Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana na stanowisku dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Jerzy Ginalski odszedł na emeryturę

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
W dniu dzisiejszym Marcin Krowiak zastąpił Jerzego Ginalskiego na stanowisku dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

W dniu 2 stycznia 2023 roku skończył się okres pełnienia obowiązków dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku przez Jerzego Ginalskiego. Dlatego Zarząd Województwa Podkarpackiego już we wrześniu 2022 roku ogłosił konkurs.

W wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego komisja podjęła decyzję o rekomendacji Marcina Krowiaka, dotychczasowego kustosza w MBL, na to stanowisko.

Nowy dyrektor powołany na 3-letnią kadencję

– Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie postanowił powołać pana Marcina Krowiaka na dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku na trzyletnią kadencję, czyli od 3 stycznia 2023 r. do 2 stycznia 2026 r. – informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

W związku z przejściem na emeryturę i zakończeniem wieloletniej pracy na stanowisku dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku przez Jerzego Ginalskiego, marszałek Władysław Ortyl złożył zasłużonemu dyrektorowi MBL podziękowania: „za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju i promocji tej ważnej instytucji kultury Województwa Podkarpackiego”.

Dzięki Jerzemu Ginalskiemu MBL stał się jednym z najważniejszych ośrodków kultury w regionie

– W liście skierowanym do pana Ginalskiego marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że dzięki „zaangażowaniu, profesjonalizmowi i wiedzy” dyrektora Ginalskiego, „muzeum stało się jednym z najważniejszych ośrodków kultury w regionie” – dodaje Aleksandra Gorzelak-Nieduży z biura prasowego marszałka.

Jerzy Ginalski był dyrektorem MBL w Sanoku od 1999 roku. Ukończył studia archeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zajmował się muzealnictwem w Wydziale Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Krośnie. W miejscowym Muzeum Okręgowym prowadził badania archeologiczne, a później pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Archeologicznych w Państwowej Służbie Ochrony Zabytków w Krośnie.

W roku 1999 wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Historycznego - Pałacu w Dukli, ale na stałe związał swoje losy z Sanokiem, obejmując 15 lipca 1999 roku stanowisko dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Był kierownikiem misji archeologicznych w Niemczech i Bułgarii, brał udział w wykopaliskach nad Renem, w Dusseldorfie. Jego osiągnięcia na terenie Pogórzy Karpackich, Dołów Jasielsko-Sanockich, Beskidu Niskiego i Bieszczadów odsłoniły nowy obraz osadnictwa pradziejowego i wczesnośredniowiecznego na Podkarpaciu.

Spektakularnych dokonań archeologicznych Jerzy Ginalski dokonał na stanowisku ,,Horodyszcze” w Trepczy, gdzie zlokalizował pierwotny Sanok, wzmiankowany po raz pierwszy w staroruskich źródłach w 1150 roku. Odkrył tam pozostałości drewnianej, wczesnośredniowiecznej cerkwi otoczonej rozległym, bo liczącym ponad 100 pochówków cmentarzyskiem oraz setki wspaniałych zabytków, wśród których znajdują się najstarsze na Podkarpaciu relikty związane z chrześcijaństwem.

Jerzy Ginalski jest Honorowym Obywatelem Miasta Sanoka. 30 czerwca ur. został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24