Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota Setka Firm Podkarpacia. Czy wejdziemy na „ścieżkę” wzrostu zatrudnienia?

Dr Mirosław Kurek, Dziekan Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, Rzeszowska Szkoła Wyższa
Od wielu miesięcy w naszym kraju utrzymuje się bardzo niskie bezrobocie, ocierające się o poziom bezrobocia naturalnego.

Głównym czynnikiem wpływającym na niski poziom bezrobocia (5 - 6%) jest wynikiem procesów demograficznych. Z rynku pracy schodzą, przechodząc na emeryturę pracownicy, którzy wchodzili na rynek pracy na przełomie lat 70- i 80-tych XX wieku, a na rynek pracy zaczynają „wchodzić” roczniki z przełomu XX i XXI w. Przykładowo w 1983 r. urodziło się w Polsce 724 tys. dzieci, a w 2003 r. 351 tys. dzieci (tegoroczni studenci 1 roku).

W 2022 r. nastąpił minimalny, bo o 2,3% wzrost zatrudnienia, w prezentowanej 10 w stosunku do ubiegłorocznej Listy 100. Pojawiają się pytania co dalej, jak będą wyglądać wyniki za 2023 r., jak długo świat będzie wychodził z kryzysu, jak długo potrwa wojna, co z cenami surowców energetycznych.

Jakie efekty na rynku pracy będzie dawała rewolucja cyfrowa, jak będą wyglądały oczekiwania podkarpackiego biznesu w obszarze potrzeb pracowników w określonych profesjach. Tak jak świat tak i nasze firmy z niepokojem obserwują zachodzące zmiany a potęgujące się turbulencje, stawiają coraz więcej pytań, na które nie umiemy jednoznacznie odpowiedzieć.

Tak jak zauważyłem, zmiany w obszarze zatrudnienia w 2022 r., były minimalne. Pięć firm zwiększyło zatrudnienie, w przedziale od 0,1 do 10,1 (Asseco Poland S. A.). A pięć firm zmniejszyło zatrudnienie od 3,9 do aż 14,3% (Nowy Styl). Kolejny rok największym pracodawcą jest rzeszowska firma Pratt&Witney S.A, która w w 2022 roku zanotowała wzrost zatrudnienia o 5,7 procent. Może być to dowodem na wychodzenie sztandarowej branży w naszym regionie „na prostą” po trudnych latach pandemii, ograniczania produkcji i zatrudnienia.

Atuty naszego regionu z poprzednich lat, a więc dynamiczny rozwój branży lotniczej i motoryzacyjnej, wspierany przez branże: informatyczną, chemiczną czy budowlaną. S ą one ulokowane w rozwijającej się od kilkunastu lat „Dolinie Lotniczej”, na terenach specjalnych stref ekonomicznych na Podkarpaciu, m.in. w Mielcu, przy lotnisku w Jasionce, w Rogoźnicy, w Stalowej Woli, Krośnie i Tarnobrzegu czy w Parku Naukowo - Technologicznym Rzeszów-Dworzysko, powinny przyczyniać się do tworzenia nowych miejsc pracy.

Ważne są też już rozpoczęte jak i planowane nowe inwestycje, które będą tworzyły nowe miejsca pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24