Nasza Loteria

Złota Setka Firm Podkarpacia. Czy wejdziemy na „ścieżkę” wzrostu zatrudnienia?

Dr Mirosław Kurek, Dziekan Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, Rzeszowska Szkoła Wyższa
Od wielu miesięcy w naszym kraju utrzymuje się bardzo niskie bezrobocie, ocierające się o poziom bezrobocia naturalnego.

Głównym czynnikiem wpływającym na niski poziom bezrobocia (5 - 6%) jest wynikiem procesów demograficznych. Z rynku pracy schodzą, przechodząc na emeryturę pracownicy, którzy wchodzili na rynek pracy na przełomie lat 70- i 80-tych XX wieku, a na rynek pracy zaczynają „wchodzić” roczniki z przełomu XX i XXI w. Przykładowo w 1983 r. urodziło się w Polsce 724 tys. dzieci, a w 2003 r. 351 tys. dzieci (tegoroczni studenci 1 roku).

W 2022 r. nastąpił minimalny, bo o 2,3% wzrost zatrudnienia, w prezentowanej 10 w stosunku do ubiegłorocznej Listy 100. Pojawiają się pytania co dalej, jak będą wyglądać wyniki za 2023 r., jak długo świat będzie wychodził z kryzysu, jak długo potrwa wojna, co z cenami surowców energetycznych.

Jakie efekty na rynku pracy będzie dawała rewolucja cyfrowa, jak będą wyglądały oczekiwania podkarpackiego biznesu w obszarze potrzeb pracowników w określonych profesjach. Tak jak świat tak i nasze firmy z niepokojem obserwują zachodzące zmiany a potęgujące się turbulencje, stawiają coraz więcej pytań, na które nie umiemy jednoznacznie odpowiedzieć.

Tak jak zauważyłem, zmiany w obszarze zatrudnienia w 2022 r., były minimalne. Pięć firm zwiększyło zatrudnienie, w przedziale od 0,1 do 10,1 (Asseco Poland S. A.). A pięć firm zmniejszyło zatrudnienie od 3,9 do aż 14,3% (Nowy Styl). Kolejny rok największym pracodawcą jest rzeszowska firma Pratt&Witney S.A, która w w 2022 roku zanotowała wzrost zatrudnienia o 5,7 procent. Może być to dowodem na wychodzenie sztandarowej branży w naszym regionie „na prostą” po trudnych latach pandemii, ograniczania produkcji i zatrudnienia.

Atuty naszego regionu z poprzednich lat, a więc dynamiczny rozwój branży lotniczej i motoryzacyjnej, wspierany przez branże: informatyczną, chemiczną czy budowlaną. S ą one ulokowane w rozwijającej się od kilkunastu lat „Dolinie Lotniczej”, na terenach specjalnych stref ekonomicznych na Podkarpaciu, m.in. w Mielcu, przy lotnisku w Jasionce, w Rogoźnicy, w Stalowej Woli, Krośnie i Tarnobrzegu czy w Parku Naukowo - Technologicznym Rzeszów-Dworzysko, powinny przyczyniać się do tworzenia nowych miejsc pracy.

Ważne są też już rozpoczęte jak i planowane nowe inwestycje, które będą tworzyły nowe miejsca pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24