Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone światło dla obwodnicy Sanoka

[email protected] 13 43 262 16
Zielone światło dla obwodnicy SanokaObwodnica rozładuje ruch m.in. na odcinku krajowej 28, przebiegającym przez miasto.
Zielone światło dla obwodnicy SanokaObwodnica rozładuje ruch m.in. na odcinku krajowej 28, przebiegającym przez miasto. Tomasz Jefimow
Sanocka inwestycja znalazła się wśród 12 obwodnic w Polsce, zatwierdzonych przez rząd w załączniku do programu budowy dróg krajowych. Termin jej budowy to lata 2015-2018 a koszt – prawie 468 mln zł. - Mamy nadzieję, że tym razem otrzymaliśmy autentyczne zielone światło – mówi burmistrz Sanoka. - Lata starań i przedstawiania przez nas racjonalnych argumentów zasadności budowy obwodnicy, znalazły posłuch.

Miasto zbuduje łącznik
Na ostatniej sesji radni upoważnili burmistrza Sanoka do zaciągnięcia zobowiązań na realizację zadania pn. „Budowa obwodnicy miasta Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28 Zator – Medyka, wraz z łącznikami pomiędzy ul. Okulickiego i rondem Beksińskiego, a wymienioną obwodnicą”. To kolejny etap starań władz miasta o budowę obwodnicy, będący konsekwencją ujęcia tego zadania w nowelizacji Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Rządowa decyzja daje szansę, że przygotowania do inwestycji, która będzie realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, nabiorą odpowiedniego tempa.
- Sanokowi obwodnica jest niezbędna – przekonuje Agnieszka Frączek, rzeczniczka magistratu. - Przez miasto, tylko w ciągu drogi krajowej nr 28 przejeżdża ok. 25 tys. samochodów na dobę, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników w Polsce. 

Burmistrz podkreśla, że w obecnej trudnej rzeczywistości finansowej państwa i samorządów, musi być wypracowany model sfinansowania miejskiej części tej inwestycji. - Mam nadzieję, że nie będą brały w tym udziału tylko środki budżetowe miasta, ale głównie środki pomocowe – mówi Blecharczyk. -  Ufam, że w 2018 roku otworzymy obwodnicę – dodaje.
GDDKiA rekomenduje do realizacji wersję 8B, z trzema dużymi skrzyżowaniami w postaci rond. W tzw. „miejskim etapie” obwodnica swój początek miałaby w okolicach obecnego skrzyżowania drogi krajowej nr 28 ze zjazdem w kierunku Rzeszowa (pierwsze skrzyżowanie). Następnie dwoma wiaduktami przez ul. Okulickiego obwodnica poprowadzona zostałaby w kierunku ul. Konopnickiej i Ustronie (drugie skrzyżowania), a stamtąd przez część ogródków działkowych w dzielnicy Zatorze wiaduktami w stronę ulic: Działkowej, Robotniczej i Stróżowskiej, aby dotrzeć do skrzyżowania ul. Lipińskiego z ul. Łany (trzecie skrzyżowanie).
 

Liczą na unijne fundusze
Całość inwestycji byłaby realizowana przez GDDKiA, a finansowana z budżetu państwa i z unijnych dotacji. Po stronie Sanoka leżałoby natomiast wybudowanie łącznika (będącego zarazem zjazdem w kierunku miasta) od skrzyżowania w okolicach ul. Konopnickiej i Ustronie do ronda Beksińskiego. Jego koszt oszacowany został na kwotę ok. 25 mln zł.
- Miasto musi przygotować się ekonomicznie do tego zadania, stąd podjęta przez radnych uchwała, która upoważnia burmistrza do zaciągnięcia zobowiązań finansowych na budowę łącznika – wyjaśnia Frączek. -  Oczywiście, władze miasta już dziś szukają możliwości dofinansowania tego kosztownego zadania z funduszy zewnętrznych. 
Na razie rzeszowski oddział GDDKiA zaakceptował studium techniczno-środowiskowe inwestycji i złożył w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na realizację zadania. 
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24