Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimą też można budować

Józef Lonczak
Budowanie w obniżonej temperaturze jest dzisiaj możliwe, ale pod pewnymi warunkami.
Budowanie w obniżonej temperaturze jest dzisiaj możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Fot. ATLAS
Obecnie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom materiałowym i technologicznym budowanie zimą w obniżonych temperaturach nie sprawia kłopotu.

Jednak i tak wszystkich prac budowlanych nie można wykonywać w czasie i przed nadejściem dużych mrozów. Wykonywanie tzw. mokrych prac w niskich temperaturach grozi zniszczeniem np. tynku czy wylewki.

Zima generalnie nie sprzyja prowadzeniu prac budowlanych. Jednak niektóre roboty można wykonywać. Warunkiem jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, co oczywiście zwiększa koszty. Są jednak też takie roboty, z którymi lepiej zaczekać do wiosny.

Jak wiemy większość materiałów budowlanych stosuje się w przedziale temperatur od + 5 stopni Celsjusza do + 25 st. C. Taki zakres gwarantuje prawidłowe wiązanie spoiwa i osiągnięcie właściwych parametrów wytrzymałościowych.

Jednak dzięki odpowiednim dodatkom oraz przy zachowaniu określonych zasad część prac budowlanych można obecnie wykonywać też przy obniżonej temperaturze.

Zaprawy zimowe

Na rynku dostępne są zaprawy określane jako zimowe. Należą do nich najczęściej gotowe zaprawy murarskie - zarówno cienkowarstwowe, jak i tradycyjne, przeznaczone do wznoszenia murów - oraz zaprawy klejące do systemów ociepleń.

- Zastosowanie przy ich produkcji specjalnej klasy cementów zapewnia szybkie wiązanie zaprawy i szybki przyrost wytrzymałości. Już po kilku godzinach od aplikacji materiały te są odporne na spadki temperatur poniżej 0 st. C. Takim materiałem jest np. Zaprawa Klejąca Atlas Stopter K-20. Jej zastosowanie umożliwia mocowanie płyt styropianowych i wykonanie warstwy zbrojonej przy temperaturze zewnętrznej nie mniejszej niż 0 stopni Celsjusza w trakcie prowadzenia prac i nie mniejszej niż - 5 st. C po 8 godzinach od ich zakończenia - tłumaczy Sebastian Czernik, ekspert z Grupy ATLAS.

Murowanie z dodatkami

Modyfikacja zapraw i mas budowlanych na placu budowy, bezpośrednio przed ich użyciem, specjalnymi domieszkami w postaci płynów lub proszków, umożliwia wylewanie fundamentów czy wznoszenie murów nawet przy temperaturach do -15 st. C. Doświadczeni budowlańcy radzą, by poniżej - 10 st. C nie prowadzić już "robót mokrych".

Ww. domieszki to najczęściej mieszaniny kilku odpowiednio zestawionych składników chemicznych, jak: chlorek wapniowy, węglan potasowy, węglan sodowy, azotyn sodowy i azotan wapnia. Substancje te przyspieszają proces wiązania, zmniejszają potrzebną ilość wody zarobowej, ewentualnie obniżają temperaturę zamarzania. Najszersze zastosowanie mają te domieszki w przypadku betonów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24