Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w przepisach. Od nowego roku renty będą niższe

Bartosz Gubernat
Jan Chorzępa z Sokołowa Młp.: O planowanych zmianach słyszałem w telewizji. Podobno oprócz rent zmiany szykują się też w emeryturach. Dlatego od razu przyjechałem do ZUS zorientować się, jakich dokumentów brakuje mi jeszcze do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Zdrowie już nie to, dlatego wolę już odpocząć, aby nie skończyło się głodową rentą.
Jan Chorzępa z Sokołowa Młp.: O planowanych zmianach słyszałem w telewizji. Podobno oprócz rent zmiany szykują się też w emeryturach. Dlatego od razu przyjechałem do ZUS zorientować się, jakich dokumentów brakuje mi jeszcze do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Zdrowie już nie to, dlatego wolę już odpocząć, aby nie skończyło się głodową rentą. Krystyna Baranowska
Nawet o jedną trzecią zmniejszą się od nowego roku renty. To efekt zmian szykowanych przez rząd. Niższych świadczeń powinny spodziewać się osoby, które wniosku o rentę nie zdążą złożyć do końca roku.

Politycy chcą zmienić sposób obliczania wysokości renty. Od nowego roku jej wartość ma zależeć od kapitału zgromadzonego na poczet przyszłej emerytury. Na wyższe świadczenie będą mogły liczyć osoby, które przed chorobą lub wypadkiem dobrze zarabiały, oraz długo pracowały.

Efekty zapowiadanych zmian od kilku tygodni widać w ZUS-ach w całej Polsce. Ludzi starających się o rentę jest znacznie więcej niż zwykle.

- Chcą zdążyć z załatwieniem formalności przed wejściem w życie zmian. Na szczęście na starych zasadach będą traktowani wszyscy, którzy złożą dokumenty przed końcem roku. Decyduje bowiem data złożenia dokumentów, a nie przyznania świadczenia. Dlatego prawdziwego oblężenia urzędów spodziewamy się w grudniu - tłumaczy Agnieszka Orłowska z biura prasowego warszawskiej centrali ZUS.

Jak ustaliliśmy, reforma nie obejmie osób urodzonych przed 1949 rokiem. Wysokość świadczeń nie zmieni się także rencistom, którzy mają je już przyznane, ale co pewien czas muszą występować o ich przedłużenie. Co ciekawe, nowelizacja zakłada likwidację wszelkich ograniczeń uniemożliwiających rencistom dorabianie do świadczenia. Co na to ekonomiści?

- Nie przekonuje mnie ten pomysł. Przede wszystkim ucierpią ludzie młodzi, którzy w razie potrzeby dostaną głodową rentę. Bo na ile będzie mógł liczyć człowiek z 5-10 letnim stażem pracy, który pracuje na pół, czy ćwiartkę etatu, albo jest stażystą? Zmiany idą w złym kierunku i dowodzą, że z naszym budżetem jest kiepsko - mówi dr Tomasz Soliński, ekonomista z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Jak wynika z danych ZUS, w Polsce mamy w tej chwili ponad 1,2 mln rencistów. Każdy z nich dostaje co miesiąc średnio po 1200 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24