowania wirtualnego, co niej jest już nowością w świecie, ale potem przejdziemy do 14-20?Procesu produkcyjnego. W niedługim czasie porozumienie to zostanie rozszerzone, gdyż przystąpiliśmy do stworzenia konsorcjum w skład, którego wejdzie jeszcze krakowska AGH, Politechnika Wrocławska i Asseco Poland. Chodzi cały czas o stworzenie wirtualnego świata produkcji, wypracowanie koncepcji,. Które powinny znaleźć zastosowanie w procesie produkcji.

- Dobrze rozwija się tez współpraca naukowo- badawcza w WSK Rzeszów?
- Ona jest owocnie kontynuowana od wielu lat, zwłaszcza w zakresie badań materiałowych. Nowością tej współpracy jest fakt, ze obecnie realizujemy m. In stanowisko badawcze, w postaci, tzw. demonstratora. Przykładowo, na podstawie badań pozyskuje się nowy materiał albo opracowuje nową technologię, ale następnym krokiem -20?Musi być pokazanie, że to będzie pracowało i właśnie do tego posłużą demonstratory. Maja udowodnić, ze nowa opracowana technologia działa. Potem następuje faza wdrożenia do produkcji, czyli WSK mówi, to jest w porządku i może ten projekt wdrążać do produkcji.

- Te demonstratory związane są wyłącznie z branża lotniczą?
- Nie tylko. Dla przykładu, jako demonstrator będzie budowany kompozytowy most w Błażowej a przygotowania do jego realizacji są już mocno zaawansowane.

- To coś niesamowitego: most wykonany z kompozytów?
- Tak, przy czym płyta będzie z betonu natomiast wszystkie inne elementy, w tym dźwigary zastana wykonane z kompozytów.

- I będzie ten kompozytowy most służył mieszkańcom?
- jak najbardziej. Zadanie to realizujemy wspólnie z Mostostalem, który chce wprowadzić takie nowoczesne rozwiązania do swej oferty produkcyjnej. W projekcie tym uczestniczy również powiat rzeszowski, stąd lokalizacja mostu właśnie w Błażowej. Taki most będzie cały czas lustrowany, badany, chodzi o to, aby w przyszłości te kompozyty znalazły szarsze zastosowanie. Chodzi m. in. o obniżenie kosztów, recykling itd. U nas taki most będzie nowością, natomiast kilka takich mostów zbudowano już w Stanach Zjednoczonych.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24